Odmyslíme-li si finanční náklady na pořízení bazénu a jeho provoz, náročnou péči o čistotu vody, starosti s každoročním zazimováním a případnými opravami, pak už nás čekají zdánlivě jen samé příjemné zážitky a nepřetržité vodní radovánky. Bohužel je takový pohled na užívání bazénu silně zjednodušující, ba dokonce nebezpečný, zvláště pokud hlavním motivem pro pořízení bazénu je udělat radost svým dětem či vnukům.
Každý si asi snadno vybaví obrázky rodinného štěstí, kdy děti s balonem divoce dovádějí v bazénu, otec rodiny na lehátku čte denní tisk a starostlivá žena mu na tácku nese osvěžující drink. Inzerce i katalogy bazénových firem jimi nijak nešetří. Realita však může být o dost jiná. Samozřejmě, bazén se může v létě stát středobodem dětských radovánek a společně tráveného rodinného odpočinku, nesmíme však zapomenout, že nechat děti u bazénu bez dozoru je situace, která si říká o pořádný malér. Rozhodně bychom se neměli uklidnit vědomím, že díky vlastnímu bazénu se děti naučí plavat poměrně záhy. To je sice pravda, riziko úrazu však snižuje pouze částečně. Zvláště u menších dětí do cca šesti let platí, že možnost užívání bazénu se přímou úměrou rovná času, který můžeme věnovat jejich permanentnímu dozoru. Pokud majitel nemá jistotu, že bude schopen děti uhlídat, stavbu bazénu by si měl raději pořádně rozmyslet. Navíc je třeba počítat i s tím, že zvídavé dítě může překonat i zdánlivě dokonalý zabezpečovací systém.
ZÁKLADNÍ OTÁZKY PRO ROZHODNUTÍ O POŘÍZENÍ BAZÉNU |
■ Budu bazén používat teď i v budoucnu? ■ Kolik peněz mohu dát na jeho stavbu a provoz? ■ Kdo bude bazén udržovat a starat se o jeho provoz? ■ Jak trávím volný čas? Odjíždím pravidelně mimo domov? |
Bazény přikryté plachtou
Netýká se to ale jen „plavecné sezony". Bohužel jsou známy tragické případy, kdy k utonutí došlo v zazimovaném bazénu přikrytém plachtou. Pokud nám tedy jde hlavně o blaho dětí, pro batolata stačí i nafukovací bazének, který se na noc vylije, pro větší děti třeba zase fóliový nadzemní bazén, který se na zimu uklidí a napustí zase na jaře. Obě možnosti jsou se zapuštěnými bazény finančně nesrovnatelné a pro naše účely poměrně dostačující. A pokud ve vaší domácnosti děti nejsou, o to více je třeba dávat pozor, když k vašemu bazénu dorazí na návštěvu rodina s takovými malými nezbedy.
Dalším častým motivem pro pořízení vlastního bazénu je pochopitelně plavání. Stejně jako u jiných sportů ovšem platí, že není plavání jako plavání. Od domácího bazénu sice s nejvyšší pravděpodobností neočekáváme, že nám poskytne podmínky pro vrcholový trénink, nicméně bohužel často nesplní ani požadavky mnohem nižší. Když si chceme zaplavat pouze rekreačně kvůli uvolnění a regeneraci, měl by mít bazén minimálně deset metrů na délku a tři na šířku. Menší bazén je pak dobrý spíše k vodním hrátkám. Nicméně něco lze řešit kompromisem, v tomto případě instalací protiproudu. Ten, komu nevadí běhat na pásu nebo šlapat na rotopedu, si může díky protiproudu dobře zaplavat i v malém bazénu.
VYBRANÉ POLOŽKY PROVOZNÍCH NÁKLADŮ |
■ voda k napuštění ■ voda k dopouštění ■ ohřev vody ■ provoz čerpadla nebo dalších spotřebičů ■ dezinfekce ■ údržba technologie |
Venkovní nebo vnitřní bazén
Na tomto místě stojí také za úvahu, zda investovat do venkovního, nebo raději vnitřního bazénu. Bazén v domě je samozřejmě nákladnější, nicméně ve srovnání s venkovním bazénem ho můžete v roce užívat přinejmenším o sedm až osm měsíců déle.
A pokud připustíme, že plavání patří k nejprospěšnějším sportům pro zdraví člověka, může se vyšší investice vrátit v lepší fyzické i psychické kondici uživatele. V tomto případě však stojí za zvážení, zda bazén opravdu využijeme celoročně - pro leckoho je koupání aktivitou, jíž se s chutí oddává právě jen za horkých letních dní; v zimě spíš využije saunu.
Více článků z rubriky BYDLENÍ na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz. |
Dostatečný zdroj vody
Bazén bez vody samozřejmě ztrácí smysl. Pokud do domu přitéká voda kohoutkem, může její spotřebu omezit jen „utažení" kohoutků finančních - anebo místní regulace napouštění bazénů za časů sucha. Jiná je situace, pokud je zdrojem vody vlastní studna. Za dostatečný zdroj se považuje ten, který dokáže bazén napustit během dvou dnů, aniž by se tím omezil provoz domácnosti. Vezmeme-li za příklad domácnost o pěti členech a nepříliš velký bazén o objemu vody 28 m³, vychází nám potřebný přítok vody cca 5 000 l/den. Například ne každá studna je tak vydatná. Podobný problém může představovat ne sice časté, přesto občas nutné vypuštění bazénu. I v tomto případě je předem nutné zjistit, zda lze bazénovou vodu bez problému vypustit do kanalizace, případně najít jiné řešení, pokud odpadní vody likvidujete na vlastním pozemku pomocí septiku, čističky apod.