Kde nechal tesař díru
Pravidla výběru doplňků a zařízení se pochopitelně liší podle přání majitele domu, řídí se však použitou krytinou a dalšími parametry budovy. Rozhodně je třeba přihlížet také k prostředí a klimatickým podmínkám, v nichž se objekt nachází. Existují technologie, které zabezpečení střechy a domu usnadňují.
Dříve si s vyústěním, jeho pevností i utěsněním museli poradit pokrývači a klempíři přímo na střeše, dnes řemeslníkům pomáhají komponenty, které se do střešního pláště integrují stejně jako ostatní tašky.
V sortimentu (KM Beta, Bramac aj.) tedy najdete celobetonové nebo pálené tašky s plastovým kloubem, s kruhovým prostupem, tašky kabelových prostupů s prstencem a průchodkami pro vedení kabelů atd. Obdobný sortiment pak nabízejí i výrobci plechových krytin, tedy falcovaných šindelů, tašek a šablon (Lindab, Prefa a další).
Největší otvor – střešní okno
Ve střešním plášti představuje slabinu především z hlediska vodotěsnosti. Ta je podmíněna zejména sklonem střechy (min. 15°). Pro usnadnění montáže, dokonalé napojení na střešní souvrství a zajištění vodotěsnosti nabízejí někteří výrobci střešní okno jako komplet s usazovacím rámem.
Ale co třeba taková plochá, natož rovná střecha? I zde existuje řešení pomocí usazovacího rámu, obvykle zhotoveného z fošen. Kvůli ochraně proti sněhu a snazšímu napojení krytiny je vhodné zvýšit současně i úroveň spodní části okna. Rám musí splňovat podmínky zateplení z vnitřní strany okna (světlost = šířka okna + 6 cm).
Mnohem snazší variantu montáže ale představuje zvedací rám ECX s voděodolnou úpravou, vyrobený přesně na rozměr střešního okna, což usnadňuje a urychluje instalaci. Montáž se provádí současně se střešním oknem, součástí je izolační vrstva a není třeba dodatečně zateplovat.
Nabízí se i alternativa speciálního lemování EAS, umožňující jednoduchým způsobem zvýšit sklon střešního okna o 10°. Způsob osazení lze úspěšně použít i při sklonu střešního pláště v rozmezí 5 až 15°.
Komín – maják stavení
Říká se mu také koruna domu a těžko najít objekt, kde by komín chyběl. Vyžaduje kvalitně navržený a provedený prostup střešním souvrstvím, především lemování, které vyloučí zatékání dešťové vody pod střešní krytinu.
Ke komínu je třeba také zajistit volný a bezpečný přístup. Jeho rozměry a řešení podmiňují technické normy. Především starší rodinné domy, ale i mnohé novostavby mají proto na střeše komínovou lávku. Musí být dostatečně pevná, stabilní, opatřená zábradlím atd.
Existuje i několik variant levnějšího a jednoduššího řešení, k nimž patří také tzv. kominický výlez v bezprostřední blízkosti komína. Využívají ho samozřejmě nejen nositelé štěstí, ale také pokrývači, technici, opraváři. Lze jej konstruovat a vyrobit na míru, k dispozici jsou ale i standardní výrobky.
Nejen pro kominíka |
Výlez HPI s rozměry 550 × 720 mm je určen pro profilované střešní krytiny. Výrobek z hliníkového plechu s povrchovou úpravou se umisťuje ve vzdálenosti do 600 mm od komína, a tudíž netřeba „zdobit“ střechu komínovou lávkou. Řemeslníci a majitelé domů dozajista ocení i střešní prostup Prefa. Snadnější otevírání pomocí pružinového ovládání zabraňuje nenadálému zabouchnutí okna a usnadňuje výstup prostupem komfortní velikosti 650 × 1 180 mm. Rám a křídlo se vyrábí z tříkomorového profilu z PVC, prostup se hodí pro střechy se sklonem od 12° do 60° a dodává se včetně oplechování a lemování. |
Čočky přímého osvětlení
Angličané jim říkají „sunpipe“, Američané „suntunnel“, tuzemský ekvivalent zní světlovod. Jednoduchý, konstrukčně dokonalý stavební prvek s využitím triviálního fyzikálního jevu, odrazu a lomu světla. Zařízení sestává z kopule nad střešní rovinou a tubusu, jímž se paprsky dostávají na místo určení – k difuznímu sklu na stropě místnosti, které paprsky rozlije po celém požadovaném prostoru. I tento střešní prostup vyžaduje velmi kvalitní, nejlépe odbornou montáž certifikovanou firmou.
Proti lavinám a námraze
Konstrukce, složení střechy a materiály střešních krytin samozřejmě „počítají“ se sněhem a sjíždějícími lavinami. Účinným zařízením jsou sněhové zábrany a rozrážeče, sněhové háky (používají se i speciální sněhové tašky), sněhové zábrany (sněholamy) tvoří mřížové nebo trubkové zachytávače. V podhůří a na venkovských staveních k tomuto účelu spolehlivě slouží také osvědčená dřevěná kulatina. Hromadění sněhu u zábran a tím i lokálnímu přetížení střechy a prvků krovu zabraňuje kombinace uvedených systémů.
Kopí a naježené bodliny |
Hromosvod je vlastně cíleně vytvořená vodivá cesta k „ulovení“ a svedení blesku do země. Umisťuje se na (nad) střechu domu, na ploché střeše jako horizontálně vedené dráty s tyčemi, svody se pak pomocí držáků upevňují přímo na fasádu. I zde si montáž skrz střešní souvrství žádá odborníka. Mnohé střechy dnes nesou také fotovoltaické panely (mohou být integrované přímo do střešního pláště anebo uchycené například pomocí montážních kotev a dalšího příslušenství). Podle druhu krytiny se používají háky, tzv. kombivruty s gumovým těsněním, speciální profily, kotvení svorkami do falců apod. |
Kontakty: www.bramac.cz, www.hpi-cz.eu, www.prefa.com, www.roto-frank.cz