Skip to content

Jedenáct tipů podlah pro váš byt

Doba, kdy bylo možné v obchodě zakoupit jeden druh koberce a jeden typ dlažby, je ta tam. Podlahové krytiny se dnes vyrábějí z nejrůznějších materiálů v nepřeberném množství vzorů a barevných provedení, proto není snadné si vybrat tu pravou.

 

 

 

 

 

1. DŘEVO 

Dřevěné krytiny mají dlouhou životnost, jsou mechanicky odolné, teplé, příjemné a umožňují volbu povrchové úpravy. Dřevo lze renovovat broušením, samozřejmě s ohledem na tloušťku pokládaného materiálu – parkety můžeme přebrousit vícekrát než plovoucí podlahu, kde je vrstva dřeva nižší. Mezi nejžádanější druhy dřev patří buk, dub, bříza a javor. V poslední době jsou oblíbené také exotické dřeviny.
 
Výhoda parket

Výhodou dřevěných parket je velká brousitelná tloušťka, která umožňuje jejich mnohanásobnou renovaci. Většinou však tento postup stojí zhruba čtvrtinu pořizovacích nákladů, proto dnes zákazníci dávají přednost plovoucím podlahám. U silných dřevěných lamel plovoucí podlahy lze tento proces také několikrát provést (záleží na síle lamel).

 

2. LAMINÁT 

Velice snadno se udržuje, je stálobarevný, odolný proti tlaku, poškrábání i skvrnám a není tolik finančně náročný jako přírodní materiály. Na trhu najdeme nabídku nejrůznějších napodobenin dřeva, korku nebo keramické dlažby. Svrchní vrstva laminátové podlahy je tvořena impregnovaným pevnostním papírem. Kvůli hluku je nezbytně nutná dobrá izolace mezi laminátovou a podkladovou vrstvou. 

3. KOBEREC 

Snižuje hluk, zlepšuje akustiku místnosti, výborně izoluje, esteticky dotváří interiér, je měkký při došlápnutí… Výhod koberce jako podlahové krytiny je mnoho, ale pokud máte doma alergika, raději se této podlahovině vyhněte nebo si alespoň pořiďte kvalitní výkonný vysavač s hepa filtrem, abyste zabránili šíření roztočů a rozptylování prachu po místnosti.

4. KERAMIKA 

Keramická dlažba je vhodnou volbou pro místnosti, které jsou hodně namáhané a vyžadují důkladnou a častou péči. Osvědčila se zejména v koupelnách, předsíních, na balkonech, v jídelnách a kuchyňských koutech. Na trhu je možné setkat se s prostiskluzovými, mrazuvzdornými a různými plastickými povrchy. Životnost dlažby ovlivňuje stupeň oděru – zaměřte se na něj při nákupu.

5. SKLO

Skleněná dlažba je zatím nepříliš obvyklá. Základem je sklo o síle 5–8 mm, které je nařezáno a obroušeno. Přesný sítotisk dodává skleněným dlaždicím jejich prostorovost a jedinečný vzhled v mnoha odstínech v rámci každé z barev. Se sklem jako s podlahovinou se setkáme např. v podobě luxferů nebo mozaiky. Kvůli nebezpečí uklouznutí doporučujeme spíše matovou nebo perleťovou úpravu. Skleněná mozaika je v kurzu už několik tisíc let, takže s ní rozhodně nic nezkazíte.

6. STĚRKA

Stěrku známe především jako podkladovou vrstvu, přípravu pro položení podlahoviny. Posledním trendem a spíše kuriozitou je stěrka jako podlahová krytina, která je doplněna pouze kusovými koberci. K vidění je nejčastěji v minimalisticky zařízených bytech.

7. PVC

Polyvinylchlorid je uměle vytvořený materiál, který se dnes už vyrábí v mnoha typech lišících se tloušťkou, strukturou povrchu a izolačními vrstvami na rubové straně. Jeho vzory často napodobují kámen, dlažbu i dřevo, a to jak barevně, tak svou plastičností. Svařování PVC za studena umožňuje vytvoření téměř neznatelných spojů. Výhodou PVC je příznivá cena, snadná pokládka a lehká údržba. Nevýhodou je menší odolnost vůči rozpouštědlům a citlivost na styk s barevnou pryží (např. podrážka obuvi).

 

8. PŘÍRODNÍ A UMĚLÝ KÁMEN 

Jestli přírodní nebo umělý, to už je především otázka peněz. Oba druhy jsou velice odolné, proto jsou vhodné do místností s vysokou zátěžovostí. Umělý kámen je snadno udržovatelný, tvarově variabilní, levnější a rozmanitě barevný. Mít však doma kousek přírody má také něco do sebe.

 

         

9. EXOTICKÉ PODLAHOVINY 

Kromě bytových prostor jsou vhodné také pro použití v saunách, na schodištích v okolí bazénů a na místech s vysokou zátěží. Rovněž v blízkosti počítačů (mají antistatické vlastnosti). Jsou to přírodní nelámavé materiály, které jsou odolné vůči plísním a škůdcům. Díky nepravidelné struktuře vláken slouží jako výborná zvuková a tepelná izolace. Snadno se udržují.

10. MARMOLEUM 

Vyrábí se z čistě přírodních surovin – lněného oleje, dřevité a korkové moučky, přírodních pryskyřic a pigmentů, vápence a juty. Je to ekologický materiál odolný proti opotřebení, který se velmi snadno udržuje. Marmoleum je velice hygienické, stálobarevné, omezuje šíření bakterií, je dekorativní a má dlouhou životnost. Na rozdíl od PVC je teplejší, pružnější a neobsahuje škodlivé látky.

11. KOREK

Je hřejivý, pružný a odolný – pozor musíte dát pouze na poškrábání vrstvy laku. Korek hýčká vaše nohy a umožňuje měkký došlap. Přírodní korek je kůra z korkového dubu, která je získávána loupáním z živého stromu. Po sloupnutí se přirozeně po devíti letech obnoví. Můžeme se rozhodnout mezi korkem lepeným na podklad nebo plovoucí korkovou podlahu. Pokud si chcete korek pořídit, ale nehodí se vám do interiéru jeho specifická kresba, můžete si vybrat z barevných upravovaných typů.

 

 

 

 

Zanechat komentář

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025