Skip to content

Dřevěný hrad

Západnímu pohraničí u Rozvadova vévodí mohutný zalesněný vrch. Jmenuje se Přimda a stejné jméno nese hrad ve svahu i město pod ním. Efektní zřícenina byla kdysi druhým nejstarším kamenným hradem v Čechách. Původně tu prý stál hrad dřevěný, vybudovaný už v roce 925 – nás však zajímala jiná dřevostavba.

 

Dřevěný srub v lokalitě Na Výsluní postavila plzeňská firma PALIS jen pár stovek metrů pod zříceninou. „Věřte nebo ne, ale bezmála tři čtvrtě roku se tu válí mlhy,“ vítá nás majitel srubu. „Tady vládne příroda – včetně toho, že nám zahradu spásají srny a nedají se vyhnat.“

Sen o dřevěné chalupě

Investor bydlel s rodinou na Přimdě už léta, ale jako milovník přírody a vášnivý nimrod v sobě stále živil touhu po nefalšovaném srubu, který bude vonět dřevem a kde bude utěšeně praskat oheň v kachlových kamnech. „Na realizaci toho snu jsem si ale musel počkat dost dlouho – došlo na ni až po padesátce.“
 

Stavba proběhla předloni: základy se kopaly od konce března, vlastní stavba začala v květnu. V září byl srub hotov takzvaně na klíč, ale doladění interiéru trvalo ještě další dva měsíce. „Vlastně jsme si dům nadělili k Mikuláši,“ směje se majitel, „stěhovali jsme se přesně 5. prosince.“

Srub Na Výsluní a stopy srn

Dřevostavba dokonale zapadá do okolní přírody (v pozadí za střechou hrad Přimda)

Konstrukce par excellence

Co tvoří konstrukci obvodových stěn? Ve směru zvenčí dovnitř nejprve frézovaná kulatina smrku o tloušťce 160 mm, pak dřevoštěpková (OSB) deska, tepelná izolace z Isoveru a zevnitř znovu frézovaná kulatina smrku. Stěny silné bezmála půl metru ale nemají chybu: jsou krásné na pohled a dosahují zcela mimořádných tepelných parametrů (tepelný odpor R = 5,37 m²K/W, tepelný prostup U = 0,19 W/m²K).
 
Základ materiálu tvoří kvalitní smrkové dřevo z místních lesů. „Speciální technologie výroby je poměrně drahá a spotřebuje dost dřeva, ovšem výsledek stojí za to,“ líčí ing. Jaromír Eismann, jednatel firmy PALIS. „V interiéru jde o sloupkovou konstrukci, v níž jsou nosné trámy lepené, takže se nekroutí a mají vyšší odolnost. Kulatina na obvodové stěny se frézuje z mohutných kmenů, ale ne symetricky – vynechává právě střed kmenů (jádro). Díky tomu se vyhnete silným prasklinám, jaké jsou pro trámové konstrukce typické.“
 
Výborně obstála v „zimním testu“ i střešní krytina (kanadský šindel) – neublížil jí silný vítr ani sníh. V případě klempířských prvků nebylo co testovat. Majitelé totiž vsadili zcela správně na léty osvědčenou klasiku – měď.

Kouzla kachlových kamen

Není kouzlo jako kouzlo. Kachlová kamna, která tvoří dominantu obytného prostoru, jich nabízejí hned několik. První je estetické: už pohled na krásné kachle vás hřeje. Druhé je zvukové: praskající oheň vyvolává uklidňující pocit pohody domova. Třetí kouzlo je největší: kamna bez tepelných rozvodů vytopí celý dům.
Jak je takový efekt možný? Částečně proto, že má stavba velmi kvalitní tepelné parametry. Podstatnou roli však hraje precizní stavba kachlových kamen, kterou provedla odborná firma interiéru skutečně na míru. V tomto případě se jednalo o společnost VUK (Vysokoteplotní a užitková keramika) z Horní Břízy. Ta postavila za 109 000 korun kombinovaná kachlová kamna s větracími průduchy (vzdušníky) vedenými podél komínu vzhůru. Horký vzduch je tak vydechován nahoru postupně a otevřenými dveřmi jednotlivých místností víceméně rovnoměrně naplňuje prostor. Část tepla zůstává dlouhodobě akumulována dole – na kachlovou lavici není radno sedat ani několik hodin po skončení topení!

Nábytek po babičce

A co další prvky v domě? Na podlaze se navzájem doplňují smrkové fošny s tuzemskou dlažbou (firma Soukup Plzeň). Zatímco na podlaze je dřevo upraveno matným, vodou ředitelným polyuretanovým lakem (Balakryl special Polyurex), stěny dosud na úpravu čekají. Schodiště, které obtáčí komín od kachlových kamen, vyrobil místní truhlář z masivu borovice. 

Obytnému prostoru vévodí kachlová kamna

Detail křížení smrkové kulatiny, která je frézována z mohutných kmenů mimo střed   Předěl mezi halou a obývacím pokojem tvoří úložný prostor na dřevo a komín. Podél něj se obtáčí schodiště z masivu borovice
Chalupu dokonale zabydluje starožitný, ručně vyřezávaný nábytek. Pochází od rodičů majitele. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby ovšem podstatnou část almar, komod a truhlic vlastnoručně nevyřezávala babička.
 
Dům poskytuje ideální prostředí pro dlouhodobé obývání. Široké dřevěné stěny zajišťují skvělou tepelnou izolaci a zároveň „dýchají“, čímž regulují vlhkost. Útulný pocit z všudypřítomného dřeva pak umocňují kachlová kamna, která díky své akumulační schopnosti vydávají zdravé a příjemné sálavé teplo. 

TECHNICKÉ ÚDAJE:

Dodavatel: PALIS Plzeň, spol. s r. o.

Projekt: Ing. arch. Miloslav Hrubec

Dispozice: 5 + 1, dvě koupelny, skladovací prostor

Zastavěná plocha: 166 m²

Užitná plocha: 227 m²

Konstrukce: dřevostavba (frézovaná kulatina smrku 160 mm, OSB deska 12 mm, Isover 140 mm, frézovaná kulatina smrku 160 mm)

Střecha: kanadský šindel, klempířské prvky měděné

Podlahy: lakované smrkové fošny, dlažba

Výplň otvorů: plastová okna (imitace dřeva), dýhované dveře (zlatý dub)

Vytápění: kombinovaná kachlová kamna

Katalogová cena stavebnice:
1 872 000 Kč (zakrácený a částečně předmontovaný materiál pro hrubou stavbu)

Katalogová cena na klíč: 4 464 000 Kč

 

Půdorys přízemí domu: 1. krytá terasa, 2. předsíň, 3. WC, 4. hala, 5 obývací pokoj, 6. kuchyně, 7. ložnice, 8. koupelna, 9. chodba, 10. pracovna, 11. sklad paliva, 12. spíž, 13. dílna

 Půdorys podkroví domu: 1. galerie, 2. ložnice, 3. pokoj, 4. WC, 5. koupelna, 6. sklad

Kontakt:

PALIS Plzeň, spol. s r. o.
Kokořov 24, 330 11 Třemošná
tel.: 377 915 306, fax: 377 915 317

Zanechat komentář

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025