Majitelé zprvu počítali s tím, že na pozemku v nedávno urbanizované lokalitě u Prahy budou bydlet v budově s půdorysem ve tvaru písmene „Y“. Architekti David a Petra Krausovi měli stávající projekt pouze upravit. Připadal jim však bezvýrazný. Nakonec proto investory přesvědčili, aby jej zcela opustili. „Nemyslím, že by v původně navrhovaném domě žili vyloženě nešťastně. Připadalo mi však škoda nevyužít našich mozků,“ říká David Kraus.
Vtipná dispozice Zděná stavba z bílých tvárnic svým charakterem vzdáleně připomíná příměstské vily z konce 19. století. V kompaktní, osově symetrické dispozici nenaleznete ani decimetr přebytečného místa. Do domu návštěvník vstoupí přes terasu, která je krytá balkonem. Místnosti v patře i v přízemí umístili architekti vždy křížem proti sobě. Výstupy na terasy přitom zajišťují dostatečný kontakt se zahradou. Prosklené obloukové části kontrastují s pevnými plochami a společně vytvářejí krytá zákoutí. Investoři se mohou těšit z fascinujícího výhledu na zalesněnou krajinu v okolí Vltavy. Autoři zprvu počítali s tím, že pevné stěny domu zvenčí obloží kamenem. Objekt pak měla odlehčit dřevěná konstrukce s popínavými rostlinami. Majitelé se však nakonec rozhodli investovat spíše do interiéru. Světle omítnuté zdi v kombinaci s černými střešními taškami ale nakonec dodávají vile dostatek vznešenosti i uhlazenosti.
Dobrý vkus investorů Vybavení vnitřku domu se odehrávalo především v režii paní domu, která chtěla, aby celek působil teple a domácky, a přitom střízlivě. Tento záměr se jí podařilo stoprocentně splnit. „Klienti mají vkus. Prostě sami vědí, co je dobré,“ podotýká David Kraus. Příjemnému obývacímu pokoji s plovoucími podlahami z kanadského javoru dominuje kožená sedací souprava. Její okrové odstíny barevně ladí i s kuchyňskou linkou. Hlavní obývací prostor je francouzskými dveřmi spojen s terasou. Jednoramenné schodiště z tmavě mořeného jasanového masivu se vzdušným zábradlím z leštěné nerezové oceli přivádí návštěvníky do patra. Ze všech obytných místností lze podobně jako z obývacího prostoru v přízemí vyjít na prostorné terasy. „Tohoto propojení se zahradou si velmi cením,“ dodává majitel.
Aby si zachovali dostatek soukromí, rozhodli se investoři po dokončení stavby přikoupit ještě jeden pozemek sousedící s jejich parcelou.
Úspěšné finále Architekti i stavebníci jsou s výsledkem spolupráce spokojeni. Překonali řadu úskalí, z nichž některá se již stala domácím evergreenem. „V této lokalitě nejsou povoleny ploché střechy. Naštěstí klient nechtěl ‚krabicoidní‘ dům. Přesto si však myslím, že podobné regulace mnohdy představují brutální zásah do možnosti nakládat svobodně s vlastním majetkem,“ upozorňuje David Kraus.
majitelem společnosti ARCHITEKTURA, s. r. o. se sídlem v Praze, která se věnuje projektům a realizacím bytových souborů, rodinných domů, administrativních budov a logistických a provozních center. Kromě účastí v soutěžích také publikuje a přednáší. Ing. arch. Petra Krausová (1970) absolvovala v roce 1996 FA ČVUT. Od té doby se věnuje realizacím a projektům v oblasti bydlení a interiérů. Je vdaná za Ing. arch. Davida Krause a mají děti Dominiku a Jonáše
Technické údaje: Dispozice: 6 + 1 Zastavěná plocha: 179 m2
Kontakt: Architektura, s. r. o., Ing. arch. David Kraus, Ing. arch. Petra Krausová, Lublaňská 21, 120 00 Praha 2, tel.: 220 805 545, fax: 220 879 702, e-mail: kraus@archi.cz, www.archi.cz
text: Filip Hubička foto: Filip Šlapal |
Zdrženlivý elegán
„Je elegantní, ale zároveň se drží zpátky. Podobně jako třeba anglický oblek.“ Tak charakterizuje rodinný dům s nízkou stanovou střechou jeden z jeho autorů, architekt David Kraus. Tvůrci využili při stavbě především tradiční materiály a technologie.