Skip to content

Na hranici města a přírody

Atypicky řešené objekty, ze kterých vyzařuje osobitost a kreativita architekta i investora, jsou pro Jana Línka vždy velkou výzvou. O zajímavém domě, který vám představujeme, prohlásil, že vznikl z naprostého souznění duší majitelů a jeho. „Pohodové prostředí umožnilo propracování jedinečných detailů, které vytvářejí jednotný celek. V takovém případě jdou projektové i stavební práce skvěle od ruky,“ dodává architekt.

Línkova architektonická koncepce vycházela z dispozice pozemku, ze vztahu k sousedním stavbám a brala v úvahu sluneční svit tak, aby zasáhl všechny obytné místnosti. Výrazná linie zdi na východní a severní straně domu od sebe odděluje dva světy. Vstupní brankou se přeneseme do japonské zahrádky. Dominantním prvkem je zde tekoucí voda, jejíž uklidňující zvuk se zesiluje odrazem od okolních stěn. Přechod z vnějšího světa do intimního rodinného prostředí je umocněn průhledem skrz dům do jižní soukromé zahrady. Po vstupu se tak návštěvníkovi otevře neočekávaný pohled. Díky velkým proskleným plochám a stropním světlíkům je v interiéru hodně denního světla, což si majitelka domu velmi pochvaluje. 

Bazén v horní části zahrady podtrhuje exkluzivitu domu

Z ulice připomíná originální stavba spíše nedobytnou pevnost. Ze severní a východní strany chrání objekt masivní gabionová zeď

K rodičovské koupelně patří i malá teráska také s výhledem do volné přírody

Zahradní plochy obklopující dům jsou různorodé – jsou tu zelené koberce před objektem ohraničené dřišťálovými keři, vnitřní atria, kde se nachází japonská zahrada a bylinková zahrádka, a soukromá zahrada vytvořená terasami ohraničenými gabionovými kamennými stěnami. Vizuálně dělí tyto prostory stromy a keře. Součástí exteriéru je venkovní bazén spojený s domem terasou z exotického dřeva.
Obvodový plášť domu je cihlový s betonovou konstrukcí stropu s výjimkou stropu v centrální obytné části, jehož konstrukce je železná a jsou do ní vloženy dřevěné lepené trámy. Střechy jsou ploché s potřebným spádem k odtoku vody. Okna jsou hliníková namísto původně plánovaných dřevěných, která mnohem víc korespondovala s interiérovými prvky. Jejich zastínění obstarávají z vnější strany posuvné či skládací žaluziové stěny ze dřeva, dokreslující originální pojetí stavby.  

Slunce je devízou prostoru

Přízemní, harmonický a především vzdušný rodinný dům úzce provázaný s přírodou byl přesně tím, po čem investoři toužili, když na doporučení oslovili architekta Jana Línka. Ze tří studií od různých architektů splňovala právě ta jeho dokonale jejich požadavky. Hlavním záměrem bylo otevřít vnitřní prostory výhledu a současně zachovat obyvatelům co nejvíce soukromí.
Parcela, na níž stavba stojí, je skloněná jakýmsi úvozem jihozápadním směrem, přičemž výškový rozdíl pozemku činí pět metrů. Původně zde stála hospodářská budova obehnaná zdí, která spolu s objektem vytvářela uzavřený dvůr. To architekta inspirovalo. Novostavba je svým obloukovým vymezením odezvou na křížení dvou existujících ulic a nenásilně přechází zmíněným úvozem do téměř volné krajiny. Vstup pro pěší je ze severní strany, pro automobily je příjezd z východu.
Od počátku si investoři přáli přízemní moderní dům s velkými prosklenými plochami, po celý den plný slunečního svitu, jednoduše zařízený přírodními materiály kombinovanými s kovovými prvky. Především však žádali, aby interiér a exteriér působily jako harmonický celek.

Jednoduché, praktické a elegantní

Dominantou vnitřního prostoru je otevřená společenská hala s krbem propojená s kuchyní a jídelním koutem. Z levé strany přechází do křídla rodičů a napravo na ni navazuje obytný prostor pro dospívajícího syna se zvláštním vstupem. Ze všech místností je možno vyjít na některou ze zahrad. Za zmínku stojí konstrukce dveří, které navrhl architekt. Jsou masivní a bez závěsů, takže jdou otevírat na obě strany (výrobce ARA Kolín).  
Obývací prostor pomyslně oddělují od kuchyně a jídelního koutu dva schody. Moderní vybavení kuchyně se skládá z hlavní kuchyňské linky a velké skříňové stěny se zabudovanými spotřebiči. Varné centrum s digestoří je umístěno v ostrůvkovém segmentu. Obložení zadní stěny mezi dolními a horními skříňkami tvoří deska z matného skla. Podle majitelky domu je to velmi praktické a elegantní řešení. Jídelní kout (Cult Design) navazuje na kuchyň. I odtud je nerušený výhled na krásnou zahradu.
 
Přes jednoduše zařízenou ložnici se dostáváme do světlem zalité koupelny. Stejně jako v ostatních místnostech jsou zde bílé zatahovací závěsy, aby si každý mohl vytvořit soukromí podle svého. Vana je opět netradičně obložena matným tvrzeným sklem. Pod sprchovým koutem a toaletou je černá grafitová dlažba, stěna za umyvadly je z břidlice.
V prvním patře přístupném z přízemí točitým železným schodištěm, které je umístěno v jakémsi těžišti domu, je pokoj pro hosty s vlastním sociálním zařízením. V pravém křídle tohoto podlaží je dětský pokoj a prostorná šatna.

Hlavní obytný prostor oddělují od vstupní haly velké prosklené posuvné dveře z matného skla. Kovové točité schodiště navazuje na železnou stropní konstrukci, knihovna (výrobce ARA Klín) kopíruje svažitou podlahu v obývací místnosti

Vana od firmy Kaldewei je obložena tvrzeným sklem, baterie jsou značky Dornbracht

Kontakt:

ARCHITEKTONICKÝ ATELIÉR L & P,
Kubišova 22, Praha 8,
tel./fax: 284 681 145

ARCHITEKT

Ing. arch. Jan Línek
  • nar. 1943 v Praze
  • 1960–1966 absolvoval Fakultu architektury ČVUT v Praze
  • 1966 působil v ateliéru Gama architekta Karla Pragera
  • 1970–1990 spolupracoval v autorském týmu s Vlado Miluničem, specializace na sociální stavby
  • 1990 založil vlastní architektonický ateliér L & P
  • Nejznámější realizace: Geriatrické centrum v Týništi nad Orlicí (1996), Rodinná usedlost v Kostelci nad Černými lesy (1998), Domov důchodců v Benešově (1999), Vila Bumerang – Býchory (2001)

Zanechat komentář

PARTNEŘI WEBU

MDKK MUJDUM STAVBAWEB IMATERIALY RODINNYDOM BMONOE
Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2025