Skip to content

Hvězda mezi rostlinami

Pryšec nádherný, Kristova koruna, vánoční hzvězda euphorbia pulcherrima, poinsetie, adventní růže či mexický ohnivý list… to všechno jsou názvy pro jedinou rostlinu, která se začíná objevovat za našimi okny nejčastěji v době adventu a Vánoc.

 

TIP NA MNOŽENÍ

Seřezané výhonky můžete nechat zakořenit v malých květináčích při pokojové teplotě.

Tato ozdoba Vánoc kvete velice nenápadně, zato její listy a listeny jsou nádhernou ozdobou. Nejčastěji bývá zbarvena do červena (od jemných odstínů až po jasně červenou), ale také se objevují bělolisté druhy, růžové, lososové, smetanové, někdy až pomerančové či do žluta. Její skutečné květy jsou nevýrazně žluté tyčinky, které se nacházejí ve středu listenů. Její krásou se můžete těšit po celé svátky. Pokud budete mít štěstí, vydrží zabarvená až do března.

           

Aby hvězda nezašla

1. Dopřejte jí hojnost přirozeného světla.
2. Zeminu udržujte stále vlhkou, nesmí zcela vyschnout.
3. Zalévejte vrchem asi dvakrát týdně (zálivku přizpůsobte teplotě v místnosti).
4. Pěstujte ji při teplotě, která neklesá pod 12°C a nepřesahuje 21°C (v období klidu snese i nižší teploty, ale pozor na mráz!).
5. Nikdy nepoužívejte lesk na listy!
6. Chraňte ji před průvanem.
7. Nenechávejte ji v blízkosti plynového sporáku.
8. Dopřejte jí nehlinitou zeminu s příměsí rašeliny.
9. Pro zvýšení vzdušné vlhkosti často list roste. Zároveň je tak šetrně omyjete od prachu.
10. Každých 14 dní přidejte hnojivo.

PŘESAZOVÁNÍ

Rostlinu přesaďte nejlépe po ořezu v polovině léta. Půdu udržujte načechranou.

Co s hvězdou po svátcích

Až vám po Novém roce nebo k jaru „odkvete“, určitě ji nevyhazujte! Dopřejte jí období klidu – omezte zálivku na minimum, seřízněte vrcholky stonků a umístěte na chladnější místo (do srpna může být i na zahradě na stinném místě). V srpnu se vyplatí začít s přípravou hvězdy na další svátky. Pokud chcete, aby znovu zářila barvami, začněte ji v tomto období seřezávat výhony (nechte jich maximálně pět) – listy se tak zahustí. Od září by měla být na světle maximálně osm až deset hodin. Po zbytek dne ji nechte ve tmě, listy krásně zčervenají.

HNOJENÍ

Na přihnojování vánoční hvězdy odborníci doporučují hnojivo pro palmy a zelené rostliny (např. Floria kapalná nebo krystalická – obě mají hydratační složku AquaCell, která napomáhá rovnoměrnému zvlhčení substrátu a rozprostření dodaných živin). Použít lze také známý Kristalon. Pro zapomnětlivé pěstitele, kteří na pravidelné hnojení nechtějí neustále myslet, je vhodné používání dlouhodobě působících hnojiv, která zajistí rovnoměrné dávkování živin po dobu několika měsíců.

      

POZOR!

Mléčná šťáva (latex), která vytéká ze stonků a listů, je jedovatá a může podráždit pokožku a liznici!