Mnohé v oblasti „nadstandardního“ využití garáže je limitováno tím, o jak velký automobilový přístřešek jde, kde je umístěný, z čeho a jak je postavený a v neposlední řadě, zda je zateplený či nikoli atd.
Pokud je garáž dostatečně prostorná, nejčastěji bývá využívána jako parkovací místo pro zahradní techniku a nářadí, svépomocná dílna s ponkem, místo pro mrazáky, umístění motocyklů, kol, koloběžek a kočárků a skladiště všeho možného. Jsou ale i koumáci, kteří u zateplené garáže spojené s domem dokáží jednu stěnu využít pro projekční plátno, na které pak promítají například fotbalový zápas.
Často se také garáž stává prostorem nahrazujícím méně či více dobře vybavený pánský klub alias kuřárnu. Případů, že by manželky strávily v garáži v družném hovoru chvilku s kamarádkami, je známo mnohem méně. Jinými slovy – garáž slouží jako bydlení pro auto, skladiště, multifunkční prostora a únikové zázemí. Je-li dosti velká, pak může všechny tyto funkce plnit zároveň.
Také si přečtěte: Jak postavit garáž bez chyb
Než si auto ustele
Především je ale nutné rozhodnout se, zda postavíte garáž na pozemku samostatně, nebo zda bude přiléhat k domu. V ideálním případě je to už dané projektem budoucí novostavby. Pokud se rozhodnete pro variantu nevytápěné garáže spojené s domem, pak bude nutné přijmout náročnější požadavky z hlediska tepelné ochrany stavby. Společná stěna – tedy stěna spojující dům s garáží – bude muset splnit požadavek na maximální hodnotu prostupu tepla zdivem U=0,38 W/m2K.
V praxi to znamená, že při výstavbě například z Porothermu musí být zeď garáže přiléhající k domu postavena alespoň z cihel s perodrážkou o šířce 36,5 cm. Než začnete plánovat či stavět, je tedy především nutné seznámit se s normou ČSN 73 6057, která shrnuje požadavky a doporučení jak pro jednotlivé, tak i řadové garáže. Jsou tu také informace o hygienických požadavcích – ochraně před hlukem, chvěním a výfukovými plyny, ochraně povrchových a podzemních vod před znečištěním. Naleznete tu i požadavky ohledně požární bezpečnosti.
Při realizaci se musí dodržet i další speciální požadavky. Například nevytápěná garáž musí být odvětrávána otvory – průduchy, jejichž velikost je stanovena pro osobní vozy na 0,0225 m2 na vozidlo, což v praxi odpovídá mřížce o velikosti 15 × 15 cm. Otvory se doporučuje umístit pod strop a u podlahy, a to, pokud možno, ve stěně proti garážovým vratům.
U vytápěných a temperovaných garáží je přípustné větrat pomocí vzduchotechniky. Velmi důležitý je i požadavek na nepřípustnost odvodnění garáže do kanalizace.
Malá nebo velká
Pokud už předem máte jasno, k čemu všemu garáž – ať už přistavěnou či volně stojící, budete využívat, pak je důležité zvolit její velikost. Od tohoto parametru se budou odvíjet nejenom možnosti budoucích radovánek, náklady na materiál a práci, ale také to, zda bude nutné stavbu kolaudovat. Nejmenší přípustné rozměry garáží jsou odvozeny od velikosti vozidla.
Zjednodušeně lze říci, že u běžných aut jde v případě délky o rozměr vozu + 1,1 metru, u šířky o šířku vozu + 0,95 metru. Například pro Škodu Octavia (rozměr vozu 4,51 × 1,92 m včetně zrcátek) vychází požadovaný minimální vnitřní prostor garáže 5,61 × 2,87 m a šířka vrat minimálně 2,42 m.
Garáž do 25 m2 zastavěné plochy nevyžaduje stavební povolení, ani ohlášení, povoluje se v režimu tzv. územního souhlasu. Kolaudovat je nutné až garáže o ploše nad 25 m2 zastavěné plochy, u nich musíte před stavbou také získat podle stavebního zákona rozhodnutí o umístění stavby a stavební povolení.
Nepřehlédněte: Vybíráme garážová vrata: Pro i proti jednotlivých typů
Aby se kutilo radostně
Pokud budete garáž využívat i k volnočasovým aktivitám, pak doporučujeme zvážit parametry zdiva, ze kterého budete stavět. Platí to i o vytápěných garážích, ale dvojnásobně o těch nevytápěných. Z hlediska statiky je pro obvodové stěny dostatečné zdivo min. 17,5 cm. Pokud v garáži budete skladovat různé věci, je dobré myslet na to, aby tu bylo pokud možno stabilní prostředí bez prudkých výkyvů teplot. Konstrukce by také neměla promrzat. Osvědčená tloušťka zdiva v ČR je dle odborníků 25 cm.
Pokud má garáž sloužit i na „kutění“ nebo na uložení citlivějších věcí, pak se doporučují cihly cca 30 cm. To pak v garáži ani v náročnější zimě zavařené nakládačky nezmrznou. Ostatně taková sladkokyselá okurčička přijde každému kutilovi k chuti nejen v tuhé zimě…