Skip to content

Byt, kterému 50. léta sluší

Novinář Mark Baker je autorem cestopisů a průvodců po střední a východní Evropě, nikdy proto netráví příliš času na jednom místě. Za svůj základní tábor si před několika lety vybral Prahu. Byt, který zde Mark už tehdy koupil, teprve nedávno konečně zařídil podle svého dobrého vkusu. 

Polštáře s výrazným vzorem, který se opakuje na závěsech, jsou z původní kolekce z 50. let od anglického výrobce Sanderson

Markovi je ze všech architektonických stylů nejbližší funkcionalismus, baví ho design z let padesátých a šedesátých, zajímá se o výtvarné umění a fotografii. To vše lze vyčíst z interiéru jeho pražského bytu v domě z třicátých let, jehož původní charakter od začátku respektuje a s radostí se mu přizpůsobuje. I přes kultivované estetické vnímání by ho ale ani nenapadlo pustit se do rekonstrukce bez odborníka.

Řešení na míru 

Mark dává přednost jednoduchým tvarům a dbá především na funkčnost. Proto zde byla většina nábytku vyrobena na míru, jedině tak lze využít prostor beze zbytku. Nejdelší stěnu v obývacím pokoji zabírá vestavěná knihovna s otevřenými policemi, spodní část je využita jako skrytý úložný prostor. Kuchyňská linka na boční stěně byla původně umístěna jako pracovní ostrůvek v prostoru, zeď za ní je vymalována světle šedou omyvatelnou barvouStěnu naproti knihovně Mark nechal probourat tak, aby bylo možné zabudovat dvoukřídlé posuvné dveře se skleněnou výplní, kterými lze spojit obývací pokoj s kuchyní v jeden hlavní obytný celek a podle potřeby je zase oddělit. V kuchyni byl naproti kuchyňské lince pracovní ostrůvek, na který navazoval barový pult. Toto řešení se Markovi neosvědčilo, posezení na barové židli nebylo dost pohodlné. 

Ostrůvek se tedy přesunul ke zdi a doprostřed kuchyně přišel jídelní stůl pro šest lidí, který Zuzana navrhla a nechala vyrobit. Také pro Marka v aukcích a bazarech sehnala jídelní židle. Dvě originální z dílny Ton bylo nutné restaurovat, chromové trubkové židle podle designu Marcela Breuera a Marta Stama zůstaly v původním stavu s patinou, která jejich vzhledu nijak neškodí, naopak jim dodává na autenticitě. 

Jednoduchá základna 

Na ložnici navazuje komora – původně malá kuchyň, kterou Mark využívá jako šatnu. Nemusí proto zastavovat užitnou plochu bytu šatními skříněmi a i malá ložnice tak může působit vzdušněNa doporučení své kamarádky Mark oslovil Zuzanu Krykorkovou ze studia InSpiro. Od začátku měl jasnou představu o tom, jak má interiér vypadat, zároveň však byl otevřený novým řešením.

„Spolupráce s Markem byla příjemná nejen proto, že máme rádi podobný styl, ale především díky jeho souhlasu měnit věci, které se do nového konceptu nehodily, a jeho odvaze přistoupit na naše návrhy barev a vzorů, která není u klientů až tak běžná. Ze vzoru látky na závěsy byl Mark ihned nadšený, modře vymalovaná předsíň pak stylové a barevné pojetí bytu ucelila,“ říká Zuzana. Základ interiéru tvoří dřevo, především dub, a odstíny černé, bílé a šedé. Pracovní stůl má konstrukci ze dřeva a pracovní desku z černého laminátu, vizuálně navazuje na černobílou fotografii nad stolem, kterou také rámuje dub

Kontrasty tvoří harmonii 

Lakované bílé plochy kuchyňské linky jsou zde jedním z mála otisků současného designu a příjemně kontrastují s převládajícím matným dřevem. Barvy do interiéru přinášejí především doplňky, které lze případně jednoduše vyměnit a vytvořit tak zcela novou atmosféru.

Markův byt dokazuje, že jednoduchý a funkční základ interiéru je skutečně nadčasovým řešením, které se neokouká a navíc jako zdánlivě nenápadná, ale důležitá kulisa přitom dovoluje vyniknout osobnosti jeho obyvatele. 


Zanechat komentář

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025