Samonosné nadzemní bazény samonosné
Na těchto jednoduchých bazénech ze speciální gumy, si můžete vyzkoušet, jaké to je mít na zahradě vlastní koupání. Prodávají se v krabicích a stačí pro ně zvolit vhodné rovné místo, upravit podklad, nafouknout obvodový prstenec a postupně je napustit vodu. Ta prstenec zvedá vzhůru a tím současně vztyčuje stěny bazénu. Už při prvním pohledu je jasné, že se tyto bazény spíše hodí jako malé dětské koupaliště, dospělý člověk si v nich nezaplave. Bývají také náchylné k protržení, na druhou stranu jsou pro děti maximálně bezpečné, protože všechny části jsou z gumy.
Jednoduché nadzemní bazény se samonosnou konstrukcí
Tento typ nadzemních bazénů, nejčastěji modré barvy, vnitřní fólii a staví se na povrch terénu. Stačí jen najít vhodné rovné místo a připravit kruhový podklad. Tedy odkopat drny, udusat hlínu, vyspat podkladovou plochu jemným pískem, položit geotextilii a bazén sestavit. Tyto nadzemní bazény byly ještě před deseti dvanácti lety považovány za standard, ale dnes už jsou zastaralou relikvií.
Bazény s možností zapuštění do země typu Azuro
Tyto bazény způsobily před několika lety doslova revoluci. Jde o novou generaci montovaných bazénů, které lze sice ponechat na povrchu, ale jednoduše je lze také úplně nebo jen částečně zapustit do země. Mají totiž speciálně vyztuženou konstrukci a jejich stěny jsou vyrobeny z velmi odolných materiálů s vysokou antikorozní ochranou. Venkovní stěny už nejsou vyzývavě modré, ale mají atraktivní dekor, který věrně imituje dřevo. Záleží jen a jen na majiteli, případně na doporučení zahradního architekta, zda si bazén zapustíte úplně, nebo jen částečně, a jak si jeho okolí dotvoříte. Možnosti jsou neomezené a fantazii se meze nekladou.
Klasické zapuštěné bazény
Mezi klasickými bazény určenými výhradně k zapuštění do země jsou velké rozdíly, co se týče použitých materiálů i konstrukčních řešení. Obecně se rozdělují na bazény fóliové, sklolaminátové, keramické a kompozitní.
Konstrukce fóliových bazénů je tvořena silnostěnným pozinkovaným plechem s antikorozním nástřikem plastové vrstvy, vnitřek bazénu je tvoří zpevněná vnitřní fólie s UV filtrem a atraktivním mozaikovým vzorem. Žádané jsou především díky příznivému poměru mezi pořizovací cenou a užitnou hodnotou.
Sklolaminátové bazény. Jde o mimořádně pevné bazény, protože jsou vyrobeny z polyesterových materiálů a navíc vyztuženy sklolaminátovými vlákny. Z vnější strany jsou opatřeny silnou vrstvou polyuretanového nástřiku, což jim dodává vynikající tepelně izolační vlastnosti. Nespornou výhodou sklolaminátových bazénů (oproti svařovaným plastovým bazénům) je zcela hladký vnitřní povrch a pevné monolitní provedení bez jakýchkoliv spojů a svarů.
Vrchol mezi zapuštěnými bazény představují ty, které jsou vyrobeny z keramických materiálů. Tyto luxusní bazény jsou skutečnou ozdobou zahrad. Unikátní je struktura bazénové stěny, jejíž jádro tvoří silná keramická vrstva, tedy high-tech materiál využívaný pro své jedinečné vlastnosti i v kosmickém průmyslu. Keramická vrstva dodává bazénu jedinečnou pevnost a slouží také jako vysoce efektivní tepelná izolace. Za popularitu vděčí originálnímu vzhledu, dosaženému aplikací speciálně vyvinutých barev Bi-luminate s 3D efektem.
Kompozitní bazény se vyznačují speciální konstrukcí a tvoří je panely z kompozitních materiálů. Díky tomu, je možné sestavit širokou škálu tvarů. Mají atraktivní široké vstupní schodiště, které výrazně usnadňuje vstup do vody. Na výběr je široká škála 25 různých barev a vzorů vnitřního fóliového obložení. Oblíbené jsou pro dvojúrovňové řešení dna - s mělčinou pro děti a hlubší částí pro skákání do vody.
