Protáhlý pás pozemků podél klidné ulice zůstával dlouho volný, protože se většina zájemců o bydlení v této lokalitě domnívala, že se tu nedá nic postavit. Malá šířka parcely a navíc prudký příčný sklon ale neodradily našeho hostitele, který zde společně s dalším investorem realizoval u nás poměrně ojedinělý projekt. Místo několika pravděpodobně nepříliš šťastně řešených a nesourodých objektů, které by tu časem pravděpodobně postavili různí stavebníci, tu vznikl sladěný celek, který nabízí harmonické prostředí, pohodlí, účelnost a úspornost. Celý komplex navrhla architektonická kancelář Kováříková Lohniský architekti.
Ve výšce cca 3 metry nad úrovní ulice byla vybudována řada teras, která navazuje na horní výškovou úroveň parcel a navzájem je propojuje. Na terasách jsou osazeny tři rodinné domy, některé s více bytovými jednotkami. Každý dům má vlastní přístup z ulice po venkovním schodišti a vlastní zahradu. Nejsou mezi nimi žádné ploty, jen vkusné architektonicky sladěné zahradní domky, a spojuje je také jednotná koncepce řešení zeleně. Převýšení umožnilo vybudovat pod terasami krytá parkovací místa pro automobily a na terasách i zahradách vysoko nad úrovní ulice mají obyvatelé domů klid a soukromí.
Také architektonický styl domů je jednotný – moderní kompaktní nízkoenergetické dřevostavby s plochými střechami a velkými prosklenými plochami mají hladce omítnuté fasády, některé jsou obloženy modřínovým dřevem. Velká okna směřují především na východ a na jih, a to tak, aby v domech bylo hodně světla, ale vizuální kontakt mezi obytnými jednotkami byl minimální. Každý dům je trochu jiný, a společně vytvářejí harmonický celek, který výborně zapadá do obytné zástavby ze 70. let minulého století. Jeden z nich jsme měli možnost navštívit.
Jednoduchost, cesta k pohodlí
Dům byl navržen tak, aby poskytoval pohodlné bydlení pro dvojici a občasné návštěvy dětí. Bydlí tu muž středního věku s mnoha zájmy. Dispozice je velmi přehledná a úsporná, neplýtvalo se metry čtverečními na zbytečné chodby. Na západní straně má hlavní vstup, zádveří a toaletu, prakticky celé přízemí zaujímá společný obývací prostor se sezením, jídelním stolem a kuchyní. Prosklená východní stěna jej propojuje se zahradou, velkoformátové jižní okno vede na terasu. Skryté jednoramenné schodiště stoupá z obývacího pokoje do patra, do soukromé zóny. Ložnice a pracovna, orientované na východ, zahřívá příjemné ranní sluníčko, rohový dětský pokoj má výhled na jih a v severní části dispozice je umístěna koupelna.
Bydlení pro muže navrhla křehká žena
Náš hostitel požádal o pomoc s návrhem i realizací interiéru architektku a designérku Helenu Dařbujánovou, s níž již dříve spolupracoval. Její design se odlišuje od u nás běžně dostupné produkce na první pohled. Ladné oblé tvary vyzařují jemnost a poezii, opírají se však o funkčnost, jednoduchost a perfektní zpracování. Často na nich až na druhý pohled objevíte originální nápadité detaily. „Začali jsme spolupracovat, když už byl dům téměř hotový. Šedé vinylové podlahy, dveře s podobným dekorem, hotová kuchyňská linka před dokončením a koupelna byly neměnné prvky, na něž jsem musela navázat,“ říká na úvod. „Vstoupila jsem do obývacího pokoje a uchvátila mě jeho zdušnost a výhled do zahrady. Celý interiér ale působil neosobně a neutrálně, chtěla jsem mu dát především život. Zásadní pro mě byla osobnost majitele, které jsem vše uzpůsobila na míru. Proto jsem zvolila světlé přírodní dřevo, kov a černou a zlatou, což jsou pro mě jednoznačně jeho barvy.“
Úpravy interiéru se neobešly bez několika zásahů „do hotového“. Především do sádrokartonového stropu, protože vývody elektřiny pro stropní svítidla nebyly na správných místech (jak už to u novostaveb bohužel často bývá). Velké prosklené plochy architektka doplnila vnitřním zastíněním, které reguluje přehřívání a také zjemňuje prudké sluneční světlo. Screenové rolety a vodicí kolejnice pro lehké záclony musely být zapuštěny do stropu, aby bylo možné otevírat okna. Kuchyňská linka dostala novou odolnou pracovní plochu z kompaktních desek a její horní část oživil obklad stěny z laminátových desek s geometrickým dekorem a dřevěnými policemi.
