Skip to content

Horská chata pro 21. století

Řada investorů při rekonstrukci nebo novostavbě horských objektů upadá do zažitých stereotypů a požaduje projekt typizovaný, předem očekávatelný, ale přitom tak strašně nudný a okoukaný. David Zámečník šel jinou cestou. Vybudoval zcela jedinečnou horskou chatu, která není zbytečně nápadná, která dokonale splývá s okolní krajinou, která je vybudována pouze z přírodních materiálů, a která se jen tak neomrzí.

Výhodou, se kterou investor pracoval při návrhu své nové chaty, byl zcela neodmyslitelný fakt, že je sám architektem, zakladatelem studia NEW HOW architekti, sídlícího v Praze. Navíc má zkušenosti s horskou architekturou. Realizoval projekt horské chaty poblíž Sněžky i ve slovenských Vysokých Tatrách. Moc dobře tak ví, že drsné zimní podmínky, vysoká sněhová nadílka, časté střídání minusových a plusových teplot, vlhko ani vítr se nedají jen tak ošálit. Proto se při svých návrzích snaží minimalizovat všechny nedokonalosti klasických horských staveb.

Horská chata v Nových Hamrech (foto: Croce & WIR)

Dřevostavba chaty v krušnohorských Nových Hamrech je toho ukázkovým příkladem. Bezúdržbová střešní a fasádní drážkovaná krytina PREFALZ vyniká důmyslným systémem skrytého kotvení. To zaručuje bezproblémový provoz v letních i zimních měsících. Nedovolí větru, ani atmosférickým srážkám, aby pronikaly do střešní konstrukce, a přitom umožňuje dostatečnou dilataci materiálu, a to i při častém střídání nízkých a vysokých teplot. Zaručuje tak dlouhodobou ochranu izolačních materiálů ve spodních vrstvách.

Horská chata v Nových Hamrech (foto: Croce & WIR)

Životnost hliníkové střechy se počítá na staletí, jenom záruka je poskytnuta ze strany výrobce na neuvěřitelných 40 let. Navíc hliník nikdy nezkoroduje a díky průmyslově vypalovanému laku se nemusí ani natírat z důvodu obnovy barevného odstínu. Strmý sklon střechy reflektuje vysokou průměrnou sněhovou nadílku a snižuje dodatečné statické zatížení chaty v Nových Hamrech. Úplná absence svodů a žlabů zase nedovolí jejich poničení v případě zaledování okapní hrany. Jelikož je zde střecha i fasáda provětrávaná, stavba přirozeně dýchá. Nehrozí tedy, že se v ní v budoucnu objeví vlhkost nebo plíseň.

Horská chata v Nových Hamrech (foto: Croce & WIR)

Všechny hlavní použité materiály na stavbu chaty jsou plně recyklovatelné. Jedná se o beton, hliník, dřevo, OSB desky a sklo. Jejich výběr a zvolená barevná kombinace zohledňují umístění v nadmořské výšce přes 870 metrů nad mořem i lokaci chráněné oblasti Krušných hor. Stavba díky antracitovému odstínu fasády a střechy dokonale splývá s okolní krajinou, kterou nikterak nenarušuje. Rovněž vnitřní světlé pohledové dřevěné konstrukce a obklady dávají jasně najevo, že nejste v centru města, ale v drsném horském prostředí. Přitom interiér neztmavují, jak bývá u neošetřeného dřeva zvykem. Při výstavbě se myslelo i na energetickou soběstačnost, a tak je zde provedena příprava pro střešní fotovoltaický systém a také pro vertikální větrné turbíny.

Horská chata v Nových Hamrech (foto: Croce & WIR)

Dispozičně je chata koncipována tak, aby byla i dlouhodobě trvale obyvatelná. A jelikož chce David Zámečník svou novou útulnu s radostí sdílet nejenom se svou rodinou, ale i řadou přátel, projekt na relativně malé zastavěné ploše dimenzoval velkoryse. Chata nabízí deset lůžek, dvě koupelny a pro klidnou a nerušenou práci i ateliér v samém vrchu stavby, ze kterého je ojedinělý výhled do okolní horské krajiny.

O projektu:
Země: Česká republika
Objekt, místo: horská chata, Nové Hamry v Krušných horách
Typ stavby: novostavba
Architekti: NEW HOW architekti Realizace: Tomáš Padevět
Typ fasády: PREFALZ
Barva fasády: P.10 antracitová