Skip to content

Nejdůležitější je postel

Ať již máme ložnici o několika metrech čtverečních nebo v podobě místnosti, kde kromě odpočinku můžeme provádět celou řadu aktivit, jedno je jisté: hlavní roli v každé ložnici hraje postel!

Obsah článku

 Dvojlůžko dokumentující pozornost designérů, kterou věnují postelím, Klou design

 V případě roštů Winx Lattoflex dřevěné lamely nahrazují podpůrné terče.

 Tyto rošty doplňují matrace nové konstrukce.

 Pružinová tašková matrace Pretty, Studio zdravého spaní JMP

 Klasický lamelový rošt

 Pro představu co s páteří udělá: příliš měkké lůžko

 Pro představu co s páteří udělá: naopak příliš tvrdé lůžko

 Pro představu co s páteří udělá: správná podpěra těla na zdravém lůžku

Dominantní úlohu lůžka v ložnici uznávají i současní designéři, kteří tomuto kusu nábytku věnují náležitou pozornost. Dávají postelím velice zajímavé tvary a volí nejrůznější materiály.

 

Na trhu si dnes vybereme skutečně designově velmi vydařené postele. Pokud  však bereme ohled na své zdraví, bude volba poněkud složitější, a to již u  samotného rámu postele. Párům, které nepouštějí ze zřetele zájem své páteře, nezbývá nic jiného než si  postel nechat vyrobit na zakázku.

 

Jak si nelámat páteř

Nejdůležitější pro zdravý spánek je to, na čem ležíme. Páteři  neprospívá jak velmi měkké lůžko, kde matrace spočívají na drátěnce, tak ani příliš tvrdý podklad v podobě dřevěné desky nebo prken.

 

Rozumné řešení představují tzv. lamelové rošty. Na trhu si dnes můžeme vybrat z roštů různých typů i cenových kategorií. Nejlevnější jsou pevné lamelové. Dražší, ale vůči naší páteři šetrnější jsou pak rošty s lamelami ve speciálních výkyvných pouzdrech, které se již přizpůsobují každému našemu pohybu. Následují rošty polohovací, u nichž si můžeme zvednout část pod hlavou i pod nohama. Prodávají se i polohovací rošty ovládané motorkem. Vyšší kategorii představují tzv. ortopedické rošty, které se velmi dobře přizpůsobují hmotnosti spáče a jsou rovněž polohovací.

 

Některé rošty jsou změkčeny v oblasti ramen, vytvářejí tzv. ramenní kolébku vhodnou především pro osoby, které trpí bolestmi krční páteře a ramenního kloubu. Nejnovější generaci představují rošty , u nichž běžně používané dřevěné lamely jsou nahrazeny  různým množstvím podpůrných terčů (křídel). Tyto  rošty doplňují rovněž matrace nové konstrukce.

 

Ještě vhodnou matraci

Nejdůležitějším článkem každého lůžka je  matrace. Člověk, který si hodlá pořídit zdravou postel, bývá zaskočen jejich bohatou nabídkou. Obchody nám dnes nabízejí matrace latexové neboli kaučukové, polyuretanové (molitanové) a pružinové. Nejlevnější jsou matrace z molitanu, jež se prodávají v několika tvrdostech a nejlevnější koupíme již za 2500 Kč. Latexové matrace mají děrované jádro a od počtu otvorů a jejich velikosti se odvíjí jejich tvrdost. V případě pružinových matrací si můžeme vybrat mezi typem Bonel

a taškovými matracemi, které mají přibližně dvojnásobný počet pružin, čímž se lépe přizpůsobují pohybu těla.

 

Šestero dobrého lůžka

Napsala: Lenka Žižková

 

– Rozměry  postele jsou dány  plochou povrchu matrace a rozměry nosné kostry. Musí vždy vyhovovat velikosti postavy.

– Matrace lůžka musí udržovat polohu lidského těla tak, aby byla vždy příznivá pro fyziologické zakřivení páteře, tj. povrch musí sledovat přirozenou linii osy páteře (vleže na zádech a na boku).

