Pro architektku Annu Philipp nebyl návrh této stavby rozhodně jednoduchým úkolem. Musela se vyrovnat se složitým terénem a omezeným prostorem. Vila měla vzniknout na extrémně úzkém a velmi dlouhém pozemku s velkým terénním rozdílem mezi spodní a horní částí. Podmínkou bylo, že u domu musí zbýt i místo na menší zahradu.
Anna Philipp se rozhodla, že návrh pojme tak, aby harmonicky souzněly složitý terén, okolní příroda a hlavně umění, které je majitelům velmi blízké a je v podstatě centrem jejich života. Obyvatelé vily jsou totiž vášniví vyznavači umění a grafického designu. Tato témata byla také použita jako hlavní námět vnitřního uspořádání, díky čemuž dostal dům svůj jedinečný výraz.
Vila se rozkládá na úzkém pozemku o délce 33 metrů a perfektně využívá neobvyklých rozměrů a polohy pozemku. Hlavní výhled je orientován na jih. Vnitřek domu díky tomu bohatě zalévá slunce procházející velkou prosklenou stěnou.
Víte že... |
Švábská Alba, někdy také nazývaná Švábská Jura, je německé pohoří na jihu spolkové země Bádensko-Württenbersko. Celé pohoří je významným nalezištěm jurských fosilií a současně jedním velikým krasovým územím. V regionu se nachází mnoho hradů, klášterů, kostelů, jeskyní a starých měst. |
Věž plná knih
Hlavní linií návrhu je tedy umění, které přináší specifický charakter do horizontální přízemní části. Ta je navržena jako místo pro bydlení a nacházejí se zde ložnice, dětský pokoj a koupelny. Pro běžné denní činnosti rodiny, tedy vaření a společné stolování, a také pro společenské akce je určené první patro. Nejvyšší dvoupodlažní prostor s výhledem na sousední stromy pak slouží jako zcela soukromý prostor, kam se rodina může uchýlit. V této části domu je také umístěna rozsáhlá knihovna a pracovna. Pokud se na dům podíváte z určitého úhlu, tak trochu připomíná věž s knihovnou. Dalo by se říct, že je to taková věž pána hradu.
Bez temných zákoutí
Velká pozornost byla věnována řešení vnitřního osvětlení. Díky ideální a chytré kombinaci umělého osvětlení a přirozeného denního světla, procházejícího střešními okny a bohatě prosklenými stěnami do zahrady, nenajdete v domě temný kout. Dcera majitelů již projevuje umělecké sklony a má tak možnost věnovat se svému koníčku v podstatě kdekoliv, ale dává přednost jídelnímu stolu v přízemí.
Přízemí je vzdušné s minimálním dělením na místnosti a má také vysoké stropy s chytře umístěnými střešními okny, která vedou od vchodu až do prostoru jídelny a pouští dovnitř maximum denního světla. Působivé pop-artové graffiti z ateliéru Thitz, instalované na zdi u krbu ve společenské části, je také bohatě osvětleno díky propojení přízemí a prvního patra úzkým průduchem/světlíkem. V tomto prostoru, který je zhusta využíván na promítání a posezení s návštěvami, se také nachází krb vestavěný v dělicí zdi tak, aby byl vidět z jedné i druhé místnosti. Celý interiér doplňuje originální nábytek ve funkcionalistickém stylu.
Zařizovací předměty jsou vybrány tak, aby byly co nejméně nápadné, ale přesto krásné svým moderním designem.
Zahrada
Před soukromou částí domu, ve spodní zahradě se nachází bazén a velká relaxační terasa. Od bazénu vede velkorysé venkovní schodiště do horní části zahrady, která je zařízená jako terasa k posezení, grilování a na jiné společenské akce. Respektuje potřebu soukromí svých obyvatel, kteří jsou velmi společenští, ale také si cení svého klidu. Dům i zahrada jsou proto v podstatě rozdělené na prostory pro společenské akce a prostory velmi soukromé.