pro optimální rozvoj plísní – přesněji řečeno mikroskopických vláknitých hub, je dostačující již 10% vlhkost materiálu. Dokáží ale přežívat a rozmnožovat se i v extrémních podmínkách od –8 C do +90 C. Plísně způsobují většinou jen povrchové škody a změny v estetické kvalitě materiálu. Vážně však ohrožují zdraví lidí svými výtrusy – mykotoxíny, které mají karcinogenní, mutagenní a teratogenní účinky. Jsou příčinou alergií, dýchacích potíží a spousty dalších nepříjemností.
Dřevokazné houby „fungují“ za stejných podmínek jako plísně. Jejich nebezpečí pro lidské zdraví je podobné, jejich účinky na materiál jsou však mnohem destruktivnější.
Mezi nejrozšířenější a určitě nejobávanější patří postrach starších činžovních domů dřevomorka domácí. Podobně jako plísně i ona je velmi vitální a navíc dokáže zakrátko udělat z vaší špatně odvětrané a chemicky neošetřené střešní konstrukce či dřevěného podbití tmavohnědou, hranolkovitě se rozpadající hmotu. I pro dřevokazné houby platí výstraha velmi toxických a lidskému zdraví nebezpečných produktů vyměšování. Podmínky, ve kterých se dřevomorka cítí nejlépe,jsou – jak je patrné z tabulky, vlastně totožné s našimi představami optimálního životního prostředí. O to více je pak tato nechtěná symbióza houby s člověkem ničivější.
Způsoby ochranných aplikací se liší podle možností každého. Nejvíce účinná je hloubková impregnace prováděná nátěrem nebo postřikem. Účinným a rozšířeným přípravkem k lokální likvidaci plísňové nákazy a zároveň dezinfekci je například Fungispray z mělnického Qualichemu, který nanášíme komfortně mechanickým rozprašovačem. Dále pak pomocí biotechnologii – pomocí dalších plísní, které neškodí člověku, ale zabíjí plísně ostatní. Teprve po ošetření vhodnými prostředky můžeme přistoupit k dalším povrchovým úpravám. Je třeba si uvědomit, s jakým druhem materiálu pracujeme - a účel, ke kterému bude výrobek sloužit. Jinak budeme upravovat nábytek, jinak podlahy či stěny a jinak dekorativní předměty.