Sněženky jsou rostlinami hlavně lužních lesů, které bývají v předjaří před olistěním stromů hodně světlé, ale také vlhké, v některých letech mohou být až zaplavené. Rozkvétají spolu s mnoha dalšími hlíznatými a cibulnatými rostlinami v pestrých kobercích, dříve než listí zastíní lesní podrost. Vytvářejí nádherný jarní aspekt probouzející se přírody, který láká k procházce. Po odkvětu jarních hajních květin lužní lesy zarostou neprostupným porostem vysokých bylin a často i kopřiv a stávají se nelákavým královstvím komárů.
V naší přírodě sněženky spatříte nejčastěji v lužních lesích podél velkých řek (Labe, Morava, Dyje, Bečva). V západních a jižních Čechách téměř chybí. Na Moravě je najdete i v Moravském krasu, v Javorníkách, Beskydech či na Vysočině. Obývají vlhká údolíčka podél menších toků, rostou i v dubohabrových lesích, v bučinách a občas i na loukách.
Sněženky na zahradě
Pokud si sněženky chcete pořídit na zahradu, vyberte jim místo pod stromy, kde je před vyrašením listí dost světla, v létě příjemný stín a svěží vlhká půda. Vyhovují jim severně orientovaná místa za domem nebo zdí, kde se půda v létě nepřehřívá. Určitě je nevysazujte na sušší místa zahrady či do skalek a také nezapomeňte, že sněženka podsněžník je druh v přírodě zákonem chráněný.
Pěstuje se spousta odrůd, běžné jsou plnokvěté a velkokvěté, vyšlechtěné jsou i kultivary se žlutými skvrnami na vnitřních okvětních lístcích. Sněženky jsou dost citlivé na přesazování, jejich cibulky mají jen tenkou ochrannou vrstvu. Při přesazování je proto nenechávejte venku z půdy dlouho, zasaďte je co nejdříve, aby je vysychání nepoškodilo. Na cibulky si dejte pozor i při nákupu, snadno mohou být již suché nebo naopak plesnivé. Množí se dceřinými cibulkami, původní druhy i semeny. A mějte na paměti, že sněženky patří mezi rostliny jedovaté!
Co možná nevíte |
Botanická věda uznává 19 druhů sněženek (Galanthus) rozšířených v Evropě a jihozápadní Asii, od Španělska po severní Írán. Centrem rozšíření je Kavkaz a Turecko, kde roste nejvíce druhů. Vypadají však velmi podobně, liší se hlavně šířkou listů, velikostí květů a šířkou jejich vnějších korunních plátků a tvarem skvrn na vnitřních okvětních lístcích. První druh Galanthus nivalis, česky sněženka podsněžník, popsal již otec moderní botaniky Linné v roce 1753. Je to zároveň jediný druh, který roste i v naší přírodě. Nejmohutnějším druhem je Galanthus plicatus s velmi širokými listy. Pochází z Balkánu, od Rumunska po oblasti blízko Istanbulu, ale také z Krymu a severozápadního Kavkazu. Před více než 150 lety tento druh zaujal britské vojáky na bojištích krymské války. Byli natolik fascinovaní rozsáhlými bílými plochami rozkvetlých rostlin hned po roztátí sněhu, že si cibulky odvezli zpět do své vlasti a od té doby se na britských ostrovech často pěstuje. |
Bledulová botanika
S bledulemi to mají botanici těžší, někteří vědci uznávají celkem jedenáct druhů bledulí a jiní jen dva druhy rodu bledule (Leucojum) a dalších devět blízce příbuzných druhů pojmenovaných Acis. Odlišnosti se u nich opravdu najdou, bledule-nebledule Acis rostou především v jihozápadní Evropě a v severní Africe, jsou suchomilnější a teplomilnější, o něco drobnější, mají úzké listy a květy beze skvrn. Dva druhy z Korsiky a severu Afriky kvetou dokonce růžově.
Ty „pravé“ bledule, které rostou i u nás, jsou bledule jarní (Leucojum verum) a bledule letní (L. aestivum). Méně známá bledule letní kvete v květnu až červnu, na svatého Jana už mívá semeníky. Je vyšší než jarní druh, má více květů, ale drobnějších. V naší přírodě se s ní setkáte v okolí Novomlýnských nádrží, největší populace zmizely pod hladinou přehrad, ještě jedna malá skupina se vyskytuje u Lipníku nad Bečvou. Má však velký areál po Evropě a jako jediná bledule se vyskytuje i v západní Asii až po Írán.
Krásnou bleduli jarní skoro všichni známe, na jaře zdobí vlhké lesy kopcovitých oblastí, pahorkatin a vysočin. Roste na mnoha místech v Čechách, na severu od Krušných hor přes Středohoří po Krkonoše, hojná je ve východních Čechách, na Olomoucku a na mnoha dalších místech celé republiky. Koberce tvoří hlavně v nivách menších toků. Patří mezi rostliny chráněné a jedovaté!
Pěstování a množení je podobné jako u sněženek, potřebuje ještě větší vlhko. Pěstuje se hlavně v nejhezčí přírodní formě, odrůd moc známo není. Množí se nejčastěji dceřinými cibulkami, které oddělíte, pokud po odkvětu celý trs vyryjete. Stejně jako u sněženek nenechte cibule zaschnout. V zahrádkách se sněženky i bledule dobře kombinují s čemeřicemi, které kvetou v podobnou dobu a mají i podobné nároky.