Skip to content

Pořádek v knihovně i v životě

Pořádek je pro hlupáky, inteligent zvládá chaos! Kolikrát za život jste tuhle větu slyšeli, nebo sami vyslovili? Já s ní tak úplně nesouhlasím, naopak mám vyzkoušené, že jakmile si uklidím v knihovně nebo v papírech (rozumějte účtenky, smlouvy apod.), lehčeji se mi dýchá…

Uspořádání knihovny si žádá systém

U knihovny užší než 80 cm by police měly být z materiálu silného alespoň 1,8 cm, u širší knihovny musí být police silnější než 2,3 cm, případně musí mít zpevňující prvky.Válí se vám knihy na stole, na polici, nebo dokonce čekají v krabicích na důstojnější místo? Je na čase je uložit do knihovny, ale nikoliv nahodile.

Pokud vlastníte větší množství knih, je správné uspořádání nezbytné. Jednak při hledání určité knihy budete vědět, do jaké části knihovny sáhnout, a navíc se vám nejspíš nestane, že si koupíte knihu, kterou už v knihovně máte. Knihy roztřiďte minimálně do dvou kategorií – oddělte odbornou literaturu od krásné (beletrie a poe­zie). Beletrii je ideální třídit abecedně podle příjmení autorů, čímž si usnadníte orientaci při hledání.

Odbornou literaturu rozdělte podle oboru, váhy a rozměru knihy. Přihlédnout můžete také k tomu, jak často danou knihu používáte, a tyto knihy uložit úplně zvlášť na místo, kde je budete mít hned po ruce. Mohou to být různé encyklopedie a slovníky. Je logické, že velké a těžké knihy by měly mít své místo ve spodních policích a menší nebo málo používané knihy v těch vyšších. Knihy ukládejte vertikálně a hřbetem ven.

Jakou zvolit knihovnu? 

Válí se vám knihy na stole, na polici, nebo dokonce čekají v krabicích na důstojnější místo? Je na čase je uložit do knihovny, ale nikoliv nahodile.Záleží, jak velký knihomil jste a kolik máte v bytě prostoru. Pokud si svůj život bez knih neumíte představit, pak vás jedna polička na knihy rozhodně neuspokojí, ale budete se muset poohlédnout po prostorné knihovně, ideálně až ke stropu včetně bezpečných schůdků. Vysoké knihovny raději přišroubujte ke stěně.

Pamatujte ovšem na to, že knihovna by neměla narušit vzdušnost prostoru, proto si na jejím začlenění do místnosti dejte záležet. Velmi oblíbené jsou solitérní knihovny s jasnou funkcí, které ponechávají prostoru jistou lehkost, ale nejsou vhodné pro ukládání velkého množství knih. Oblibě se těší také knihovny, které mají police v nepravidelných pozicích a různých výškách.

Pokud řešíte problém s prostorem, pamatujte na to, že vhodné místo na knihy lze najít i v malém bytě, a to díky knihovně zhotovené na míru, případně lze využít i niku. U závěsných a tzv. samonosných polic se skrytým kováním je důležité ohlídat jejich nosnost, která se může pohybovat jen kolem 3 kg, což je pro knihy opravdu málo. Myslet byste měli také na to, že momentální počet knih není konečný a v budoucnu se bude zvyšovat! Ideální knihovna je taková, která nemá police stabilně upevněné, ale lze je výškově nastavit podle konkrétních knih.

Knihovny a centimetry

  • Doporučené rozměry knihovny na míru jsou šířka min. 40 cm, max. 130 cm, výška min. 60 cm, max. 250 cm
  • U knihovny užší než 80 cm by police měly být z materiálu silného alespoň 1,8 cm, u širší knihovny musí být police silnější než 2,3 cm, případně musí mít zpevňující prvky
  • Optimální hloubka polic knihovny je 30 cm, min. však 18 cm a max. 50 cm
  • Knihy vyndáte z přihrádek snadněji, pokud mezi horním okrajem knih a policí nad nimi zbydou alespoň 3 cm místa

