To, že se ovšem vydáme cestou vizualizací doplněných strohou projekčně návrhovou malůvkou pro udělění stavebního povolení, však může být v konečném součtu pro investora velice nevýhodné. Postupně během realizace odhalovat nástrahy, které je nutno pro zajištění funkčnosti designerských prvků provést, se může diametrálně lišit od řemeslných a tím i cenových standardů.
Pokud není investror znalý problematiky, může se v průběhu realizace snadno dostat do pasti plné nečekaných zjištění ze které není úniku. Buď pak při notné dávce štěstí najde řemeslníka, který vše beze zbytku zodpovědně a funkčně provede, což bude vyžadovat dostatečné množství finančních prostředků, nebo půjde cestou opačnou s tím, že do časované bomby v podobě vlastního domu bude investovat mnohonásobně víc v brzké budoucnosti.
Zanedbání či ignorování potřebných technických postupů se užíváním stavby nekompromisně odhalí v podobě těžko odstranitelných vad. Původní líbivá vizualizace tak může zaznametat množství nehezkých draze a zaplacených trhlin. Neměli bychom podceňovat ani újmy psychické, které původní nadšení mnohdy mění v noční můru.
Základem každé stavby by proto měl být prováděcí projekt, který díky komunikaci investora a zodpovědného projektanta odhalí veškeré nástrahy s dostatečným předstihem. Mnohdy tak investor ustoupí z původních představ a vydá se cenou ověřeného funkčního bezpečí. Takový postup bude zaručeně i zdrojem finančních úspor. Předem je jasné, co vše musím udělat a velmi přesně lze tudíž odhadnout kolik to bude stát.
Projektovat by měl vždy pouze projektant, který zároveň pak nese odpovědnost za to, co vyprojektoval do všech detailů a ve všech konstrukčních návaznostech. Obcházení tohoto procesu totiž žádné úspory nepřináší, ale většinou naopak vnáší do procesu realizace chaos. Projektantem se totiž stává problematiky neznalý investor, dodavatelé materiálů a v neposlední řadě řemeslník, který přišel provést obecně zažitý pracovní úkon.
V žádném případě toto není útok na řemeslníky, kteří jsou mnohdy velmi kreativní a zkušení. Je to jen poukázání na to, že i jim by se velice ulevilo, kdyby mohli pracovat podle projektu a ne neustále improvizovat a utrácet čas vymýšlením, které nemusí být ve všech konstrukčních návaznostech v konečném součtu ideálně funkční a v neposlední řadě ani patřičně odměněno.
Pokud ale není k dispozici prováděcí projekt podpořen kulatým razítkem zodpovědného projektanta, stává se projektantem ten, kdo dílo zhotovil. Další past. Tentokrát na mnohdy nic netušícího zhotovitele. V dnešní již i po "právní stránce" vypjaté době nemusí být bezprojekčně uchopená stavba tou správnou cestou s vyjímkou právníků samotných. Investice do prováděcího projektu může být v konečném součtu pro investora stavby tou nejlepší. Přesto, že se to díky u nás lety pěstovaným a tudíž pevně zažitým standardům "hurá" výstavby na první pohled vůbec nezdá.
Nás v tomto ohledu zaujala realizace rodinného domu na Vysočině. Jelikož vnímáme střechu jako celek, kde vše souvisí se vším, bylo nutno poněkud pozměnit původní strategii a vpravit investora do problematiky, o které neměl vzhledem k absenci prováděcího projektu ucelené a správné představy. Design je věc jedna a provedení věc druhá a co se líbí musí zároveň fungovat. Jinak nemá smysl takové věci dělat. Při realizaci této střechy investor na vlastní kůži okusil nekompromisnost dodatečného vpravení do skutečné reality. Značnou odlišnost od předpokládaných nákladů v návaznosti na dobu provedení.
Velkým štěstím bylo, že shodou náhod natrefil na zhotovitele, kteří i při absenci prováděcího projektu dokázali vše materiálově navrhnout, nakombinovat a provést tak, aby vše bylo maximálně technicky bezpečné a funkční. I když náklady značně překročily původní představy, jsou v podobě funkčního a energeticky úsporně vyspělého díla do budoucna tou nejlepší investicí.
Poučme se, a pokud je to trochu možné, přestaňme improvizovat. Od staveb dnes očekáváme poněkud víc, než že se máme kam dočasně schovat před nepříznivým počasím...
Karel Bulín, technický poradce společnosti Dörken