Dům a byt – internetový časopis o bydlení

Hlavní stránka Zahrada Péče o zahradu 10 kroků k zahradnímu domku

10 kroků k zahradnímu domku

Zahradní domek je ideální pro uskladnění kola, zahradního nábytku, sekačky a nářadí před nepříznivým počasím. Před jeho stavbou je důležité promyslet, jak velký by měl být a z čeho jej postavit.

Fotogalerie:

< >

91 0

Společně s odborníky z Hornbachu jsme připravili 10 odpovědí na otázky, které budete řešit v souvislosti se stavbou zahradního domku ze zakoupené stavebnice.

1. Je potřeba stavební povolení?

Na zahradní domky není nutné mít stavební povolení ani ohlášení, podmínkou je ale dodržet vzdálenost 2 m od hranice sousedního pozemku. Případné změny v plánování byste určitě měli konzultovat jak se sousedy, tak s příslušným stavebním úřadem.

2. Jak velký domek je ideální?

Dřevěný zahradní domek Konsta (zdroj: Hornbach)Připravte se na spoustu rozměrů, velikostí a délek, ve kterých se zahradní domky vyrábějí. „Zastavěná plocha se udává v metrech čtverečních a nabízí se od 3 m2 do 33 m2. Výška boční stěny je v nabídce od 186 cm do 207 cm. Tloušťka podlah by měla být minimálně 16 mm, maximálně 19 mm. Zatížení střechy je většinou kolem 80 kg/m2. A důležitá je váha balení kvůli přepravě, která by měla být podle velikosti domku od 100 kg do 860 kg,“ popisuje Richard Klička, odborník z oddělení stavby v projektových marketech Hornbach, a dodává: „v Hornbachu se dá pořídit například běžný zahradní domek Konsta o úložné ploše 3,17 m2, výšce hřebenu 225 cm, tloušťce stěn 19 mm a hmotnosti balení 210 kg za 10 750 Kč. Jde o stavebnicový systém, který lze velmi snadno smontovat.“

Také si přečtěte: Hranice pro pozemek: Jaký typ oplocení zvolit?

3. Na jakých základech bude domek stát?

Postavit domek na dobrých základech je velmi důležité. Plocha by měla být pevná a rovná a vyvýšená na okolním terénem o 10 až 20 cm. Nejvhodnějším podkladem je betonová deska, zámková dlažba nebo samonosný rošt.

  • Betonová deska - „Ideální tloušťka by měla být 10–15 cm, navíc s vnitřní ocelovou výztuží. Deska by měla stát na štěrkovém podkladu v nezámrzné hloubce. Výhodou těchto základů je jejich trvanlivost, což je ale zároveň nevýhodou – domek totiž zůstane na stejném místě takřka navěky,“ popisuje Richard Klička.
  • Zámková dlažba - Zámkovou dlažbu je dobré použít jako základ u menších staveb. Výhodou jsou menší náklady, nevýhodou je však nemožnost upevnění domku napevno.
  • Samonosný rošt - Nejšetrnější a nejpraktičtější základovou plochou je samonosný rošt, který je ukotven na zemní vruty zavrtané do země. Výhodou je možnost přemístění a minimální zásahy do profilu zahrady.

4. S podlahou či bez?

Dřevěný zahradní domek BPP Tina (zdroj: Hornbach)Zahradní domky se prodávají s podlahou, nebo bez podlahy. „Pokud se rozhodnete pro variantu bez podlahy, počítejte s tím, že budete muset podlahu dodělat. Zahradní domek totiž nesmí stát jen na štěrku, kamenech nebo trávě. Podemlela by ho voda. Na podlahu můžete použít beton, dřevo nebo dlažbu,“ vysvětluje Richard Klička, „před pokládkou podlahy je nutné povrch dorovnat křemičitým pískem a položit geotextilii, do podlahy tak neprosákne voda.“

5. Panely nebo fošny?

Zahradní domky se prodávají rozložené a každý z nich má specifický postup při skládání. Sestavovat tak můžete domky z panelových bloků nebo z upravených a vyfrézovaných fošen, které se do sebe skládají jako srub.

