Skip to content

Zahrada ve stínu vysokého jilmu

Zahrada v těsné blízkosti rodinného domu vytváří rozšířený obytný prostor s možností aktivního vyžití na terase, střešní zahradě i na pobytovém trávníku. Převažuje osázení stepními a lesními druhy v návaznosti na okolní přírodu s dominantním vysokým jilmem.

Architekt David Horák, jeden z autorů koncepce zahrady, na úvod vysvětluje: „Architektura domu s terasou přímo vybízela k tomu, aby se ještě více otevřel nádherné okolní přírodě a nabídl majitelům co nejvíce možností aktivního i pasivního vyžití.“ Z původní studie se prozatím nevytěžily všechny nápady. Rozšířený prostor počítá s prostornou terasou, bazénem, pobytovým trávníkem a květnatou loukou s místem pro bylinky a zeleninu.

Součástí velkorysého prostoru měl být také samostatný altánek se zelenou střechou. „Všechny zahrady potřebují svůj čas, nejprve se musí plně zapojit všechna společenstva, zejména ta v blízkosti rodinného domu,“ dodává zahradní projektant.

Zahrada v těsné blízkosti rodinného domu vytváří rozšířený obytný prostor s možností aktivního vyžití na terase, střešní zahradě i na pobytovém trávníku. Převažuje osázení stepními a lesními druhy v návaznosti na okolní přírodu s dominantním vysokým jilmem.

Račte vstoupit

Výhled přes odpočívadlo na majestátní jilm habrolistý (Ulmus minor)Z projektu lze vyčíst, že všechno je promyšlené do detailu jak po stránce architektonické, tak po stránce využití flóry. Prostor s terasou přirozeně navazuje na centrální pobytový trávník, dále lze pokračovat na květnatou louku do ovocného sadu až na lesní okraj, nebo se zastavit před užitkovou zahradou s posezením u ohně ve stínu vysokého jilmu.

Na vstup do domu propojený s terasou navazuje výsadba divokých trvalkových směsí, které dále směrem k příjezdové cestě volně přecházejí v květnatou louku. Ze zadní terasy domu vede do zahrady další přístup, kde je možné sejít do lesního společenstva, kde byly vedle stávajících smrků (Picea excelsior) a vysokého jilmu vysázeny další jilmy (Ulmus minor).

Podsadby tvoří směsi stínomilných trvalkových směsí lesního charakteru. Tato přístupová cesta do zahrady směřuje až k vydlážděné ploše u studny, kde se setkává s přístupovou cestou z horní terasy. Zde je možné se posadit, odpočinout si a rozhlédnout se po celé zahradě.

Skalnaté stepní partie najdeme v blízkosti domu, samostatné kameny pak v záhonech a na cestách jako šlapáky.

Přírodní charakter zahrady

Trvalkovému záhonu s kameny dominují výsadby pryžce mnohobarvého.Podstatnou součástí celého projektu jsou střešní zahrady. Realizovaná se nachází v blízkosti rodinného domu na garáži, střešní zahrada na altánku na realizaci teprve čeká.

„Před realizací každé střešní zahrady je třeba dbát na doporučení statika. Konstrukce musí být odborně posouzena. Střešní zahradu u domu jsme již dokončili, osázena je směsí travin tak, aby efekt výsadby působil po celou vegetační sezonu. S altánkem je ale třeba ještě chvíli počkat,“ vysvětluje David Horák a vede nás cestou mezi kamennými šlapáky směrem k chátrající stavbě. „Stavba musí být nejdříve zrekonstruována, na zachovalé zdi naváže pergola a nahoře bude zelená střecha. Díky kamenným zdem a zelené střeše bude uvnitř v letních měsících příjemné mikroklima,“ dodává architekt.

Součástí zahrady ve Středočeském kraji v blízkosti Prahy jsou také suché zídky uvnitř i na hranici pozemku, které vymezují soukromé a veřejné prostory. Při horní hraně terénního zlomu je vybudováno posezení u ohniště s dosahem na zvýšené bylinkové záhony a dále na ovocný sad ve svahu. Pobytový prostor nabízí možnost zavěšení houpacích sítí a dalších herních prvků, které se mohou nacházet i v centrální části zahrady s pobytovým trávníkem. Plocha je zde srovnána tak, aby bylo možné ji upravit pro hru s míčem. Rovina se nachází také u ohniště, které je odděleno kamennou suchou zídkou doplněnou skalničkami a kapradinami.

Zahradu zdobí skupina modře kvetoucích rozrazilů s rodem trav zvaných kavyl v popředí.