– Matrace musí umožňovat snadné zaujetí a zachování polohy těla (člověk změní v noci polohu až čtyřicetkrát, při nemoci nebo stresu i vícekrát).

– Matrace musí poskytovat tepelný komfort, tj. musí být prodyšná, umožňovat přechodnou absorpci potu, a zajišťovat tak organismu hladkou termoregulaci (lidské tělo v době spánku uvolní až půl litru potu, v době nemoci nebo stresu mnohem více). Některé firmy nabízejí matrace s letní  a zimní úpravou (stranou), které v létě tělo spíše ochlazují a v zimě ho naopak zahřívají.

– Matrace a lůžko musejí být snadno čistitelné, aby nedocházelo k přenosu infekcí (lůžka potažená textilem jsou naprosto nevhodná pro alergiky a astmatiky, neboť prach, který se v nich kumuluje, je dobrým prostředím především pro rozmnožování roztočů). Potah matrace nesmí umožňovat klouzání prostěradla po jeho povrchu.

– Lůžko musí dávat člověku pocit psychického komfortu, který je důležitý pro usínání a k celkové regeneraci těla.

 

Jak vybírat a kupovat lůžko

– Délka lehací plochy – je standardizovaná a pohybuje se od 195 do 205 cm. Někteří výrobci již konečně nabízejí i lůžka delší. Při výběru velikosti si vždy k výšce postavy přičtěte nejméně 20 až 30 cm, neboť jistě nespíte jen na zádech a rovně jako polínka. Potřebujete prostor pro podložení hlavy polštářem a rukou, natažení špiček nohou při odpočinku na břiše apod.

– Šířka lehací plochy – obvykle se pohybuje mezi 85 až 95 cm. Lehněte si, volně položte ruce ohnuté v lokti nahoru a dostanete šíři matrace, která vyhovuje vašemu tělu. Odpovídá změnám polohy těla spícího člověka, otáčení, podkládání hlavy loktem apod.

– Výška lehací plochy – za  optimální výšku je považováno 42 až 45 cm, což umožňuje pohodlné usedání z polohy vsedě. Starší, nemocní nebo méně pohybliví lidé potřebují výšku lehací plochy 50 až 60 cm (vzpomeňte například na výšku nemocničních lůžek). Vyšší lůžko se také snadněji stele, čistí a povléká a prostor pod ním je přístupnější při úklidu. Nejnižší možnou výškou pro úklid je 25 cm, je-li lůžko nižší, prakticky se pod ním uklízet nedá.

Výška lehací plochy by neměla být nižší než 30 cm také proto, že u podlahy proudí chladný vzduch, který vniká do místnosti štěrbinami v oknech a dveřích. Z tohoto důvodu je vhodnější opatřit si postel s čely (aby spícímu netáhlo na hlavu nebo nohy). V minulosti bývala zvýšená i část bočnice postele u hlavy spícího člověka, čímž se chránila před průvanem ze stran.  Pokud je místnost utěsněná, vzduch v ní neproudí a je navíc přetopená, nahrazují naše plíce vysavač prachu s vodním filtrem.

 

Kam lůžko nepatří

– Do místností přetopených a přesušených.

– Do prostoru s topidlem, které nemá vlastní přívod vzduchu.

– Do prostorů menších než 8 m2, nevyvětratelných přístěnků bez oken, ventilace nebo klimatizace.

– Pod okno před radiátor. Doporučuje se vzdálenost alespoň 70 cm.

– Proti oknu, kterým prochází světelné paprsky tak, že probudí odpočívajícího člověka dříve, než se vyspí.  Není-li jiná možnost, musí k vytvoření světelné pohody pomoci žaluzie.

– Do pásma proudění vzduchu (průvanu) mezi dveřmi a oknem.

– Na podlahu – viz výše.

 

text: Alena Vondráková

foto: archiv redakce
zdroj: Můj dům 8/2002

Zanechat komentář

Odebírejte newsletter

Nechte si posílat novinky a inspiraci ze světa bydlení

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025