![]() |
Chcete-li se v létě věnovat grilování, čeká vás důležité rozhodnutí. Buď vybudujete pevný gril či krb v rámci odpočinkové terasy, anebo si koupíte přenosné zařízení. Vaši volbu by měla ovlivnit velikost zahrady (terasy apod.) a také zvyklosti: záleží na tom, jak často chcete grilovat. Na prostornější lodžii nebo terase městského bytu sice lze vybudovat menší pevný gril, ale vhodnější je přece jen přenosný. Pro něj se asi rozhodne i ten, kdo má dost místa, ale griluje jen občas.
|
Vybíráme místoPevné zahradní krby a grily jsou vždy součástí krytého nebo otevřeného odpočívadla (terasa, altán, atrium). Při plánování můžete proměnit v přednost svažitý terén a zabudovat krb do opěrné zdi. Na rovném pozemku si vyberte chráněné místo blízko domu. Vždy se snažte odpočívadlo dobře zvolenými rostlinami plynule začlenit do zahrady.
I za letních nocí přichází ze zahrady chlad a pofukuje vítr. Ochraňte proto odpočívadlo dřevěnými panely, kamennou nebo cihlovou zdí na straně, odkud vítr nejčastěji fouká. Zdi budou dlouho do noci vyzařovat příjemné teplo, které do sebe vstřebaly přes den.
|
Teplo zahradního krbuZahradní krb bývá většinou umístěn u zdi zahradního posezení nebo v jeho rohu, ale někdy i uprostřed. Pak je vlastní ohniště lemováno dřevěným nebo vyzděným „límcem“, který slouží jako stůl. Nevýhodou tohoto řešení je, že většinou jde někte-rému stolovníkovi kouř do obličeje, naopak příjemné je, že všichni včetně kuchaře sedí pohromadě.
Materiály musejí být mrazuvzdorné a nehořlavé. Nejčastěji se používá kámen nebo cihly, modernímu domu a zahradě sluší i kvalitní beton. Dno a vnitřní stěny ohniště jsou ze ša-motových cihel. Komín nebo kovový sopouch (často sahá až do výše 4 m) má mít malou stříšku proti dešti. V krbu je výš-kově nastavitelná grilovací mřížka nebo jiná konstrukce (nerezové tyčky nebo pruty) na opékání, pod ní rošt na palivo a vespod popelník.
|
|
![]() ![]() |
NÁŠ TIP
|