Skip to content

Martin Sladký – Prozradím tajemství architektů

Většina znalých lidí ví, že vytvářet domov s pomocí architekta je ideální varianta. Náročná a dlouhá studia totiž zúročí v jejich prospěch. A kdo by po tom netoužil?

Obsah článku

 Stojací lampa Loft, kov, zdroj osvětlení halogenová žárovka 75 W, cena 25 500 Kč, SETEC

 Závěsná lampa Sens v kombinaci kov a plast, odstíny zabezpečují barevné filtry, zdroj osvětlení zářivka 36 W, délka 130 cm, cena 10 800 Kč, SETEC

 Model C05, rozměr 220 x 48 x 50 cm, cena 57 000 Kč, bíle lakovaný stolek má rozměr 100 x 70 x 40 cm a stojí 28 000 Kč, DE.FAKTO

 Zápustná vana Progress oval (Koralle, 180 x 85 cm, 60 670 Kč), obložení z mozaiky Butterfly (1 203 Kč/m<sup>2</sup>), DORINT

 Závěsné svítidlo firmy Le Klint, kombinace plastu a kovu, zdroj osvětlení klasická žárovka 75 W, cena 7 800 Kč, SETEC

 Keramická miska s proutěným obalem, průměr 30 cm, cena 1 710 Kč, DE.CO BY DE.FAKTO

 Sestava Olivier new (Z & G mobili) vyrobená z lamina, cena vyobrazené soupravy 105 234 Kč, ABITARE

 Pohovka Juan XL (Machalke). Rozměr 200 x 100 x 67 cm, cena 142 500 Kč, DE.FAKTO

 Kuchyň Fly. Sestava je vyrobena v kombinaci lakovaná dřevěná dýha, nerez a mramor, cena vyobrazené kompozice 290 000 Kč, ABITARE

 Keramická mísa na ovoce, průměr 40 cm, cena 880 Kč, FANTAZIE

 Keramické misky  Apero, vnitřní měří 15 x 15 cm, okrajová 15,3 x 7,5 x 7,8 cm, cena 625 Kč, FANTAZIE

Spolupracovat při zařizování bytu s architektem je jis-tě ideální, ale ne vždy možné. Proto je užitečné znát několik pravidel, které situaci zjednoduší a povedou k téměř profesionálnímu efektu. Pozvala jsem mladého a talentovaného architekta Martina Sladkého, aby se mnou prošel několik designových studií a prozradil mi, jak si počít, když se rozhodnu zařizovat si byt.

 

Urovnejte si myšlenky

„Ale nejlepší je opravdu najmout si architekta…,“ doporučuje mi s úsměvem Martin v jednom designovém studiu. Je mi to jasné, ale jak začít, když ho ke spolupráci přizvat nechci? – „Berme v úvahu byt, který chceme zařídit komplexně, a ne pouze jednu místnost. Tehdy doporučuji vzít si papír a nakreslit si půdorys a do něj zanést všechno zařízení s tím, že musíme brát v potaz velikosti místnosti a standardní rozměry nábytku.“ – „A proč to nemůžeme vymýšlet přímo v bytě?“ – „Tam bychom samozřejmě měli začít, ale další úvahy bychom měli přenést na papír. Má totiž obrovskou výhodu v tom, že nesvazuje. Třeba tím, co je momentálně v bytě a co by tam nemuselo být. Na plánku si naznačíte okna, nosné zdi (i nenosné, pokud se nerozhodnete je bourat) a pak, prozatím virtuálně, můžete kreslit a vymýšlet, až se dostanete ke zdárnému výsledku,“ doporučuje architekt a dodává, že další fáze je o něco náročnější. Ten, kdo zařizuje, se totiž musí přesvědčit, zda všechno, co si vymyslel, je opravdu reálné. Znamená to, že s konkrétní představou musí pátrat po trhu a zjistit, zda je nábytek vůbec k dostání. „Nedoporučuji koupit jeden kus a k němu hledat další, protože tím se dostáváme do začarovaného kruhu. Ideální je navštívit prodejny s nábytkem, když už máte konkrétní představu a každý detail koresponduje s celkovým pojetím interiéru.“

 

Méně je někdy více

„Jak bychom měli přistupovat k zařizování jednotlivých místností?“ – „Důležité je si uvědomit, který prvek je stěžejní, a ten by měl vytvořit dominantu prostoru. Například v jídelně to bude jídelní stůl, v ložnici postel… Zdá se to logické, ale častokrát se stává, že v jedné místnosti máte několik výrazných bodů, takže celkový dojem je roztříštěný a zdá se, že majitel nevěděl, co chce, tak do místnosti raději umístil všechno,“ vysvětluje sympatický architekt a dodává, že každý prostor budeme obdivovat, pokud si v něm můžeme některý výrazný prvek zapamatovat. Proto je důležité udržet jednotnost a vypíchnout podstatné a výjimečné kousky.

