Skip to content

Podlahové vytápění a dřevěné krytiny spolu fungují

I když si v létě možná ani nedokážeme představit, že nás doma zebou nohy, i takové roční období nás čeká. A až se zima zeptá, co jsme dělali v létě, můžete být připraveni, resp. vybaveni podlahovým topením. 

Galerie

Obsah článku

O dřevěné podlaze platí, že v zimě hřeje a v létě příjemně chladí (což jiná krytina nedokáže). Může však dřevěná podlaha v zimě zajistit ještě více tepla s podlahovým vytápěním? Samozřejmě ano, stejně jako ostatní moderní podlahy – vinyly, SPC krytiny, lamináty či dlažby. Dřevo coby přírodní neupravovaný materiál funguje trochu jinak, především náběh teploty je pozvolnější, o to déle však po vypnutí zdroje vytápění dřevěná podlaha vyhřívá.

 

První krok: Nejdříve vybírejte zdroj tepla, pak krytinu

„Abyste nebyli následně limitováni při výběru podlahové krytiny, a to platí obecně pro všechny podlahy, zvolte teplovodní, případně elektrické vytápění zalité ve vrstvě mazaniny, tj. anhydritu nebo cementového potěru,“ radí Aleš Viktorin, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi: „To vám otevře cestu ke všem materiálům, ekologickému PURLINE, minerálním SPC podlahám, vinylům, laminátům a samozřejmě i ke dřevu. Pokud byste zvolili fólie nebo topné rohože, které se pokládají bezprostředně pod krytinu, museli byste tomu výběr krytiny přizpůsobit.“

Zdroj: KPP

Potřebujete vrstvenou dřevěnou podlahu, na masiv zapomeňte

Na podlahové vytápění určitě zvolte sendvičovou krytinu, tedy dvouvrstvou nebo třívrstvou podlahu, jako vyrábí švédský Kährs, jehož výhradním distributorem u nás je  společnost Kratochvíl parket profi (KPP), nebo vybírejte z kolekcí designovaných přímo KPP. „Vrstvená konstrukce dřevěných podlah je podstatně tvarově stabilnější, vrstvy „jdou proti sobě“, což minimalizuje pohyb dřeva, tedy roztahování a smršťování v důsledku výkyvu teplot a vlhkosti. Oproti tomu u jednovrstvých masivních podlah hrozí zvýšené riziko pohybu a tvarových změn, a to právě v zimní topné sezoně, kdy v interiéru kolísá teplota a je velmi nízká vzdušná vlhkost, tehdy masivní krytiny nejmarkantněji rozesychají a dochází k vytváření spár,“ pokračuje Aleš Viktorin z KPP.

Zdroj: KPP

Dub je správnou volnou, javor a buk nebrat

Určitě vynechte javor a buk, tyto dvě dřeviny extrémně citlivě reagují na výkyvy vlhkosti, které jdou ruku v ruce s teplotami, a hrozí u nich vznik spár. Jinak se dají použít jakékoli dřeviny včetně dnes nejoblíbenějšího dubu.

Doporučeným maximem je 15 milimetrů

Zjednodušeně řečeno, u dřeva vybírejte krytinu do tloušťky 15 mm, u vyšších krytin hrozí, že podlahové topení nebude efektivní. „Patnáctka“ je klasická síla vícevrstvých krytin (např. nová kolekce Kährs Beyond), ale v nabídce tohoto nejstaršího výrobce dřevěných krytin naleznete i tenčí vícevrstvé podlahy, třeba 11 mm dvouvrstvé kolekce Kährs Herringbone a kolekce třívrstvých podlah Kährs Life je dokonce jen sedmimilimetrová. „Tloušťka materiálů ovlivňuje výši tepelného odporu a platí přímá úměra, čím silnější materiál, tím vyšší tepelný odpor a tedy stoupající náklady na vytápění. I když žádný předpis nestanovuje, s jakým maximálním tepelným odporem lze krytinu na podlahové topení položit, existuje doporučení, že by se na podlahové topení neměly pokládat podlahoviny s tepelným odporem vyšším než 0,15 – 0,16 m2·K/W,“ vysvětluje Aleš Viktorin ze společnosti Kratochvíl parket profi.

Každá dřevina má určitou tepelnou propustnost, pro představu třeba dřevěné podlahy Kährs o tloušťce 15 mm mají tepelný odpor 0,13 m2·K/W, takže je lze bez problému použít. Tento údaj se bude u výrobců lišit minimálně, což je dáno fyzickými vlastnostmi dřeva. K efektivnosti přenosu tepla také přispěje, pokud dřevěnou podlahu celoplošně nalepíte.

Zdroj: KPP

Náběh teploty pomalejší, o to déle dřevo hřeje

Dřevo se na rozdíl od jiných krytiny déle nahřívá, ale díky tomu, že je to izolant se schopností teplo akumulovat, tak v sobě teplo i déle podrží a nevychladne tak rychle pro vypnutí zdroje vytápění jako jiné krytiny. Oproti tomu náběh teploty u vinylů, SPC či dlažby je podstatně rychlejší, ale když vypnete topení, teplota podlahy začne velmi rychle klesat.

„Dřevo tedy na podlahovém topení funguje spolehlivě a splňuje všechny požadavky, navíc přidaná hodnota přírody je obrovská,“ dodává Aleš Viktorin, vedoucí regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi.

Zdroj: KPP

www.podlahyonline.cz

www.kpp.cz