Evropskou a i českou novinkou jsou design-kompozitní bazény, které na první pohled okouzlí francouzským šarmem, čistými liniemi a nadčasovými tvary. Jsou uzpůsobeny i ke snadnému zapuštění do stylové dlažby nebo kamenných či dřevěných teras.
Na českém trhu lze nalézt i další typy bazénů, např. nerezové bazény. Tyto bazény můžete nalézt spíše v areálech koupališť nebo krytých bazénů. Jejich výhody spočívají právě v jejich vysoké odolnosti a také snadnosti čištění při zátěžovém „veřejném“ provozu, jsou ovšem „vyváženy“ velmi vysokou cenou.
Hlavní důvody pro pořízení bazénu
Za posledních deset let se změnily i hlavní důvody, proč si domácnosti pořizují bazény ke svým rodinným domům a rekreačním objektům. „Zatímco před 10 lety byl hlavní, jasně dominantní, důvod prestiž spojená s vlastnictvím bazénu, nyní jsou důvody tři – cena, faktor dítě a stěhování do rodinného domu se zahradou,“ komentuje hlavní změny, které vedou majitele nemovitostí si pořizovat bazény, Jiří Dobeš a pokračuje: „Díky masívnímu rozvoji individuálního bydlení v rodinných domech především v satelitních aglomeracích kolem velkých měst, kam se hodně stěhují mladé rodiny, se v těchto lokalitách rodí stále více dětí a stačí jeden bazén v okolí a další bazény v sousedství jsou pak mnohdy otázkou další sezóny.“
Vzhledem k historicky nejnižším cenám bazénů na trhu si může bazén koupit už každá rodina.
Rozložení prodaných bazénů v ČR je poměrně rovnoměrné. Díky solárním ohřevům nebo tepelným čerpadlům jsou bazény využívány i v podhorských a horských oblastech. Nicméně nejvyšší hustotu bazénů zaznamenáváme v okolí velkých měst a městských aglomerací. Tam existují vilové čtvrti, kde téměř platí rovnítko mezi počtem rodinných domů a počtem bazénů,“ říká Jiří Dobeš.
Za poslední 3 roky se ale téměř smazaly regionální rozdíly v ČR v počtu nově prodaných počtů bazénů. Hlavními důvody, které toto zapříčinily, jsou příznivé ceny bazénů, které se tak stávají stále dostupnější pro širokou veřejnost. A dále pak to je nový standard vybavení bazénů ohřevem vody (tepelné čerpadlo nebo solární ohřev), který výrazně prodlužuje koupání ve venkovních bazénech i např. v podhorských oblastech v SR.
I další příslušenství k bazénům (např. solární plachty nebo zastřešení bazénů) má podíl na smazání rozdílů v počtech prodaných bazénů dle regionů a jednotlivých klimatických oblastí.
Stejně tak se výrazně změnilo, v průběhu posledních deseti let, i očekávání klienta, co do standardního vybavení bazénu. „Zatímco před 15 lety byl standardem de facto jen bazén a základní filtrace a vše ostatní bylo nadstandard, tak dnes mezi standardní vybavení bazénů patří především ohřev vody ve formě solárních panelů nebo tepelných čerpadel a dále pak automatika, která hlídá vše důležité pro čistotu vody. Změnily se i vědomosti klientů a ti už dnes vědí, že např. díky ohřevům vody si i v našich zeměpisných šířkách prodluží koupání až na 6 – 7 měsíců,“ komentuje vývoj ve standardním vybavení bazénů Jiří Dobeš z Mountfieldu, české jedničky v prodejích bazénů a bazénového příslušenství.
Jak se vyvíjí typ standardního bazénu za posledních 20 let
rok |
standardní typ bazénu a jeho stavba |
před rokem 1989 |
silážní skruže, vybetonovaná betonová jímka obložená kachličkami / stavba svépomocí |
90. léta 20. století |
gumové bazény a kádě z polypropylenových desek, první nadzemní bazény s filtrací a příslušenstvím |
2000 |
nadzemní bazény a první kopané bazény nové generace |
2005 |
kopané bazény a moderní zapuštěné nadzemní bazény, které lze postavit i na povrchu |
od roku 2012 |
kopané bazény / stavba odbornými firmami a speciality |