Dům a byt – internetový časopis o bydlení

Hlavní stránka Interiér Bydlíme Možnosti vytápění krbem

Možnosti vytápění krbem

Teplo domova můžeme vnímat jako abstraktní pojem, tedy prostředí, ve kterém se cítíme dobře a v bezpečí. Stejně dobře lze ovšem teplo domova chápat i doslova, protože dobře je nám tam, kde je teplo. Volbou krbu jako jeho zdroje v takovém případě nic nezkazíme.   

Fotogalerie:

< >

62 0

Pokud jde o pohodu, tu posezení u planoucího ohně nebo krbu zajistí téměř zaručeně. Potěšující je, že trendem současné doby je spojit takové příjemné posezení s nezanedbatelným užitkem efektivního vytápění. Ohniště dnešních krbů toho totiž umí a nabízí mnohem více, než jsme byli z minulosti zvyklí. Živý oheň samozřejmě nadále potěší plamenem a vytopí místnost, v níž je umístěn, jeho potenciál ale plně využijí teprve další moderní technologie.

V&yacute;suvn&aacute; krbov&aacute; vložka BeF V700 z řady Extra Line může d&iacute;ky extern&iacute;mu přivodu vzduchu pl&aacute;polat i v klimatizovan&yacute;ch m&iacute;stnostech. Doporučen&aacute; cena 33 900 Kč bez DPH (BeF HOME)Pomocí teplovzdušných rozvodů lze od krbu ohřívat celý dům a pomocí tepelného výměníku dokonce i vodu. Ostatně použijeme-li zmíněný tepelný výměník, můžeme pomocí polínek v krbu vytápět dům i klasickým teplovodním rozvodem pro radiátory nebo v podlaze. Takové řešení je ale technologicky náročnější a vyžaduje také méně běžnou krbovou vložku či krbová kamna.

Kouzla teplého vzduchu

V první řadě je třeba připustit, že chceme-li krb používat jako základní zdroj vytápění obytných prostor, jde o problém poměrně složitý. Příliš si ho nezjednodušíme ani tím, že rovnou uznáme, že není v našich silách celou zimu pravidelně přikládat a udržovat oheň, a jako primární zvolíme jiný zdroj tepla, přičemž krb ponecháme jen jako alternativní doplněk. I tak totiž musíme řešit rozvod tepla tak, jako bychom ani jinou možnost vytápění neměli.

Nejužívanějším systémem vytápění krbem je rozhodně rozvod teplého vzduchu. Velkou výhodou je, že teplo máme prakticky hned. Teplý vzduch „přímo" od krbu je navíc jako topné médium subjektivně nejpříjemnější.

Řez krbov&yacute;mi kamny Avila ukazuje centr&aacute;ln&iacute; př&iacute;vod vzduchu k topeni&scaron;ti i př&iacute;vod sekund&aacute;rn&iacute;ho vzduchu, kter&yacute; om&yacute;v&aacute; sklo dv&iacute;řek (ROMOTOP)I když lze takový systém instalovat svépomocí, z více důvodů se to pochopitelně nedoporučuje. Tím hlavním je otázka bezpečnosti. Je třeba brát v úvahu, že teplota horkého vzduchu vystupujícího od rozehřáté krbové vložky přesahuje hodnotu 300 ˚C. To je již zápalná teplota snadno hořlavých materiálů, například dřeva! Odborný projekt navíc dokáže již předem odhadnout, nakolik a za jakých podmínek vám teplovzdušný systém bude schopen zajistit tepelnou pohodu v požadovaných místnostech. Projekt musí také samozřejmě respektovat všechny odpovídající technické a bezpečnostní normy.

Nejjednodušším a nejméně zranitelným systémem rozvodu teplého vzduchu je rozvod vzduchu samotíží. Princip je založen na využití základní fyzikální zákonitosti, jíž je tendence teplého vzduchu stoupat vzhůru. Zpravidla je třeba přivádět čistý vzduch zvenčí trubkou, která ústí pod krbovou vložkou.

Objem tohoto venkovního vzduchu lze manuálně regulovat vsazenou klapkou. Krbovou sestavu tvoří krbová vložka s dvoupláštěm, který má čtyři otvory. Do nich se napojí flexibilní hliníkové trubky určené k rozvodu teplého vzduchu.

Souč&aacute;st&iacute; v&yacute;suvn&eacute; ocelov&eacute; krbov&eacute; vložky Monoblok Prisma Hi Tech je teplovzdu&scaron;n&yacute; pl&aacute;&scaron;ť se 4 v&yacute;stupy. Ro&scaron;t, spodn&iacute; a zadn&iacute; č&aacute;st topeni&scaron;tě je obložena speci&aacute;ln&iacute;mi deskami. Cena 83 287 Kč (TOP-EL)Ten pak samočinně (samotíží) na principu vytváření podtlaku stoupá vzhůru. Kvůli lepšímu nebo vůbec nějakému tlaku je třeba dodržovat vždy alespoň mírné stoupání trubky rozvádějící teplý vzduch. Distribuci tepla lze regulovat různými druhy ventilů či větracích mřížek, jejichž otevíráním a zavíráním regulujeme množství přiváděného teplého vzduchu. Nevýhodou tohoto systému může být nepříliš snadná regulace i víření vzduchu s mikroprachem. Tento nedostatek řeší další možné systémy rozvodu tepla.

