Vymalovat pokoj s vysokými stropy, zašroubovat žárovku, pověsit závěsy – na to židle nebo schůdky obvykle nestačí. Také na zahradě je často třeba ke své postavě přidat i několik metrů, ať chcete česat úrodu ze stromů, zastřihnout vysoký živý plot či vyčistit okapy. V takových situacích jsou štafle nebo žebřík jediným řešením. Že na ně v domácnosti nebo v dílně nemáte dost místa? Možná budete překvapeni, jak jsou moderní teleskopické žebříky či štafle nenáročné na prostor. Kromě toho mohou nabídnout i více funkcí současně – ze štaflí snadno uděláte žebřík nebo třeba postavíte malé lešení.
Vybíráme štafle
Výběr začněte tím, v jakých výškách budete pracovat. Přibližně takové délky by měl dosahovat žebřík či štafle, určitou rezervou je ještě výška uživatele. V domácnosti obvykle postačí výška (délka) štaflí 1,5 až dva metry, na zahradě nebo v dílně už je praktické pořídit delší. Žebřík by měl být pevný, vyrobený z kvalitního materiálu, který se neprohýbá a zajistí potřebnou nosnost, standard je 150 kg.
Žebřík, nebo štafle?
O pohodlí při práci rozhodují i další parametry – šířka a délka příček. Štafle mají obecně v porovnání se žebříkem větší stabilitu, uplatní se i při natěračských, stavebních nebo montážních pracích. Pořídit si můžete i žebřík s unikátním kloubem a bezpečnou aretací, který na štafle snadno přestavíte. Moderní žebříky i štafle jsou také teleskopické, jednoduše se nastaví do potřebné výšky a pak zase složí do minimálního rozměru tak, že v komoře či dílně nezaberou tolik místa. Zároveň se snáz přenášejí nebo převážejí třeba v kufru auta.
Čtěte také: Jak na řezání dlaždic a obkladů
Tři v jednom: žebřík, štafle i lešení
Nestačí vám „chytrý“ přestavitelný žebřík, uvítali byste i možnost postavit si občas menší lešení třeba při opravě fasády nebo natírání pergoly? I pro takové situace se najde řešení v podobě multifunkčního žebříku. Díky kloubovému mechanismu se tento pomocník snadno změní z žebříku na štafle, kdykoli potřebujete, a v kombinaci s kovovými deskami nabídne i službu malého lešení. Dokáže vyrovnat výškové rozdíly, pohodlí pro práci tak nabídne jak např. v nerovném terénu zahrady, tak třeba na schodišti. Nohy se třemi sofistikovanými kloubními mechanismy, které rozdělují žebřík do čtyř částí, lze totiž nastavit a zaaretovat v různých úhlech podle sklonu terénu nebo výšky schodů.
Interiérové lešení
Malé, lehké a skládací interiérové lešení se uplatní pro všechny práce uvnitř domu, kde je nutné pracovat z pevné podlahy. Lešení má zajistitelná kolečka, takže se dá snadno přesouvat. Výhodou je jednoduchá montáž kompaktního rámu a podlážky nebo možnost nástavby rámu pro práci ve větších výškách. Toto lešení se dá vypůjčit v půjčovně, základní sestava stojí 180 Kč/den bez DPH.
Uvnitř i venku
Větší hliníkové lešení se dá použít jak v interiéru, tak exteriéru. Standardně se skládá ze základny a nástavců pro prodloužení na požadovanou výšku. Základna má výšku 2,3 m, prodloužení navyšuje výšku lešení vždy o 2 m. Maximální výška v exteriéru dosahuje 7,3 m a v interiéru 12,3 m. Při použití venku je nutné sledovat sílu větru. Při rychlostech nad 14 m/s je na lešení zakázáno pracovat. Cena za zapůjčení základny v užší verzi (šířka 0,7 m) je 200 Kč/den bez DPH, nástavec pro prodloužení si půjčíte za 100 Kč/den bez DPH.
Doprava břemen |
Možností jsou také vysokozdvižné plošiny, nejoblíbenější jsou elektrické nůžkové s pracovní výškou až 16 m. Na stavbu se plošina doveze na speciálním přívěsu za osobním autem. Vrátky, výtahy, plošiny i přívěsy pro transport si můžete zapůjčit například v síti stavebnin DEK. |