MIMINKA1. pastelové barvy na stěnách |
Pokoje pro miminkaV tomto případě není rozhodnutí nijak těžké. I při té nejmenší rodičovské představivosti tradice nezklame a nabídne bleděmodrou pro chlapečka a růžovou pro holčičku. Ale proč právě toto barevné dělení? Že by modrá měla připomínat ostří zbraně a růžová nadýchané cukroví? Snad.
K miminku zásadně patří pastelové barvy, protože jsou jemné, působí příjemně a – obrazně řečeno – „neutiskují“. Proto nepoužíváme barvy nátlakové – syté, ani agresivní – činorodé. Nátlakovou barvou, která je citově negativní, je například čistě tmavěmodrá barva. Barvy agresivní nás nutí až k hektické činnosti. Patří k nim barva krve – červená, barva žhnoucího slunce – žlutá a jejich směs – oranžová, avšak pouze v jejich čisté podobě. To však neznamená, že se jim musíme vyhýbat. Pokud je dostatečně zředíme bílou barvou, dostanou se do pastelové škály a pak je vše v pořádku.
Některé barvy do pokoje pro miminko vůbec nepatří. Jedná se o barvy chmurné, jimž vévodí černá, a všechny další, do nichž je přimíchána.
|
Dětské pokojeZde bychom mohli dát slovo dětem samotným. Ty mají již své oblíbené barvy a rády je vidí kolem sebe. U dětských pokojů mohou být barvy sytější. Ale! Měli bychom pečlivě zvážit barevné zařízení pokoje, aby přílišná barevnost nepůsobila na vnímání dítěte natolik, že by ho to vedlo k neklidu a ztrátě soustředěnosti. Stručně řečeno – velké množství barevných impulzů by zahltilo kapacitu jeho mozku.
Proto je někdy lepší volit neutrálnější barvy — například kromě bílé béžovou, holubičí šedou, okrovou, jemně žlutou, modrou či zelenou. Má to totiž jednu výhodu. Po čase můžeme změnit barevné ladění pokoje díky jejich lehkosti.
Barevné obměny pokoje docílíme tím, že vyměníme všechny draperie. Například barvu zelenou zaměníme na závěsech i povlečení na polštářích a posteli (ta je v dětském pokoji vždy dominantní) za žlutou a hned je vše jiné. Barevným převratem musí samozřejmě projít i koberec.
Pravidlo, že dětský pokoj musí být vymalován stejnou barvou, neplatí. Naopak. Jedna stěna může být například žlutá. A to tam, kde se dítě učí. Je to přece barva činorodosti a aktivity, což se výborně hodí.
Barvy pochmurné a tísnivé do dětského pokoje stejně jako do pokoje pro miminko nepatří.
![]() |
|
|
Pokoje teenagerůTyto pokoje jsou kapitolou samy o sobě. V tomto případě doporučujeme velkou toleranci, protože extravagantní období pubescentů si žádá i extravagantní prostředí.
Čili: povolené jsou všechny barvy včetně černé, která se však záhy omrzí. Stěny mohou být pruhované, puntíkaté, krvavě rudé, ale – mohou se pohybovat i v barevné škále celého bytu. Záleží na temperamentu našeho potomka. TIP
Vyberte si nábytek v našem KATALOGU: Kontakty:FORBABY,
Plovdivská 1130, Praha 4, tel.: 244 402 665;
IKEA,
Praha – Zličín, Avion Shopping Park, Skandinávská 1, Praha 5, tel.: 251 610 110; Praha – Černý Most, Chlumecká ul., Praha 9-Černý Most, tel.: 251 610 110; LOCCO,
Balbínova 28, Praha 2, tel.: 222 252 141–42, VIBEL,
Karmelitská 18, Praha 1, tel.: 257 530 421, fax: 257 530 423
|