Skip to content

Alternativy plastů v domácnosti

Plasty, kam se podíváš. Tak by se mohla pojmenovat dnešní doba. Na plastové obaly jsme si zvykli a někdy už je ani nevnímáme. Je pro nás samozřejmé koupit si vodu v lahvi, rajčata v plastové vaničce obalené fólií, do igelitových sáčků nakupujeme pečivo a ve větších taškách si nosíme nákup domů.

Galerie

Většinu plastů vhazujeme do třídicích nádob a věříme, že znovu naleznou uplatnění. Ne vše, co se na třídicí linku dostane, však k recyklaci opravdu dorazí. Některé materiály nejsou pro opětovné použití vhodné, jiných není dostatečné množství. Evropské státy stále ročně posílají do moře až 500 tun plastového odpadu. Plast se ve vodě rozpadá na mikročástice, kterých jsou mořští živočichové plní. Mikročástice se dostávají i do našich potravin a pitné vody.

To samozřejmě neznamená, že bychom na recyklaci měli zanevřít. To vše nám říká jediné: kromě recyklace je dobré udělat něco pro to, aby odpad vůbec nevznikl. A tak stačí jen začít myslet jinak. Věřte, že tím ulehčíte život i sami sobě. Kromě toho, že v dlouhodobém měřítku můžete ušetřit, nebudete neustále pořádat výpravy k nádobám na tříděný odpad.

V nerezové dóze s víčkem vydrží vaše svačinka déle a na rozdíl od obvyklého mikrotenového sáčku zcela bez úhony (U Konserve)

Nakupovat vědomě

Každý den můžete udělat něco malého, co ve výsledku pomůže k veliké změně. Vše začíná i ve vašem nákupním košíku. Až půjdete příště nakupovat zeleninu, ovoce nebo pečivo, vezměte si s sebou látkové pytlíčky, které použijete místo těch igelitových. Česká legislativa to umožňuje, tak proč toho nevyužít? U pokladny stačí sáček pootevřít, aby prodavačka viděla dovnitř.

Pytlíčky si sami ušijte, pokud rádi šijete. Střih je opravdu jednoduchý a zvládne ho každý začátečník. Na konci nezapomeňte udělat dutinku, abyste jí mohli protáhnout šňůrku a sáček zavázat. Použijte třeba starou látku, kterou najdete na půdě, nebo zkuste vzkřísit děravé povlečení k novému životu.

Sáčky je možné také koupit, často se prodávají v balení po více kusech a jsou ušité z různých materiálů. Stačí si jen vybrat, je libo raději bavlnu, nebo látku z recyklovaných PET lahví?

Co se týče jídla sbaleného s sebou, všichni známe rozmáčklou svačinu na dně batohu… Ráno byla s láskou připravena, odpoledne ji s nechutí zobeme z igelitového sáčku, aby nepřišla nazmar. Neporušené a čerstvé jídlo s sebou si i ze dna batohu můžete vychutnat díky nerezovým krabičkám různých velikostí, tvarů a provedení. Vyberte si z krabiček malých i velkých, s několika patry. Do jednoho patra naskládejte oběd, do druhého svačinu. Kov je materiál, který má dlouhou životnost a i poté se dá dobře recyklovat.

Pokud namísto jednorázových obalů zvolíte ty znovupoužitelné, bude to dobré pro přírodu. Často se však investice do takových obalů v dlouhodobém měřítku vyplatí i vám, a to nejen zdravotně. Jako příklad stačí pomyslet na obyčejnou vodu. Cena skleněných lahví na vodu, které pojmou 350 až 700 ml a byly vyrobené v Česku, se pohybuje okolo 450 Kč. Půl litru balené vody koupíte za 10 Kč. To je 45x méně. Pokud si tedy skoro každý týden v roce koupíte balenou vodu, do roka by se vám znovupoužitelná lahev již vyplatila.

Kvalitní skleněná lahev vám však vydrží daleko déle. Dnes se navíc ukazuje, že je kohoutková voda u nás v mnoha případech vlastně zdravější než ta balená. A pomyslete na odpad, který jste díky lahvičce nevytvořili.

Pokud si rádi vychutnáte letní osvěžující limonádu či long drink s brčkem, zbystřete. Plastovým brčkům odzvonilo, ta nerezová budete mít už napořád! A také mýt. Jejich údržba však vůbec není náročná. K brčkům se prodává malinký kartáček, pomocí kterého je umyjete raz dva. Teď už stačí jen čerstvá máta, trocha citronu a cinknout brčkem o dno sklenice.

Výhodou brček z nerez oceli je opakované použití. Koupíte je v sadě i s kartáčkem na čištění.

Nové materiály

Podobně jako skleněná lahev vám může posloužit hrnek na kávu či čaj. Vyzkoušejte ten ze zajímavého materiálu – bambusu, kukuřice a přírodní pryskyřice. Některé kavárny vám sleví z ceny nápoje s sebou, pokud si přinesete svůj hrnek.

Pokud rádi zkoušíte nové věci, ­bude se vám líbit nádobí z bambusu a rýžových slupek. Je totiž dokonale kompostovatelné. Poslouží vám dobře hlavně na cestách či na zahradě a vybrat si můžete z různých barev – bílé, zelené, oranžové a žluté. Materiál je pevný a antibakteriální. V kompostu se rozloží za 2 až 3 roky.

Dalším novým materiálem je BIO plast vyrobený převážně z kukuřičného škrobu s příměsí vosku. Sáhněte po prkénku na krájení či po lisu na citrusy. Tyto materiály jsou vyrobené z obnovitelných surovin a na rozdíl od klasického plastu neobsahují škodlivé látky – chemická změkčovadla, alergeny, syntetická barviva, karcinogeny, bisfenoly A a B a ftaláty.