Již letmý pohled na novostavbu prozradí, že samotný tvar, svažitost i umístění parcely představovaly poměrně tvrdý oříšek, nicméně projektant Ing. Stanislav Barnáš tyto obtíže „rozlousknul“ velmi elegantně. Při práci na projektu tak mohl osobitým způsobem zúročit své nadstandardní technické znalosti i zkušenosti s citlivým začleněním stavby do většího urbanistického celku. Vznikl tak dům, který uprostřed rozhárané „domkářské“ zástavby z 60. a 70. let minulého století nepůsobí nijak arogantně, ale který se zároveň nezpronevěřil touze autora produkovat kvalitní a současnou architekturu.
Své dotazy pokládejte v PORADNĚ ZDE. |
Každý projekt je výslednicí dialogu mezi zadavatelem stavby a mezi architektem – v případě domu v Kyjově vše probíhalo až neuvěřitelným způsobem. „Taková spolupráce je snem každého architekta. Během práce na projektu jsme se sblížili natolik, že se ke mně všichni chovali jako ke členu rodiny. Navíc paní a pán domu byli neobyčejně vnímaví a přístupní i pro neobvyklá řešení, byla to radost pracovat pro tak skvělé lidi,“ zhodnotil spolupráci architekt Stanislav Barnáš.
Zaujalo nás |
Již v projektu domu se počítalo s centrálním vysavačem, po pečlivé úvaze byl vybrán centrální vysavač s agregátem HUSKY AIR Power Wet & Dry, určeným k vysávání suchých nečistot a vody. Schopnost vysávat vodu je největší předností centrálních vysavačů Husky, protože umožňuje použití více úklidových technik najednou, a to včetně propláchnutí trubního rozvodu vodou. Agregát využívá středového filtru podporujícího cyklonové proudění v nádobě. Všechny nečistoty jsou díky tomu odstředivou silou tlačeny k obvodu nádoby a u filtru uprostřed, tak jako v „oku“ cyklonu, zůstává vzduch nejčistší. Pro umístění agregátu bylo využito prostoru pod schodištěm v suterénu. Centrální vysavač Husky byl do domu vybrán kvůli tichému chodu, vysokému výkonu i zdravému prostředí v domě. Veškerý vysávaný vzduch je totiž po přefiltrování odveden mimo dům, takže nedochází k víření prachu a alergenů. Snadná manipulace s lehkou hadicí navíc usnadňuje úklid a řeší například i vysávání prachu na schodech, což je dobrá zpráva hlavně pro paní domu. |
Dispozice domu
Novostavba podsklepeného rodinného domu s dvojgaráží a krytou terasou stojí na místě zbouraného rodinného domku z šedesátých let. Dvojpodlažní dům půdorysného tvaru T je v úrovni suterénu zredukován a zastropen železobetonovou monolitickou deskou, která přesahuje přes obvodové zdivo suterénu a navazuje na úroveň horní části zahrady – terasy s pergolou. Přesahující část stavby je nesena obetonovanými ocelovými sloupy. Tím byl obestavěný prostor suterénu minimalizován, což opticky celou stavbu výrazně odlehčilo a zároveň umožnilo variabilnější využití vzniklé volné kryté plochy.
V suterénu se nachází hobby místnost, sklad, plynová kotelna a chodba, která slouží zároveň jako sklad a sušárna dřeva. V prostoru pod schody je umístěn agregát centrálního vysavače.
Přízemí je řešeno jako částečně otevřená společenská zóna – obytný prostor s krbem navazuje na jídelnu a kuchyň s komorou a soukromou zónou se dvěma ložnicemi rodičů a hostů, obě se samostatným hygienickým zázemím. Obytný prostor plynule navazuje na venkovní terasu s pergolou a atrium s posezením u venkovního krbu. Ten je součástí dvojgaráže, která uzavírá soukromý prostor atria na jižní straně.
Více článků z rubriky BYDLENÍ na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Konstrukce a materiál
Obvodové zdi jsou vyzděny z keramických tvárnic a opatřeny vnějším zateplovacím systémem z fasádního polystyrenu. Stropy jsou zhotoveny z keramických vložek Miako a nosníků se zateplením. Dům má sedlovou střechu pokrytou pálenou keramickou krytinou.
Volba keramických stavebních materiálů zde není náhodná: majitelé domu mají keramiku rádi, což je možné vidět na stěnách v interiéru nebo venku v podobě obložení části fasády. Některé plochy fasády měly být původně obloženy vodorovnými palubkami z modřínu na dřevěném roštu, ale vzhledem k nižší životnosti dřeva a vyšší náročnosti na údržbu nakonec padla volba na omítkový dekor imitující dřevěné lamely. Ty se rytmicky doplňují s keramickými dílci a využívají efektu střídání a „citace“ téhož grafického vzoru, ale v jiných materiálech.