Jaká byla vaše představa o dětském pokojíčku a jak znělo zadání pro designérku?
Naší hlavní představou bylo vytvořit veselé, barevné a jednoduše řešené místo pro Kiky.
Zadání pro designérku vycházelo z jasně daných předpokladů, co by měl interiér dětského pokoje splňovat, což je správné členění do jednotlivých zón - šatní, spací, hrací a pracovní, vybavení pokoje respektující věk dítěte a mobiliář, např. rostoucí židle a psací stůl, vhodný i pro pozdější předškolní věk Kiky.
Podle jakých kritérií jste hledali odbornou pomoc, tedy designéra? Proč jste si vybrali studio Nová-Bára?
Studio Nová-Bára nám doporučili přátelé. Realizací jsme zhlédli několik a moc se nám líbily.
Kdo tu žije... |
Kiky ■ 3 roky ■ malá Kiky ráda maluje, dovádí s kamarády a má ráda zvířátka, ze všeho nejvíc ale zbožňuje dinosaury |
Měli jste konkrétní požadavky, co se týče barev a použitých materiálů?
Konkrétním požadavkem bylo vyřešit akustickou izolaci stěny sousedící se schodištěm obytného domu, kdy designérka použila lepené pěnové zvukově absorpční panely v bílé barvě. Barevnost pokoje si navrhla sama Kiky. Fialová je doplněna bílou barvou a akcenty zelené a oranžové, které lze měnit nebo doplňovat. Vybavení sjednocuje bílé lamino a bílá lakovaná MDF deska.
Více článků z rubriky INTERIÉR najdete na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz. |
Podle jakého klíče jste vybírali dětský nábytek?
Jednotlivé kusy nábytku jsme vybírali s ohledem na věk dítěte, na rozměry pokoje, v úvahu jsme vzali celkovou barevnost a samozřejmě se zaměřili i na kvalitní design.
Pokojík je dostatečně prostorný a není zahlcený zbytečnostmi. Jak jste na začátku hodnotili dispozici pokoje? Dali jste na rady designérky, co se týče rozmístění nábytku?
Celková dispozice pokoje, barevné řešení a realizace byla svěřena designérce studia Nová‑Bára. Návrhy možných dispozic byly konzultovány v několika variantách v návaznosti na typy zvoleného mobiliáře. Typologie interiéru dětského pokoje je stejně důležitá jako typologie hlavních obytných místností bytu nebo domu, o to víc, že je to prostor rozvíjejícího se dítěte. Mobiliář je rozmístěn i podle pravidel feng-šuej, kdy například postel je umístěna mimo komunikační prostor okno-dveře a je s výhledem na dveře. Pokoj je rozčleněn do jednotlivých funkčních zón, a to šatní, spací, hrací a pracovní.
Dominantním prvkem pokoje je velkoplošná malba na stěně. Odkud vzešel tenhle nápad? Kde jste čerpali inspiraci?
Návrh Kikyina dětského pokoje vychází ze snahy designérky podpořit vizuální vývoj dítěte, a to autorskou grafickou malbou na stěně interiéru. Jednoduché ztvárnění zvířátek má rozvíjet dětskou fantazii. Celé pojetí a realizace, kdy je grafika malovaná autorkou přímo na stěnu, je know-how studia Nová-Bára. Inspirace vychází ze zálib Kiky, takže motiv a celkový výsledek je šitý přímo na míru.
Na místo dnes běžně užívané plovoucí podlahy jste zvolili celoplošný koberec, proč?
Chtěli jsme zakrýt stávající plovoucí podlahu, místnost zateplit a akusticky odizolovat a samozřejmě také barevně doladit. Koberec je položen bez podlahových lišt, které by interiér zbytečně opticky zmenšovaly.
Slovo designérky |
Ing. BcA. Barbora Nováková-Barathová ■ Dětská fantazie má vliv na utváření osobnosti, a proto je důležité ji podporovat a utvářet už od útlého věku. Vizuálně ji podpoříte například vhodně zvolenou malovanou grafikou, která podnítí dětskou představivost. Pokoj je navržen tak, aby se dal jednoduše obměňovat. Je zde kombinace levnějších, ale i dražších designových prvků mobiliáře. Bílá plastická stěna a výrazná barevnost fialové, zelené a oranžové navozují dojem retro pokoje. |
Jak je s novým pokojíčkem spokojená malá Kiky? Jaká byla její první reakce a jak se s pokojíčkem sžila?
Kiky reagovala nadšeně. Zvířátka na stěně, jejichž návrh si sama vybrala z možných variant, které nám studio nabídlo, se jí moc líbí. A jako správné dítě nejvíce ocenila designový dětský nábytek v podobě zavěšené houpačky, sedacích/hracích vaků, kartonového koníka apod. Pokojíček se ihned stal nejoblíbenějším místem pro hraní a setkávání s kamarády, ale oblíbili si ho i další členové rodiny.