U prosklené stěny stojí starožitný jídelní stůl s židlemi a vyřezávaná stolička – nábytek, k němuž má majitel domu osobní vztah a který tu nesměl chybět. K posezení Helena Dařbujánová vybrala pohovku MOMO z vlastní designové řady s čalouněním v odstínech šedé, béžové a černé. Barevně přesně ladí s černo-zlatým diptychem, který namalovala Julia Chochola a který odráží hloubku charakteru majitele domu. U jižního okna navrhla Helena Dařbujánová malé čtenářské zákoutí. Lehké křeslo a stolek, kompozici kruhových tvarů, doplňuje taburet Makronka.
Kombinace černé a zlaté se poté opakuje i v patře, koupelnu Helena oživila černými doplňky a zlatými bateriemi a ložnici výrazným geometrickým dekorem tapet. Stejný dekor, ale v odstínu zlaté a zelené se objevuje v pracovně. Do obou místností navrhla na míru nábytek s hřejivou dubovou dýhou. Úplně jinou atmosféru pak vyzařuje dětský pokoj, kde hlavní roli hraje rohová sestava pohovek MOMO v živých barvách. Tapety i detaily jako věšáčky nebo lampičky vyvolávají pocit volnosti, podporují hravost, optimismus, energii slunce.
Design pro každý den
Pohodlí a atmosféra domova nebyly zdaleka jediné úkoly, s nimiž se architektka musela vypořádat. V původním návrhu ateliéru Kováříková Lohniský není technická místnost, aby se ušetřilo místo. Počítalo se s vestavěnou skříní v předsíni, do které se integrují technologie. Helena Dařbujánoná se tedy musela vypořádat s otázkou, jak skrýt nástěnný kotel, bojler, elektrickou skříň a rozvody, kde se přezout a kam pověsit kabát. Výsledkem je vestavěná skříňová sestava, která se přesně na centimetr přizpůsobuje rozměrům dané místnosti a stávajícímu technickému zařízení a obsahuje i úložný prostor a malé sedátko. Stopy ženského rukopisu se objevují i na zahradě, kam Helena Dařbujánová navrhla velkou skříň z tahokovu, která slouží ke skladování dřeva do krbu. Na betonovou terasu vybrala vkusný a praktický zahradní nábytek z kovu a recyklovaného plastu.
„Při navrhování interiéru jsem měla prakticky volnou ruku a spolupráce s tímto osvíceným investorem byla pro mě práce snů. Díky jeho kulturnímu přehledu, velkorysosti, vstřícnosti a nadhledu se podařilo vybudovat krásný domov a věřím, že se tu bude dlouho příjemně bydlet,“ uzavírá Helena Dařbujánová.
TECHNICKÉ ÚDAJE
Zastavěná plocha: 62 m2
Užitná plocha: 90 m2
Konstrukce: betonové základové pasy a základová deska, montovaná panelová dřevostavba, fasáda hladká omítka a větraný obklad z modřínu, plochá střecha
Výplně otvorů: okna plastová s izolačními trojskly – pevně zasklená a otevíravá, vnitřní dveře dřevěné do obložkových zárubní a posuvné atypické
Technologie: podlahové teplovodní vytápění, zdroj energie elektrokotel, krbová kamna
Dodavatel stavby: www.dobredrevostavby.cz