Při úklidu postupujte systematicky z jedné místnosti do druhé. Začít můžete kuchyní, kde je potřeba vyklidit kuchyňskou linku a tu pořádně vymýt. Ať už v regálech máte podložky nebo ne, prach prostě zaleze všude. Překonejte zlozvyk, který se zažil v mnoha domácnostech – čistit kuchyňskou linku přípravkem určeným na mytí nádobí. Mnohem vhodnější jsou abrazivní čisticí krémy (např. Cif Cream), které zbaví povrch nečistoty mnohem jednodušeji a rychleji.
Přípravky na čistění byste si měli vybírat podle materiálu kuchyňské linky. Pokud chcete vyčistit úchyty nebo držáčky, použijte měkký kartáč, který předtím ponořte do čisticího roztoku. Kuchyňský nábytek s lesklými fóliovými dvířky vyžaduje při čistění výjimečnou pečlivost.
Pryč s mastnotou i bakteriemi
Pozornost věnujte hlavně sporáku, mikrovlnce a digestoři, na kterých bývají nánosy mastnoty. Práci vám zjednoduší odmašťovací přípravky (Dr. Devil, Bref Power nebo Cif), které si poradí i s obzvláště odolnou a připálenou mastnotou. Díky jejich účinnému složení nebudete muset zašpiněná místa drhnout silou. Ve formě spreje je odmašťovač účinný i pro čištění těžko dostupných koutů a spár.
V kuchyni oceníte také bezchlorové přípravky Savo nebo MaxSan, které spolehlivě dezinfikují všechny omyvatelné plochy v domácnosti, jako jsou například odpadkové koše, dětské židličky, ale dobře vyčistí i kliky od dveří, hračky, WC prkénka nebo zvířecí klece či pelíšky apod.
Na spíž se vrhněte záhy a vyházejte všechny výrobky s prošlým datem spotřeby. U lednice vás čeká to samé, tedy všechno ven, lednici odmrazit a vymýt. Vyjměte všechny skleněné police a důkladně je umyjte dezinfekčním přípravkem (např. Savo Prim) a následně čistou vodou. Nezapomínejte ani na těsnění dveří, kde se nečistoty lehce zachytávají.
Zbavte se prachu
S prachem bojujete každý týden, takže to můžete dělat téměř poslepu. Tentokrát do svého repertoáru zapojte i všechny skříně a vytřete je vlhkým hadříkem, nejlépe z mikrovlákna. Ten setře prach dokonale, a to i zcela bez chemie.
Sklo ve dveřích
Čištění skleněných výplní a celoskleněných dveří má také svá pravidla. Na čiré sklo si vystačíte s horkou vodou a utěrkou z mikrovlákna, která zachytí špínu i bakterie. Do vody můžete přidat některý z přípravků na mytí skel, a potom lešticím přípravkem sklo pěkně nablýskat. Když bude leštěnka obsahovat alkohol, ulehčíte si práci a efekt bude stát za to.
Jinak je ovšem potřeba postupovat, jestliže máte na dveřích leptaná nebo pískovaná skla. Těm by běžné přípravky ublížily a povrch skla by mohl ztratit svoje vlastnosti. Leptaná skla zvládnete pouze čistou vodou, při větším znečištění s trochou běžného saponátu na nádobí. Sklo vždy umývejte celoplošně, a to i tehdy, pokud je znečištěná pouze malá část.
Ložnice a obývák
Pokračovat v boji s prachem můžete v ložnici, kde věnujte pozornost hlavně povlečení a matraci. Tentokrát kromě povlečení vyperte i přikrývky a polštáře. Abyste se zbavili veškerého prachu, matrace otočte a vysajte ze všech stran.
Pak se přesuňte do obýváku a postupujte systémem „od okna ke dveřím“. Prachovkou z mikrovlákna setřete lustr a nábytek. Nezapomeňte také na sedačku, kterou je třeba čistit podle typu potahového materiálu. (Kvalitní výrobci dodávají při koupi sedačky i návod na čištění).
Koženou nebo koženkovou sedačku lze setřít vlhkým hadříkem. Použít můžete i „tepovací přístroj“, který lze snadno zapůjčit. Investice do něj je malá, ale službu vám prokáže obrovskou. Některé moderní sedačky mají snímatelný potah, který lze dát do čistírny, nebo dokonce i vyprat, „svlečenou“ sedačku pak vysajte vysavačem.
Jak na okna
U mytí oken postupujte klasickým a zaručeným způsobem: nejdřív omyjte rámy a vnitřní parapet a nakonec si vyhrajte se skleněnými výplněmi. Pomocí stěrky s teleskopickou tyčí dosáhnete i na hůře dostupná místa. Aby se tabule oken krásně leskly, přidejte do vody pár kapek octa. Poté okna pomalu setřete stěrkou, aby je nehyzdily nevzhledné šmouhy.
Tip |
|
Koupelna a WC
Jarní sluníčko obvykle odhalí v zimním šeru „neviděné“ nečistoty a prach, třeba na obkladech a dlažbách. Koupelna sice bývá malá, ale chvíli vám také zabere. Vymývání regálů využijte k protřídění kosmetických přípravků a ty, které už nepoužíváte, nemilosrdně vyhoďte! Na špínu v koupelně a WC volte silné přípravky, ale pozor, nezapomeňte si dobře ochránit kůži a oči. Nakonec vyperte předložky v aviváži.
Tip |
Vodního kamene nahromaděného v rychlovarné konvici se jednoduše zbavíte za pomoci kyseliny citronové. Obsah jednoho sáčku vsypte do konvice a doplňte téměř po okraj vodou. Roztok nechte přejít varem a poté ještě 10 minut působit. Nakonec konvici vypláchněte čistou vodou, podle potřeby i vícekrát. |
Podlaha jako sklo
Na konec si nechte vytírání podlahy. Na starý hadr zapomeňte a pořiďte si rotační mop. Bez zbytečného ohýbání a namáčení rukou do špinavé vody „sjeďte“ všechny podlahy. Pokud máte doma koberce, vysávejte, případně i „tepujte“.
* * *
Další články, které by vás mohly zajímat:
MŮJ DŮM: 14 rad, jak vzít úklid z gruntu