6. Vyklápěcí či pevně namontovaná okna?

Vybírat můžete různé typy oken. U zahradních domků se setkáte s otočnými okny, s vyklápěcí funkcí nebo s pevně namontovanými okny, která nelze ani otevřít, ani vyklopit. Výplně jsou z plexiskla, používá se jednosklo nebo dvojsklo.

Nepřehlédněte: NÁVOD: Jak postavit terasu z WPC prken

7. Je potřeba domek natřít?

Domky se dodávají bez nátěrů a bez povrchové úpravy. Materiál by se tedy měl ještě naimpregnovat. Vhodná je tenkovrstvá barva, silnovrstvou by totiž slunce vypálilo a do dvou let by se oloupala. Po impregnaci se doporučuje týden počkat, až si vše „sedne“, a až potom natírat. Dvě vrstvy barvy se aplikují na vnitřní i venkovní plochy. Dřevěnou podlahu určitě natřete nízkooděrným vodním lakem a spodní část domku prostředkem proti škůdcům.

Dřevěný zahradní domek Konsta Modus (zdroj: Hornbach)

8. Jakou střešní krytinu použít?

Domky se prodávají jen se základní vrstvou lepenky, která je určena jako podklad pod střešní krytinu. Samozřejmě můžete na střeše mít jen tuto vrstvu, lepenku je však dobré zakrýt, aby déle vydržela. Na zahradní domky se nejvíce hodí asfaltový šindel. Nezapomeňte si rovnou koupit i tzv. „lepeňáky“, což jsou krátké hřebíky s širokou hlavičkou na připevnění šindele.

9. Je potřeba namontovat okapy?

Myslete také na to, že zahradní domek je další možnou sběrnou dešťové vody. Abyste předešli hromadění vody kolem domku, podél okrajů střechy umístěte střešní žlaby a dešťové svody a dešťovou vodu odvádějte do sudů.

10. Jak zabezpečit zahradní domek?

Použijte buď zadlabací, nebo profilový cylindrický zámek. „Zadlabací zámek se používá převážně v interiéru pro pokojové dveře, je ale také vhodný pro zahradní domky. Profilový cylindr je formou cylindrické zámkové vložky a patří k nejběžnějším bezpečnostním zámkům pro dveře,“ vysvětluje Richard Klička z Hornbachu.

Jak postavit zahradní domek z fošen

Prkno po prkně, s trochou šikovnosti si postavíte vlastní zahradní domek. Prefabrikované fošny a praktická nástrčná spojení napomohou k tomu, že váš domek rychle poroste. V projektových marketech Hornbach i na e-shopu najdete zahradní domky z fošen v různých provedeních, s terasou či bez ní.

Vyberte si vhodné místo pro zahradní domek. Nejprve připravte solidní základy pro zajištění stability domku. Velmi dobře se hodí dlažební desky nebo podezdívka. Poté uložte na základový pás podlahové trámy. Podklad musí být absolutně rovný a kolmý. K podlahovým trámům přišroubujte soklové fošny.

Před dalším pracovním krokem je velmi důležité, aby podélné a příčné nosníky vzájemně svíraly pravý úhel. Za tímto účelem změřte měřicím pásmem úhlopříčky a nosníky srovnejte. Tak zajistíte bázi pro výstavbu rovných stěn. Pro ukládání fošen na sebe použijte montážní dřevo. Drážky fošen se tak při zatloukání nepoškodí.

Na místě, kde mají být dveře, opatrně odstraňte pomocí truhlářského dláta přesahující pero z fošny. Nyní zabudujte dveře. U většiny zahradních domků z fošen lze prkna dveřního rámu použít stranově obráceně. Dveře je tak možné zavěsit vlevo i vpravo.

Skládáním prken na sebe postavte stěny. „Při stavbě kontrolujte vodováhou kolmé uložení fošen. Na stanovených místech osaďte okna. Abyste zabránili prasknutí fošny, vyvrtejte všechny otvory pro šroubová spojení předem.

