Původně uvažovali investoři o koupi staršího domku. Když jim štěstí přihrálo zajímavý pozemek na okraji města, rozhodli se pro novostavbu. Protože paní domu již zkušenosti s tímto typem bydlení měla, dokázali se vyvarovat chyb začátečníků a takzvaně věděli, „do čeho jdou“.
Územní plán počítal s moderními rodinnými domy, proto i investoři uvažovali tímto směrem. Z původního záměru nakonec sešlo, a tak tu nyní stojí pouze jejich moderní dům a sousední ve zcela odlišném stylu.
Když moderna, tak moderna
V otázce projektu měli předem jasno, zadali ho bývalému sousedovi, s nímž si již léta spíše v legraci domlouvali, že jim jednou postaví dům. Vhodný čas nastal a Ing. Karel Peterka z projektového ateliéru Thermo plus svůj slib dodržel.
V zadání nastínili svoji představu o využití svahu, podmínkou byl bezbariérový přístup kvůli otci na vozíčku. Rovněž si přáli, aby byl dům maximálně prosvětlený a propojený se zahradou.
Prvotní studie přízemního domu do L s klasickou nízkou sedlovou střechou byla upravena do půdorysu ve tvaru mírně pootevřeného písmene L s vnitřním úhlem 102°, čímž se lépe využil nepravidelný půdorys parcely.
Už jste viděli? Bungalov bez zbytečných překážek a s přírodou přímo v obýváku
Sedlová střecha byla změněna na pultovou. Volba to byla opět šťastná, neboť projekt posunula z klasického bungalovu do čistě moderní architektury. K tomu přispělo i další rozhodnutí o změně navrhované barvy fasády na klasickou bílou, doplněnou obkladem ze štípaného kamene v šedé barvě.
Poslední zásadní změnou oproti projektu, za níž však stála ekonomická stránka věci, bylo použití plastových oken a dveří namísto projektovaných dřevohliníkových, která by sice stavbě slušela nejlépe a byla tzv. na věky, ale navýšila by rozpočet o půl milionu korun.
V kontaktu s městem i přírodou
Dům disponuje jedním obytným podlažím a suterénem, kam je situována dvougaráž, technická místnost se směšovací stanicí a prostorem pro domácí práce, WC a sklep. Hlavní vstup do domu s malým zádveřím je umístěn v mezipatře. Prostor pod i nad schodištěm je využit jako úložný.
Po schodech od zádveří se vchází do středové chodby oddělené od obývací části posuvnou celoskleněnou stěnou. Společenská zóna domu slučuje obývací, jídelní a kuchyňskou část. Rohové okno skýtá za dne i v noci jedinečné pohledy na město. Pokud bychom chtěli výhled popsat romanticky, pak obývací prostor, jemuž dominuje bílá barva výmalby i zařizovacích předmětů, působí, jako by se nad městem zlehka vznášel.
Doslova pevnou půdu pod nohama mu zajišťuje dubová plovoucí podlaha s integrovaným podlahovým vytápěním. V chladných deštivých dnech je k navození tepelné pohody připraven krb, jehož nerezový komín šplhá zvenku po fasádě nad střechu.
V druhém rameni domu se po levé straně chodby nachází pracovna a koupelna. Pravá strana je vyhrazena výlučně soukromé zóně s pokojem dcery, ložnicí majitelů a šatnou. Oba pokoje opět odrážejí představu majitelů o dostatku světla. Kromě pracovny mají všechny pokoje přímý vstup na terasu.
Technické údaje a kontakty |
Kontakt: |