Zahrada okolo reprezentativního domu s nádvořím a kašnou byla založena na výměře více než 4,5 hektaru. Autor návrhu architekt Drahoslav Šonský ji pojal jako velkolepý zámecký dvůr v anglickém stylu s moderními zahradními prvky. Nechybí tady ovocný sad, lipová alej, rybník s písčitou pláží, tenisové hřiště, potok s vodopádem a jezírky, starobylá kamenná lávka, nejrůznější romantická zákoutí s altány, růžemi a kašnami a samozřejmě také rozsáhlé květinové terasy, pestrobarevné záhony rostlin, pečlivě střižené keře i trávníky a celý arzenál vzácných stromů. To vše sjednoceno v působivé harmonické zahradní kompozici.
Uvítání v lipové aleji
Původně byl pozemek zanedbanou zemědělskou půdou a zčásti také nesečenou loukou s porostem starých stromů, zejména pak olší a vrb. Snahou realizátorů bylo zdravé stromy ošetřit a ponechat. V současné době jsou základem izolační a pohledové kulisy za vysokou kamennou, více než dvoumetrovou ohradní zdí. K nové výsadbě byly použity hlavně jehličiny – borovice, douglasky a jedle s podsadbou keřů. „Výsadba kulisových porostů se prováděla ještě před zahájením stavby.
Pozemek byl tehdy provizorně oplocen pletivem z důvodů ochrany vysazovaných porostů před okusem zvěří,“ podotýká Drahomír Šonský a ukazuje na vstupní bránu do zahrady. Návštěvníky tady přivítá lipová alej okolo hlavní příjezdové komunikace, která dále pokračuje v části za domem a ústí do zahrady, v tomto případě jako doprovod zahradní cesty z kamenné dlažby. Vstupní prostor krášlí též výsadby kvetoucích pokryvných keřů a rozkvetlých růží. V těsné blízkosti domu je zahrada řešena dekorativně s použitím trvalkových výsadeb.
Více článků z rubriky ZAHRADA na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
V zajetí vody
Výrazným architektonickým prvkem celé zahrady je vodní pramen. Voda z mnoha chrličů stéká po vodních schodech, pokračuje řečištěm potoka a ústí do velkého rybníka. V řečišti najdeme několik sedimentačních lagun a jezírek s vodní vegetací, které umožňují biologické čištění vody. Délka umělého potoka je 90 metrů, oběh vody je řízen trojstupňovým čerpadlem, které pouští jednotlivé stupně oběhu vody v závislosti na teplotě ovzduší. Řečiště vodního toku harmonicky doplňuje barevné vřesoviště o rozloze 400 m2.
Přes vodoteč se klene kamenný most (ve stylu skotských kamenných mostků). Hlavní dominantou je tady ale rybník o celkové rozloze 7 500 m2. Kromě výtvarného a architektonického účinku má i praktické využití. Slouží ke koupání, chovu ryb a k romantickým projížďkám na loďce. Má dokonce svoji písčitou pláž a slunečníky. Hloubka ve středové části činí 4 metry a okrajové plochy jsou pečlivě osázeny vodní a bažinnou vegetací. Na břehu rybníka se nachází rybárna s terasou, která je připravena pro velkolepé zahradní párty. Opodál, v návaznosti na dům, je zřízen rozsáhlý sportovní areál s tenisovým kurtem.
Autor |
Ing. Drahoslav Šonský, CSc. |
Absolvent Vysoké školy zemědělské Brno a zahradnické fakulty v Lednici na Moravě. Od roku 1974 pracoval ve Výzkumném ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích. Po roce 1991 založil Ateliér zahradní a krajinářské tvorby. Věnuje se projektování a zakládání městské a krajinné zeleně, rekonstrukci historických zahrad a parků, soukromých a rezidenčních zahrad. |
Kontakt |
tel.: 604 711 575 e-mail: d.sonsky@mybox.cz |
Ve višňovém sadu
Jaká by to byla romantika bez višňového sadu. V tomto případě je sice menší a ovocný, ale nádherně doplňuje dřevěný zahradní domek s terasou a kovovou pergolou, která je oporou pro vinnou révu. Přístupová cesta k ovocné zahradě je upravena jako rozárium se stromkovými růžemi a trvalkovými výsadbami. Nejcennější kompoziční prvky tady ovšem tvoří rozsáhlé travnaté plochy s rozptýlenou výsadbou poměrně cenných solitérních stromů, hlavně dubů a buků.
Jsou základem pro romantické krajinářské scenérie, pro tvorbu takového zahradního řešení, které dokáže nabídnout zajímavý přírodně krajinářský prostor určený pro společenský život jedné rodiny i pro reprezentativní jednání potenciálních obchodních partnerů či pořádání větších společenských akcí. „Zahrada musí v sobě vždycky skrývat nějaké tajemství,“ říká na závěr architekt Drahoslav Šonský.