Inspirací industriálního designu je tzv. loftové bydlení, jehož historie sahá do divokých 60. let minulého století. Tehdy začaly vznikat přestavby nevyužívaných průmyslových objektů především v New Yorku, ale i v Londýně nebo Paříži, které představovaly originální bydlení v blízkosti centra.
Lofty byly dlouho považovány za příliš avantgardní a dopřávali si je především nejrůznější bohémové. Šlo navíc o velmi úsporné řešení – nájem platili minimální, pokud vůbec nějaký. V současnosti patří naopak mezi ty vůbec nejluxusnější varianty bydlení. Industriální styl si však můžete dopřát téměř kdekoliv, nejen v loftu nebo mezonetu, stačí se řídit několika jednoduchými tipy. Pokud si nemůžete dovolit zrušení vnitřních příček v interiéru, omezte vybavení na nezbytné minimum.
Prostoru ulevte od zbytečných doplňků a samoúčelných dekorací a z oken odstraňte závěsy a záclony – místo nich zvolte raději lamelové rolety. Podlahu lze pokrýt epoxidovou stěrkou nebo jednoduchou dlažbou. Toto řešení je nejen stylové, ale také velmi praktické, pro někoho může být však příliš strohé. Stejně dobře poslouží i dřevo s neopracovaným nebo alespoň matným vzhledem. Mnozí výrobci nabízejí podlahy v dekoru přímo inspirované industriálním stylem.
Chybět samozřejmě nemůžou kovy, vhodnější jsou přitom tzv. studené kovy (ocel, hliník a železo) v matném provedení než ty lesklé zabarvené do žluta (zlato, mosaz, bronz). Dobře je doplní přírodní kůže, dřevo a kámen. Základ by měly tvořit neutrální odstíny, které lze doplnit akcenty sytých jasných barev na nábytkových solitérech. Dáte-li přednost monochromatickému barevnému schématu např. v šedé, střídejte různé intenzity odstínů.
Také je vhodné kombinovat textury materiálů, které jsou pro industriální interiéry typické, např. hrubá omítka, zkorodovaný kov, beton, vlnitý plech, plstěné a hrubě tkané textilie atd. Prostor tak získá plasticitu.
Většinu zmíněných prvků lze dobře kombinovat se současnými trendy v oblasti interiérového designu, míru industriální atmosféry si tak můžete nastavit sami podle toho, kolik jí unesete.
Industriál v několika bodech:
Maximální otevřenost: Pro tovární haly jsou charakteristické především rozlehlé prostory nejlépe s vysokými stropy a bez vnitřních příček.
Tabulky místo v výloh: Kovová konstrukce tabulkových oken kdysi zaručovala vyšší bezpečnost i delší trvanlivost okna. Dnes především zdobí.
Neskrývaná výbava: Konstrukční a instalační prvky zůstávají odkryty. Optimálním povrchem je ten matný, přirozeně nebo záměrně opotřebovaný.
Nahé zdi: Neomítnuté cihlové nebo betonové stěny s povrchovými a barevnými nesrovnalostmi tvoří základ industriálního stylu.
Strohá barevnost: Neutrální odstíny a syrové materiály mohou na někoho působit až příliš chladně. Doplňky, především ty textilní, prostor zútulní.