|
Díky nabízené variabilitě se vestavné skříně uplatní téměř všude, kde je třeba dostatku úložných prostor – v hlavní obytné místnosti, v ložnici, v dětském pokoji, v pracovně i v chodbách nebo v halách. Rostoucí oblibu vysvětluje jejich variabilita a velká přizpůsobivost potřebám konkrétního uživatele. Na rozdíl od klasického nábytku můžeme u toho vestavného zvolit délku, hloubku i výšku a vybrat si nejpraktičtější a s ostatním interiérem nejlépe ladící dveře. Podle potřeb pak kompletujeme i vnitřek celého nábytkového systému. Jednou z největších výhod je však skutečnost, že vestavné skříně jsou schopné účelně zaplnit jakkoli členitý prostor. Nevadí jim zkosené stěny, nerovné zdi, zastavěný roh, nevyužitý výklenek… Pokud chcete, mohou posloužit i k přepažení místnosti, nebo jako úschova sklápěcí postele či domácí pracovny.
Uvažujte do budoucnosti Plné využití daného prostoru, které je nutné pečlivě promyslet zejména v menších místnostech, předpokládá zvolit postup doslova „ode zdi ke zdi“. Vestavné skříně pak lze vést od podlahy ke stropu od levé stěny k pravé. V tomto případě můžete ušetřit i za materiál, protože se obejdete bez „zad“, „dna“ a případně i „stropu“ skříní. Starší bytová zástavba nabízí zpravidla velmi vysoké stropy, a tím postupnou možnost volby: standardní výšku skříní kolem 2,5 metru lze posléze doplnit nástavci až ke stropu. Ne vždy ale skříně mohou „růst“ společně s tím, jak se mění potřeby rodiny. „Doporučuji předem předimenzovat původní požadavek až o třicet procent. Nejde-li o opravdu malou místnost, kde počítáte s každým centimetrem, pak je z praktického hlediska lepší volit spíše zastavění šířky místnosti, a to i včetně rohu, než její výšky. Bez schůdků tam člověk nedosáhne. Můžete zde pohodlně uschovávat jen sezonní věci nebo potřeby užívané několikrát v roce,“ radí Zdeněk Táborský, obchodní ředitel firmy Libovický. Zvažte proto sami, co vám bude nejvíce vyhovovat. K tomu přidejte vizi, jak by to u vás doma mohlo vypadat za deset či patnáct let, a pak se teprve rozhodujte.
Co se skrývá uvnitř Nahlédnout poprvé do útrob vestavné skříně s individuálně navrženými úložnými systémy je opravdové potěšení. Výška zásuvek i polic se přizpůsobuje konkrétním požadavkům, pevně zabudované tyče na ramínka doplňují výsuvné nebo sklopné tyče (sklopná tyč je ideální, když ji umístíte do horní části skříně, kam rukou nedosáhnete). Na výsuvném principu jsou vytvořeny i takzvané kalhotovníky, kravatníky, botníky a drátěné koše. Zvláštní úchyt pamatuje na vysavač s hadicí nebo výsuvné žehlicí prkno. A pokud žehlení moc nedáte, místo žehlicího prkna poslouží i výsuvná police. Praktickým nápadem je i sklopný nebo otočný věšák.
Dveře podle poslední módy Při volbě dveří člověk zpravidla řeší, zda potřebuje šetřit prostor před skříní, nebo dá přednost velkorysému přístupu do jejího nitra. Stávající trh nabízí tři varianty.
Dveře posuvné (skříň musí uzavírat minimálně dvě křídla posuvných dveří) jsou ideální téměř všude, protože nezabírají prostor navíc. Jsou však méně vhodné do úzkých skříní, protože otevřením jednoho křídla dveří se nabídne omezený přístup do vnitřku nábytku. Pokud počítáte s každým centimetrem, mějte na mysli i to, že posuvné dveře samy o sobě zaberou určité místo. Druhou možností jsou skládací dveře. Otevřením levé i pravé části se nabídne téměř celý úložný prostor. Zvlášť vhodné jsou především u rohových skříní. Další variantou jsou klasické dveře, odborně zvané otočné. „Spolknou“ nejvíce prostoru před nábytkem, ale na oplátku velmi pohodlně zpřístupní vnitřek skříně. Tento typ dveří je ideální pro skříňové nástavce.
Jak rozlousknout „materiálový“ oříšek Výplně dveří představují nejviditelnější část nábytku. Zrcadlové výplně opticky zvětšují prostor celé místnosti a rovněž poslouží jako zrcadlo. Jsou-li podlepené bezpečnostní fólií, při rozbití se neroztříští na nebezpečné zlomky, ale pouze popraskají. Skleněných materiálů je však celá řada. Z hlediska bezpečnosti se používá zejména connex – mléčné sklo s fólií, která rovněž brání vysypání skla.
Z materiálů používaných na stavbu skříní dosáhla největší obliby odolná a snadno udržovatelná laminovaná dřevotříska, která se nabízí v řadě dekorů velmi věrohodně imitujících různé druhy dřeva. Další variantu nabízejí dýhované materiály. Na výběr je opět řada možností – od smrku, přes dub, buk až po exotické dřeviny, které jsou však finančně náročnější. Pokud však chcete dveře z bambusu, ratanu nebo dřevěného masivu, ani to není problém. Velmi efektně působí kombinace materiálů (např. lamino se sklem), které se používají nejen svisle (jedno křídlo dveří je vyrobeno z jednoho materiálu), ale rovněž i ve vodorovném členění.
