Za úspěšnou realizací rodinného domu někdy stojí nejen architekti a stavitelé, ale i sám investor, i když nepracuje ve stavebním oboru. Příkladem je paní Eva Cinádrová, vedoucí lékařka kliniky Pronatal Repro v Českých Budějovicích. Při budování nového domova uplatnila stejnou pečlivost a důraz na detaily jako ve své profesi, tentokrát ve spolupráci s kvalitní stavební firmou.
O PROJEKTU:
Plocha pozemku: 750 m2
Zastavěná plocha domu: 220 m2 (včetně garáže)
Použité materiály: cihly Porotherm 38 T Profi, překladová schránka Porotherm KP Vario UNI KOMPLET, střešní tašky Tondach Contiton 12 engoba měděná Typ stavby: dům s téměř nulovou spotřebou energie
Cena hrubé stavby: 8,2 milionu Kč včetně pozemku
Kvalitní materiál je základ
Rozhodnutí stavět přišlo ve chvíli, kdy objevila ten pravý pozemek. Projekt domu byl již připraven developerem, včetně výběru stavebního materiálu – jednovrstvých cihel Porotherm a střešních tašek Tondach, což investorka vnímala jako velkou výhodu díky možnosti využít komplexního dodavatele.
Stavba domu probíhala v režii firmy JIHOSTAVBY ZTV, s. r. o., která realizovala projekt 15 rodinných domů v dané lokalitě. „Dům je postaven z jednovrstvé cihly Porotherm T 38, se kterou rádi pracujeme, jelikož je to cihla s minerální vatou uvnitř – izoluje tak téměř okamžitě a nemusí se již dodatečně zateplovat. Tloušťka 38 cm je ideální, protože existuje pouze jedna typová cihla pro převazbu rohů i zakončení u oken a dveří. Vyrábí se jako speciální poloviční cihla, kterou lze řezat v připravených prolisech a nevzniká téměř žádný odpad,” uvádí jednatel společnosti JIHOSTAVBY ZTV Tomáš Trnka.
Dva roky bez stresu a nejistoty
„Spolupráce s firmou probíhala hladce a bez komplikací. Hlavní výhoda pro mě byla, že jsem se nemusela starat o výběr materiálu ani o průběh hrubé stavby, což mi ušetřilo spoustu starostí. Těšila jsem se hlavně na fázi, kdy budu zařizovat interiér,“ říká Eva Cinádrová. Hrubá stavba domu byla dokončena za necelé dva roky. Návrh a vybavení interiéru pak již probíhaly v režii majitelů.
Hrubá stavba domu včetně pozemku vyšla na 8,2 milionu korun. „Dům na klíč je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí získat kvalitní bydlení, aniž by se museli sami stát stavebníky. Klíčem k úspěchu je výběr vhodné stavební firmy a materiálů, ze kterých bude dům postaven,“ uzavírá investorka. Její příběh dokazuje, že skvělého výsledku lze dosáhnout i bez vlastních zkušeností v oblasti stavebnictví. Pomoc s nalezením ověřené stavební firmy ve vašem okolí, výběrem osvědčených stavebních materiálů, vyřízením dotací i návrhem designu domu nabízí program e4 dům od Wienerbergeru.
RADY ZE ŽIVOTA
Investorka se s námi podělila o pár svých tipů pro ty, kdo o stavbě domu uvažují:
1. Buďte připraveni na časový posun:
„Plánovali jsme stěhování na léto, ale realitou byl listopad. Doporučuji počítat s rezervou, aby vás podobná situace nezaskočila.“
2. Důkladně se zamyslete nad dispozicí:
„S odstupem času bych upravila rozdělení pokojů, aby více odpovídaly našim potřebám.“
3. Věnujte pozornost detailům:
„Jedinou drobnou nedokonalostí v domě je srážení vlhkosti v okolí vstupu na půdu. Problém lze naštěstí dodatečně řešit zakrytím výlezu polystyrenovými deskami po každé návštěvě půdy. Doporučuji věnovat pozornost i zdánlivě drobným detailům již při plánování.“