Další možnosti

Kromě samotíže využívající fyzikální principy lze teplý vzduch transportovat také pomocí centrální ventilační jednotky. Ta z dvoupláště krbu či z prostoru obezdění odsává ohřátý vzduch a vede ho do ventilační jednotky, která je vybavena nastavitelným tepelným čidlem. Při dosažení určité teploty vzduchu uvede čidlo jednotku do pohybu a vzduch je ventilátorem vháněn do flexibilních rour a rozváděn do jednotlivých místností. Výhodou tohoto systému je rychlost a možnost lepší regulace, stejně jako možnost distribuovat teplý vzduch i do místností níže položených. Jeho nevýhodou jsou závislost na elektrické energii, dále možný hluk z ventilátoru a v neposlední řadě i kaňka v podobě spotřeby elektrické energie na provoz ventilační jednotky.

Více článků z rubriky BYDLENÍ na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz.

Když si rozumí voda s ohněm

Vedle teplovzdušných systémů vytápění se stále většímu zájmu těší teplovodní systémy. Pro tyto účely se dají použít nejenom krbové vložky, ale i cenově dostupnější krbová kamna, která se dodávají již s továrně montovanými teplovodními výměníky. Teplovodní vložka, která umožňuje přitápění a vytápění vodním systémem i ohřev teplé užitkové vody, je montována většinou v horní části ohniště a voda je ohřívána horkými spalinami odcházejícími do komína. Výměníky jsou svařeny z plechových výlisků nebo z trubek a mohou být připojeny na otevřený nebo uzavřený teplovodní systém. Pracovat mohou v soustavě s nuceným oběhem vody nebo v soustavě samotížné. Na rozdíl od horkovzdušných systémů je však připojení a provozování teplovodního vytápění technicky náročnější, pořízení je dražší a vyžaduje větší péči. Platí, že výkon otopné soustavy by měl být přibližně roven jmenovitému výkonu výměníku, pro jehož instalaci platí stejné zásady jako pro kotel ústředního vytápění rodinných domků.

Sch&eacute;ma teplovzdu&scaron;n&eacute;ho vyt&aacute;pěn&iacute; domu krbovou vložkou. Pokud v rozvodech nem&aacute;me zaji&scaron;těno alespoň minim&aacute;ln&iacute; stoup&aacute;n&iacute;, je třeba samot&iacute;ži nahradit ventil&aacute;toryK tomu je samozřejmě třeba kvalifikovaný projekt. Tyto systémy totiž musí být chráněny proti přetopení a dalším poruchám v oblasti oběhu vody, které mohou mít vážné následky a poškodit výměník, zdroj tepla i teplovodní soustavu. Proto musí být podle zvoleného typu soustavy už v projektu zahrnuty i ochranné prvky soustavy, které zajistí ochranu při přetopení, zaseknutí ventilů, vzniku přetlaku páry nebo třeba při výpadku elektřiny a zastavení čerpadla, kdy hrozí destrukce výměníku. Nebezpečím není teplota, ale narůstající tlak v systému. Narůstající objem horké vody a páry kompenzuje povinná expanzní nádoba. Tak je celý systém chráněn proti destrukci.

Rohov&aacute; kachlov&aacute; kamna s v&yacute;měn&iacute;kem umožňuj&iacute; vyt&aacute;pěn&iacute; za použit&iacute; tradičn&iacute; teplovodn&iacute; soustavy. Odchodu tepla do kom&iacute;na br&aacute;n&iacute; &uacute;činn&eacute; deflektory (ENBRA)Teplovodní vytápění je vhodnější spíše pro rodinné domy než pro rekreační objekty. Má pomalejší náběh, ale na druhou stranu je jeho výhodou větší tepelná setrvačnost, možnost snadné regulace a menší prašnost. Teplovodní soustavy, u nichž je zdrojem krb nebo krbová kamna, jsou hodně závislé na způsobu přikládání. Teplotní výkyvy tak mohou být značné, což je uživatelsky dosti nepříjemné. I když budeme přikládat často a pravidelně, stejně nám v noci oheň vyhasne. Tento problém je možné vyřešit tím, že krb či krbová kamna zároveň topí do akumulačního zásobníku.

Na prvním místě komín

Aby naše plány a měření došly v praxi naplnění a my v zimě nemrzli, musí vše fungovat jak má. Jak víme, na papíře to často vypadá jednodušeji než ve skutečnosti. Proto je třeba vědět, že pro optimální výkon, chod a provoz krbové vložky nebo krbu má rozhodující význam stav a parametry komínu. Životně důležité se to ukazuje zvláště v případě dodatečné instalace do starší nemovitosti. Může se stát, že případné napravení chyb a uvedení stávajícího komínu do stavu odpovídajícího technickým nárokům na provoz zvoleného „ohřívače" i několikanásobně převýší cenu topidla. Pokud už uvažujete o podobné investici, vyplatí se začít u kominíka.