Vyberte si vhodné místo pro zahradní domek. Nejprve připravte solidní základy pro zajištění stability domku. Velmi dobře se hodí dlažební desky nebo podezdívka. Poté uložte na základový pás podlahové trámy. Podklad musí být absolutně rovný a kolmý. K podlahovým trámům přišroubujte soklové fošnyPřed dalším pracovním krokem je velmi důležité, aby podélné a příčné nosníky vzájemně svíraly pravý úhel. Za tímto účelem změřte měřicím pásmem úhlopříčky a nosníky srovnejte. Tak zajistíte bázi pro výstavbu rovných stěn. Pro ukládání fošen na sebe použijte montážní dřevo. Drážky fošen se tak při zatloukání nepoškodíNa místě, kde mají být dveře, opatrně odstraňte pomocí truhlářského dláta přesahující pero z fošny. Nyní zabudujte dveře. U většiny zahradních domků z fošen lze prkna dveřního rámu použít stranově obráceně. Dveře je tak možné zavěsit vlevo i vpravoSkládáním prken na sebe postavte stěny. „Při stavbě kontrolujte vodováhou kolmé uložení fošen. Na stanovených místech osaďte okna. Abyste zabránili prasknutí fošny, vyvrtejte všechny otvory pro šroubová spojení předem

Podoba domku se již začíná rýsovat. Upevněte sokl a vrchol štítu. Tím vytvoříte základnu pro střešní konstrukci. Poté vložte vaznici do příslušné prohlubně. Namontujte střešní bednění a přišroubujte je k vaznici. Prkna bednění nepokládejte příliš těsně k sobě, působením vlhkosti dřevo nabobtná.

Po vybudování střešní konstrukce začistěte okraje oken vnější a vnitřní krycí lištou. Pro odvod vody připevněte na střešní bednění okapové prkno. Stabilitu domku a jeho zajištění proti větru dosáhnete tím, že stěny a střechu spojíte pomocí úhelníků a závitových tyčí.

Po výstavbě základní konstrukce zahradního domku můžete krok za krokem položit vnitřní podlahu. Vaznicové spojky pro upevnění použijte i uvnitř domku. Tím zajistíte střechu před vichřicí. Z venkovní strany pak na štít nainstalujte ochranu proti větru.

Pro izolaci střechy můžete použít například asfaltový šindel. Vystupte po žebříku do výše střechy a začněte na venkovní část připevňovat šindele pomocí hřebíků. Přesahující pásy šindele lze snadno uříznout odlamovacím nožem nebo nožem na koberec. Postupujte po jednotlivých pruzích směrem nahoru až k hřebenu střechy. Pokládka poslední řady – pro utěsnění hřebene doporučujeme seříznout druhy šindele tak, aby bylo možné jejich přesné sesazení.

Podoba domku se již začíná rýsovat. Upevněte sokl a vrchol štítu. Tím vytvoříte základnu pro střešní konstrukci. Poté vložte vaznici do příslušné prohlubně. Namontujte střešní bednění a přišroubujte je k vaznici. Prkna bednění nepokládejte příliš těsně k sobě, působením vlhkosti dřevo nabobtnáPo vybudování střešní konstrukce začistěte okraje oken vnější a vnitřní krycí lištou. Pro odvod vody připevněte na střešní bednění okapové prkno. Stabilitu domku a jeho zajištění proti větru dosáhnete tím, že stěny a střechu spojíte pomocí úhelníků a závitových tyčíPo výstavbě základní konstrukce zahradního domku můžete krok za krokem položit vnitřní podlahu. Vaznicové spojky pro upevnění použijte i uvnitř domku. Tím zajistíte střechu před vichřicí. Z venkovní strany pak na štít nainstalujte ochranu proti větruPro izolaci střechy můžete použít například asfaltový šindel. Vystupte po žebříku do výše střechy a začněte na venkovní část připevňovat šindele pomocí hřebíků. Přesahující pásy šindele lze snadno uříznout odlamovacím nožem nebo nožem na koberec. Postupujte po jednotlivých pruzích směrem nahoru až k hřebenu střechy. Pokládka poslední řady – pro utěsnění hřebene doporučujeme seříznout druhy šindele tak, aby bylo možné jejich přesné sesazení