Tipy a rady

  • Pokud máte málo knih, postačí, když je rozdělíte a naskládáte do knihovny podle rozměru a hmotnosti. Řídit se můžete i barevností, fantazii se meze nekladou!Pokud máte málo knih, postačí, když je rozdělíte a naskládáte do knihovny podle rozměru a hmotnosti. Řídit se můžete i barevností, fantazii se meze nekladou! Případně si můžete pohrát s obaly a všechny knihy, které je buď nemají, nebo je mají poškozené, můžete zabalit do jednotných obalů a hřbety nadepsat stejným písmem.
  • Knihy by měly dýchat, proto je dobré mezi nimi udržovat nepatrný odstup. Pokud knihy nechtějí stát, podepřete je zarážkou.
  • Knihy je nutné udržovat v suchu a chránit je před přímým sluncem. Pravidelné utírání či vysávání prachu z knih by mělo být samozřejmostí.
  • Vzniku plísní dokáže zabránit hřebíčková silice, kterou nakapete na dřevěné police knihovny a důkladně vetřete!
  • Volně stojící knihovny s oboustranně otevřeným policovým systémem mohou sloužit k elegantnímu rozčlenění prostoru na jednotlivé funkční nebo komunikační zóny, např. dětský pokoj můžete rozdělit na dvě části, případně oddělit pracovnu od obývacího pokoje apod.Volně stojící knihovny s oboustranně otevřeným policovým systémem mohou sloužit k elegantnímu rozčlenění prostoru na jednotlivé funkční nebo komunikační zóny, např. dětský pokoj můžete rozdělit na dvě části, případně oddělit pracovnu od obývacího pokoje apod.
  • Máte už tolik knih, že v nich ztrácíte přehled, nebo se vám stává, že jste někomu půjčili knihu a už jste ji nikdy neviděli, protože jste jednoduše zapomněli, komu jste ji půjčili? Řešením je elektronická evidence domácí knihovny. Aplikaci nebo software najdete na internetu pod různými názvy (např. bookTome, Knihovnicka, Moje knihy). Aplikace umožňují kromě evidence knih i jejich třídění podle různých parametrů a rychlé vyhledávání. Ke knihám lze přidávat i velké množství informací apod.
  • Sešla se vám některá kniha dvakrát nebo máte v knihovně knihy, o kterých víte, že se k nim nikdy vracet nebudete, ale je vám líto je jen tak vyhodit? Pak je můžete buď prodat, darovat, nebo vyměnit! Na internetu najdete nepřeberné množství možností, jak knihy „poslat do světa“.

Nejlepší způsob, jak rychle najít jakékoli doklady, je pořídit šanon(y) nebo desky, do kterých dokumenty pomocí rozdělovačů přehledně roztřídíte podle typu dokumentů, případně i podle let… Všechny nepotřebné a neaktuální dokumenty (zejména ty s vašimi osobními údaji) a staré účtenky nekompromisně skartujte!

Hurá na dokumenty a časopisy!

Stává se vám, že ve chvíli, kdy potřebujete najít účtenku od bot, které jste si koupili před půl rokem, není k nalezení? Nebo jdete na schůzku s finančním poradcem, a smlouva o hypotečním úvěru jako by se propadla do země? Řešení, jak se věčnému hledání dokumentů a účtenek vyhnout, tady je!

  • Nejlepší způsob, jak rychle najít výpis z účtu, doklady o platbách za elektřinu a plyn, povinné ručení, pojistné smlouvy, úvěrové smlouvy, výplatní pásky, maturitní vysvědčení apod. je pořídit šanon(y) nebo desky, do kterých dokumenty pomocí rozdělovačů přehledně roztřídíte podle typu dokumentů, případně i podle let… 
  • Všechny nepotřebné a neaktuální dokumenty (zejména ty s vašimi osobními údaji) a staré účtenky nekompromisně skartujte!
  • Stojací a pákové šanony, karton, Pantone, www.bonami.czJelikož žijeme v 21. století, není výjimkou, že některé dokumenty nám chodí v elektronické podobě. Všechny elektronické dokumenty si uložte do počítače do různých složek a nezapomeňte je jednou za čas zálohovat. Stejně tak můžete všechny papírové dokumenty převést do elektronické podoby a uložit do složek ve svém počítači, případně můžete použít různá online úložiště dokumentů s vyřešenou ochranou přístupu a zálohováním. Výhodou těchto úložišť (internetových šanonů) je to, že dokumenty máte k dispozici kdykoliv a odkudkoliv, kde se můžete připojit k internetu.
  • Skladujete hromady časopisů jen proto, že je v každém čísle několik zajímavostí? Stránky se zajímavými informacemi buď okopírujte, nebo naskenujte a uložte do šanonů či do počítače. Nebo si kupte přístup do elektronického archivu časopisu…

Odebírejte newsletter

Nechte si posílat novinky a inspiraci ze světa bydlení