Kontakty

BEF HOME, s. r. o.
Kotvrdovice 277, Kotvrdovice
tel.: 516 428 240-1, fax: 516 42 82 44
e-mail: info@bef.cz,
www.krby-blanzek.cz
BIOFIRE, s. r. o.
náměstí Svobody 9/13, Blansko
tel.: 516 418 649, fax: 516 418 649
e-mail: kamna@biofire.cz
www.biofire.cz

ENBRA, spol. s r. o.
Durďákova 5, Brno
tel./fax: 545 321 263
e-mail: brno@enbra.cz
www.enbra.cz

FRANČEKOEXPANS Praha, spol. s r. o.
Muchova 3, Praha 6
tel.: 224 314 756, fax: 224 315 555
e-mail: francekoexpans@krby-philippe.cz
www.krby-philippe.cz
FUEGO Czech Republic, s. r. o.
Na Pankráci 57, Praha 4
tel.: 731 246 122, fax: 241 409 708
e-mail: posta@krby-fuego.cz
www.krby-fuego.cz
HASS + SOHN Rukov, s. r. o.
ul. SNP 474/7, Rumburk
tel.: 412 332 355
www.haassohn-rukov.cz
JAKON, s. r. o.
Legerova 76, Praha 2
tel./fax: 224 236 979, tel.: 602 332 105
e-mail: info@jakon.cz
www.jakon.cz
KAMNÁŘSTVÍ RYNDA, s. r. o.
Plzeňská 31, Praha 5
tel.: 257 311 386, 602 139 925
www.rynda.cz
ROMOTOP, spol. s r. o.
Komenského 325
Suchdol nad Odrou
tel.: 556 770 999, fax: 556 770 920
e-mail: info@romotop.cz
www.romotop.cz
SEMACO, s. r. o.
Poděbradská 11, Praha 9
tel.: 284 011 666, fax: 284 011 667
e-mail: semaco@semaco.net
www.semaco.net
TOP-EL, s. r. o.
Branická 49, Praha 4
tel.: 244 462 922, fax: 244 461 698
www.top-el.cz
TOPSYS Praha, spol. s r. o.
Bělohorská 263a, Praha 6
tel.: 235 300 554, fax: 235 300 811
e-mail: krby@topsys.cz
www.topsys.cz
  

Text: Petr Mach , Stojan Černodrinski | Foto: archiv firem | Zdroj: Můj dům
Datum: 11.02.2014

logo MessengerPoslat Messengerem
tisk nahoru Facebook


Reklama


Můj dům klub

Královny mezi vánočními stromky

další videa

Aktuální číslo časopisu Můj dům

Předplatné časopisů


≡ Menu

  • Dům
    • České domy
    • Zahraniční domy
    • Jak bydlí celebrity
    • Stavba a rekonstrukce
    • Domy na klíč a developerské projekty
    • MŮJ DŮM: Katalog rodinných domů
  • Interiér
    • Návštěvy
    • Koupelny
    • Kuchyně
    • Obývací pokoje
    • Ložnice
    • Dětské pokoje
    • Domácí fitness
    • Pracovny
    • Šatny a prádelny
    • Bydlíme
  • Stavba
    • Svépomocí
    • Zabezpečení
    • Okna, dveře
    • Povrchové úpravy
    • Konstrukce domu
    • Rozvody vody, kanalizace, plynu, elektro, ...
    • Podlahy
    • Střecha domu
    • Vytápění
    • Fasáda domu
  • Rekonstrukce
  • Zahrada
    • Návštěvy zahrad
    • Terasy, balkony a ploty
    • Jezírka a bazény
    • Květiny
    • Péče o zahradu
    • Odpočinek na zahradě
  • BLOG
  • Poradna
  • Akce
    • Projekt roku
    • Tipy
    • Soutěže & Slevy
    • Kalendář
Vyhledávání
Přihlášení
Newsletter
O nás
Newsletter


Články na partnerských webech

Můj dům

Smysluplný celek firmy HELUZ jako ruka podaná stavebníkům

Smysluplný celek firmy HELUZ jako ruka podaná stavebníkům

Stavba Web.cz

Spiegelbaude (Zrcadlovka)

iMateriály

Hledáte opravdu kvalitního izolatéra?

Hledáte opravdu kvalitního izolatéra?

Rodinný dom

Dom (nielen) do hôr

Dom so štvrtou dimenziou

Stavíme z cihel

Pasivní dům

Pasivní bydlení je vynikající bydlení, ale...


Partneři webu

Nůj dům krok za krokem Můj dům StavbaWEB iMateriály Rodinný dom Business Media One

  • Dům
  • Interiér
  • Stavba
  • Rekonstrukce
  • Zahrada
  • BLOG
  • Poradna
  • Akce

Profil | Kontakt | Pro inzerenty | Netviewer | RSS | GDPR

Copyright © BUSINESS MEDIA ONE, s. r. o. 2006–2023

created by Business Media One with Sabre SW