Text: Markéta Klocová | Foto: HORNBACH |
Datum: 29.04.2022

logo MessengerPoslat Messengerem
tisk nahoru Facebook

Související články

Kompostování a také mulčování má celou řadu přínosů pro vás i vaši zahradu: zužitkujete organické zbytky ze zahrady, zlepšíte půdu o organickou složku a podpoříte složitou síť mikrobiálního života v půdě, která velmi prospívá rostlinám

Organické dobrodiní: Jak správně kompostovat

více

AKU rotační sekačka Greenworks GD60 LM 51SP s pojezdem patří k absolutní špičce. Má robustní ocelové šasi, záběr 51 cm, centrální nastavení výšky sečení a systém 4 v 1 (sběr do koše, zadní i boční odhoz, mulčování). Na jedno nabití vydrží pracovat až 110 min. (Zdroj: Mountfield)

Na zahradu i do dílny – všechny stroje na jednu baterii!

více

Předokenní rolety a screenové clony pomáhají zachovat v interiéru tepelný komfort a snižují náklady na klimatizaci. Kromě slunečníků, přístřešků, markýz a jiných způsobů stínění se mohou uplatnit i na terase.

Terasa chráněná před sluncem

více


Reklama


Můj dům klub

Královny mezi vánočními stromky

další videa

Aktuální číslo časopisu Můj dům

Předplatné časopisů


≡ Menu

  • Dům
    • České domy
    • Zahraniční domy
    • Jak bydlí celebrity
    • Stavba a rekonstrukce
    • Domy na klíč a developerské projekty
    • MŮJ DŮM: Katalog rodinných domů
  • Interiér
    • Návštěvy
    • Koupelny
    • Kuchyně
    • Obývací pokoje
    • Ložnice
    • Dětské pokoje
    • Domácí fitness
    • Pracovny
    • Šatny a prádelny
    • Bydlíme
  • Stavba
    • Svépomocí
    • Vytápění
    • Střecha domu
    • Podlahy
    • Fasáda domu
    • Povrchové úpravy
    • Konstrukce domu
    • Okna, dveře
    • Zabezpečení
    • Rozvody vody, kanalizace, plynu, elektro, ...
  • Rekonstrukce
  • Zahrada
    • Návštěvy zahrad
    • Terasy, balkony a ploty
    • Jezírka a bazény
    • Květiny
    • Péče o zahradu
    • Odpočinek na zahradě
  • BLOG
  • Poradna
  • Akce
    • Projekt roku
    • Tipy
    • Soutěže & Slevy
    • Kalendář
Vyhledávání
Přihlášení
Newsletter
O nás
Newsletter


Články na partnerských webech

Můj dům

Když střecha, tak těžká a systémová

Když střecha, tak těžká a systémová

Stavba Web.cz

Rodinný dům v Novém Městě na Moravě

iMateriály

Odolnost pojistných hydroizolačních fólií (DHV) proti stárnutí

Odolnost pojistných hydroizolačních fólií (DHV) proti stárnutí

Rodinný dom

Dom (nielen) do hôr

Dom so štvrtou dimenziou

Stavíme z cihel

Pasivní dům

Pasivní bydlení je vynikající bydlení, ale...


Partneři webu

Nůj dům krok za krokem Můj dům StavbaWEB iMateriály Rodinný dom Business Media One

  • Dům
  • Interiér
  • Stavba
  • Rekonstrukce
  • Zahrada
  • BLOG
  • Poradna
  • Akce

Profil | Kontakt | Pro inzerenty | Netviewer | RSS | GDPR

Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2023

created by Business Media One with Sabre SW