Na jádro skříně – tzv. vestavbu – můžete kromě osvědčeného drátěného programu použít i lamino. Pokud však trváte na dýze nebo sklu, proč ne. Desky vestavby se zaoblenými tvrzenými ABS hranami jsou odolnější, nehrozí jejich poškození častým používáním, ani nemůže dojít k tomu, že by se oděv položený na polici při vyjmutí ze skříně zatrhl.
Od rámů ke kování O kvalitě používaných materiálů vypovídají i nadstandardní záruční doby, které firmy poskytují. Například INDECO nabízí pětiletou záruční lhůtu na prvky z hliníku i na ocelové posuvné systémy výrobce DSH. Firma Libovický používá například kování společnosti BLUM – v tomto případě se můžete spolehnout na doživotní záruku. Woodface zase pracuje s kováním mnoha značek, například používá ocelové a hliníkové rámy Stanley, hliníkové rámy Raumplus, kování EKU a HAVA a jiné. Podle konkrétního typu na ně dává záruku v rozmezí od pěti do deseti let.
Variabilita pro budoucnost Aby skříňové sestavy rostly nebo se měnily společně s vašimi požadavky, zvažte pořízení stavebnicového systému. Proč? 1. Snadno si zkompletujete jednotlivé díly, které můžete v budoucnu vzájemně „prohodit“, pozměnit jejich polohu (například výšku polic, tyčí, skříněk…) nebo je dočasně vyjmout a použít, až bude potřeba. 2. Zvolené konstrukce nabízejí jednoduchou manipulaci. 3. Stavebnicové sety najdou uplatnění nejen ve skříňových sestavách a šatnách, ale dají se využít i jako součást vybavení obývacího pokoje, pracovny, chodby atd. Konstrukční systém Stanley vyrábí Woodface, Spotsistem zase nabízí firma Libovický jako modulový program a INDECO od října letošního roku přichází se systémem zvaným Liana.
Třikrát o centimetrech – Vyjdeme-li z průměrné výšky žen, pak se horní dosažitelná hranice ze stoje pohybuje pod 2 metry (výjimku tvoří sklopné šatní tyče). – Nejpraktičtější část skříně představuje prostor zdola nad 70 cm a shora pod 180 cm. K jehož dosažení se nemusíte ohýbat ani stoupat na špičky. – Lovit zasunuté ponožky z police v dolní části skříně těsně u zdi je zábavné v mládí, s přibývajícím věkem oceníte pohodlí: do spodní části skříně (od podlahy do 70 cm výšky) umístěte předměty, kvůli kterým netřeba provádět akrobatické sestavy. (zdroj: INDECO)
Hodí se vědět – Osvětlení skříně nenahrazuje centrální světlo místnosti, ale pomáhá v orientaci, aniž byste světlem rušili ostatní členy rodiny. Používají se bodová světla zabudovaná do stropu, rampy upevněné v horní části nábytku nebo šatní tyč se zářivkami. – Při zvažování velikosti prvků vnitřku skříně mějte na mysli i typy možných dveří, které si chcete zvolit. Například posuvné dveře umožní přístup jen do části skříně: pokud by se za nimi skrývaly zásuvky (výsuvné police), musí být tyto prvky o několik centimetrů užší, než je šířka dveřního křídla. – Místo přemýšlení nad tím, čím vším vybavit vnitřek skříní, zvolte opačný postup: nejprve si rozvažte, co všechno by skříně měly pojmout, a pak si nechte vytvořit návrh od prodejce. – Pokud váš prostor dovoluje zřízení šatny, schovejte ji za posuvnými dveřmi s oboustranným systémem. Ani z jedné strany pak nebudou patrná pojízdná kolečka. Kvůli nosnosti a životnosti požadujte kolečka s ložiskem. – Dojmu čistého začlenění skříňových sestav do zvoleného prostoru docílíte stavební obezdívkou nebo truhlářským čelem v barvě malby místnosti. Stavební úpravy je třeba si dojednat se stavební firmou. Společnosti prodávající vestavné skříně tyto služby nenabízejí.
Kontakty: Libovický, Nádražní 246, 273 71 Zlonice, tel.: 312 591 144, fax: 312 591 188, bezplatná infolinka: 800 106 107, Woodface, s. r. o., Přezletice 1, Praha-východ, tel.: 283 016 111, fax: 286 852 026, bezplatná infolinka: 800 179 260, INDECO CZ, s. r. o., Oderská 406, 190 00 Praha 9, tel.: 283 101 340, fax: 283 101 349, bezplatná infolinka: 800 200 222,
text: Nora Drakšová foto: archiv firem |
Ukládání na míru
Skříně jako takové se nepřetržitě vyvíjejí od té doby, kdy se v době renesance truhla poprvé postavila na výšku. Jejich tvar se v průběhu let proměňoval a začaly se používat i jiné materiály než dřevo. Nešlo však o revoluční změny. Jedinou skutečně přelomovou novinkou je možnost vytvořit vestavné modely skříní doslova na míru.