Základními faktory, které ovlivnily architektonickou koncepci a technické řešení, byl požadavek územního plánu na sedlovou střechu. Majitelé si zase přáli, aby dům byl co nejvíce otevřený do zahrady, energeticky úsporný a co nejméně závislý na zdrojích energie z klasických fosilních paliv. Výhodou parcely na okraji vesnice byla především poloha ve starší čtvrti, ticho, čerstvý vzduch, výhled do přírody.
Zahrady s bujnou zelení se prolínají se sousedním listnatým hájem, zástavba má klidný harmonický charakter. Nízkoenergetickému řešení napomohla příznivá orientace pozemku – přístup vede podél severní strany, zatímco zahrada se mírně svažuje k jihu. V souladu se zásadami nízkoenergetického stavění autoři, architekti z mnichovské kanceláře Bering + Brokmeier Architekten, navrhli dům kompaktního obdélníkového tvaru s obytnými místnostmi orientovanými k jihu, zatímco severní část domu zaujímají prostory méně náročné na vytápění a oslunění.
ZAUJALO NÁS |
SNADNÉ OVLÁDÁNÍ VELKÉHO PROSKLENÍ Nový pákový posuvný fasádní systém Schüco ASS 70.Hl umožňuje snadno ovládat i těžké velkorozměrové prosklené plochy (maximální rozměry 1 tabule dosahují 3x3 m), stejné profily byly instalovány i u pevně zasklených ploch v přízemí i v horním podlaží. Nezbytné zastínění zajišťují přesahy stropních konstrukcí a rolety. Celoprosklená fasáda s minimem dělicích profilů uvolňuje výhled ven a vytváří odlehčenou transparentní architekturu, sklo však splňuje i požadavky na bezpečnostní zasklení. |
V přízemí plně prosklenou jižní fasádu lemuje společná obývací zóna: kuchyň přímo přechází v jídelnu s krbovým tělesem, dále následuje obývací pokoj se sezením. Posuvnými skleněnými stěnami se dá vyjít na terasu, která se rozléhá podél celého jižního průčelí domu. Severní polovinu dispozice zaujímají vstupní hala, koupelna, šatna, otevřené schodiště do patra a technická místnost. Zatímco prostory zázemí jsou uzavřeny dveřmi, celá společná obývací část včetně schodiště se spojuje v jeden prostor. Střed dispozice – nad jídelnou – je otevřen do galerie ve druhém podlaží, kde je umístěna ložnice, knihovna, pokoj pro hosta a zázemí. Dvě třetiny proskleného jižního průčelí zaujímá krytá terasa, zapuštěná do hmoty stavby.
Více článků z rubriky BYDLENÍ na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Tři cesty k úsporám
Přání majitelů, aby byl dům energeticky soběstačný, se podařilo splnit kombinací maximálního zateplení obvodových stěn a využití nezávislých zdrojů obnovitelné energie. Plně prosklená jižní strana využívá pasivní solární efekt, dům je vybaven systémem řízeného větrání s rekuperací vzduchu. Hlavním zdrojem energie jsou střešní solární kolektory a fotovoltaické články. S tímto záměrem architekti navrhli asymetrickou sedlovou střechu, jejíž rozlehlá jižní plocha s mírným sklonem nabízí k instalaci solární techniky optimální podmínky.
Dalším zdrojem energie je tepelné čerpadlo (systém země/voda). Spojením technických zařízení od téhož výrobce (obojí Schüco) se podařilo vytvořit vyvážený systém, kdy čerpadlo a solární zdroje se navzájem doplňují, a dosáhnout tak maximální účinnosti. Po prvním topném cyklu se ukázalo, že přes 6 měsíců v roce má stavba pozitivní energetickou bilanci a odvádí elektřinu do sítě. V zimě musí být přibližně 30 % energie dokupováno.