 

Nepopiratelnou součástí každého interiéru je barevné ladění, které do značné míry ovlivňuje vzhled prostoru i pocity, které obyvatel vnímá. Vliv barev na lidskou psychiku je prokázaný už řadu let, není dobré ho tedy podceňovat. „Při zařizování bychom měli brát v úvahu barevnost podlahové krytiny, nábytku a rozmístění alespoň typového osvětlení. Není-li sladěno jedno s druhým, pak výsledek nebude stoprocentní. Odstín stěn bych volil až jako jeden z posledních bodů, protože barvu lze vždycky přizpůsobit.“

 

Prošla jsem s Martinem snad všechna designová studia a objevili jsme hezkou řádku nápaditých a vtipných řešení. Výsledek našeho pátrání jsem pak shrnula do několika stručných bodů.

 

Obývací pokoj

Uvědomte si, k jaké činnosti má sloužit. Zda tu budete číst, přijímat návštěvy, dívat se na televizi, trávit čas s rodinou apod. Přesně k té činnosti vytvořte ideální podmínky a na základě jich volte vybavení. Ti, kteří tu budou přijímat návštěvy, by měli myslet na dostatečný počet míst k sezení (ideální rohové sezení) a rovněž na dostatečný odkládací prostor v podobě konferenčního, servírovacího a přídavného stolku. Samotáři ocení sofa, chaise longue nebo klasický ušák a milovníci televizního programu komfortní televizní stolek.

 

Kuchyň

Tvar kuchyňské linky se odvíjí nejen od prostorových možností, ale zároveň od individuálních potřeb uživatelů. Zpravidla si její uspořádání řídí hospodyňka s ohledem na určitá pravidla a zvyky. Podstatným momentem je fakt, zda je kuchyň samostatná místnost, nebo je součástí společenského prostoru. Tehdy se materiálově i barevně musí přizpůsobit tak, aby ladila s ostatním zařízením. Častou otázkou je, zda si pořídit barový pult či snídaňový koutek. Pokud není v těsné blízkosti jídelní stůl, je praktičtější varianta, u které se sedí na klasické jídelní židli.

 

Dětský pokoj

Prostředí, v němž děti vyrůstají, je do značné míry ovlivňuje. Dětský svět je plný fantazie, a tak se nemusíme bát v této místnosti použít pestré barvy. Základním pravidlem je: kvalitní postel, dostatečně velký úložný prostor na všechny hračky, maximální prostor na zemi, kde si děti nejčastěji hrají, a časem i psací stůl s kvalitní pracovní židlí.

 

Koupelna

Instalace zařizovacích předmětů je spojená se stavebními pracemi, výměna je tudíž náročnější, a tak bychom měli dostatečně zvážit jednotlivé zařizovací předměty. Chceme-li si pořídit například masážní vanu, zamysleme se nad tím, zda ji skutečně využijeme nebo nám postačí kout s masážními tryskami či přistoupíme k jedné z klasických variant bez masáže. Do manželské koupelny jsou ideální dvě umyvadla vedle sebe. Dětská koupelna by měla být koncipována s ohledem na budoucnost dítěte. Roky utíkají relativně rychle a starosti s novým budováním koupelny, protože je potomkovi o pár let víc, jsou neadekvátní.

 

Doporučení

– Od počátku mějte o zařízení skromnou představu.

– Hledejte ucelené sestavy, jejichž prvky se k sobě hodí. Solitéry vybírejte s rozmyslem.

– Při výběru uvažujte racionálně, zamyslete se, které zařízení skutečně potřebujete a které si pořizujete v momentálním rozpoložení.

 

Kontakty:

ABITARE, Žitná 566/18, Praha 2,

tel.: 224 919 140, fax: 224 918 127;

DE.CO BY DE.FAKTO, Perlová 6, Praha 1,

tel.: 224 233 815;

DE.FAKTO, Vejvodova 3, Praha 1,

tel./fax: 224 228 515, 603 154 158;

DORINT, Doubská 356, Liberec 6,

tel.: 482 739 982–83, fax: 482 739 981;

FANTAZIE, tř. Karla IV. 222, Hradec Králové,

tel.: 495 618 527, fax: 495 261 986;

SETEC, Hauptova 594, Praha 5,

tel.: 257 922 555, fax: 257 920 180

 

text: Lenka Haklová

foto: Pavel Vítek a archiv
zdroj: Moderní byt 1/2004

Zanechat komentář

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025