Ať už zařizujete malou nebo velkou koupelnu, její bezproblémové každodenní fungování zajistí praktická dispozice vycházející z využití koupelny. Rozčleňte ji na funkční zóny: mytí (umyvadlo), sprchování a koupání (vana a sprchový kout), ve větší koupelně nebo v tzv. rodinné koupelně by nemělo chybět WC a bidet. Komfortní koupelny, sloužící zároveň i relaxaci, by pak měly nabídnout ještě například křesílko, lehátko, infrasaunu nebo další vybavení podle vašich možností a zvyklostí.
Správná konstelace těchto zón (samozřejmě v návaznosti na co nejkratší rozvody vody a odpadů) vytváří krátké a přímé komunikační linie, což v každodenním životě ušetří zbytečné běhání sem a tam, čas i energii.
Také si přečtěte: Jak na sprchování bez bariér
Koupelnové zóny
Umyvadlo je nejpoužívanější, proto má umyvadlová zóna své místo v blízkosti dveří. Podobné je to se sprchovým koutem, pokud se sprchujete denně. Vana slouží dnes hlavně k relaxaci, proto se může nacházet v pozadí, v klidové zóně koupelny, podobně jako WC a bidet. Ve slušné domácnosti (a také dle hygienických norem) by otevřenými dveřmi nemělo být vidět na záchodovou mísu. Můžete použít například skleněnou zástěnu nebo polopříčku.
Nemáte-li v domě technickou místnost a jste-li nuceni prát v koupelně, musíte ji rozšířit o prostor na pračku (případně i sušičku), ukládání špinavého prádla a pracích prostředků. Záleží na počtu členů domácnosti a frekvenci praní. Rozhodně to však není ideální řešení. Ještě je nutno připomenout, že se v domácnosti pro více než dvě osoby požaduje samostatné WC. Tedy pokud máte v tříčlenné rodině koupelnu s WC, měli byste mít ještě další samostatnou toaletu. Oceníte to jak při každodenním ranním shonu, tak když přijde návštěva apod.
Dveře v koupelně |
Ve starších bytech a domech se setkáte s dveřmi do koupelny a na WC o průchozí šířce 60 cm, z praxe však vyplývá, že to je zcela nedostačující. Počítejte raději s šířkou 80 cm. Bezpečnější je otevírání dveří směrem z koupelny ven – vyhnete se tak kolizi, pokud za dveřmi stojí manžel před umyvadlem nebo se stane úraz. Praktickým řešením jsou dveře do pouzdra, které se zasouvají do stěny a nijak neomezují provoz. Je-li vedle koupelny šatna, vyplatí se zřídit mezi nimi přímé propojení, což znamená prostor pro další dveře. Záleží však na dispozici domu a na tom, jak šatnu využíváte. |
Zařizovací předměty a obslužné plochy
Velikost zařizovacích předmětů a ploch, určených k jednotlivým činnostem v koupelně, se odvíjí od základních ergonomických parametrů. Standardní umyvadla na trhu mají šířku 50–60 cm, hloubku cca 45 cm, obdélníkové vany mívají rozměr 80 × 160 cm a více, sprchový kout alespoň 80 × 80 cm, rohový sprchový kout (čtvrtkruhový) 90 × 90 cm, závěsná toaletní mísa a bidet zaberou cca 40 × 55 cm.
Důležité jsou však obslužné plochy, které vesměs vyžadují alespoň 80 × 80 cm volného místa před daným předmětem, v krajním případě 60 × 80 cm. Podél vany se pro pohodlný výstup doporučuje průchod širší (100–110 cm). Na sprchu, umyvadlo a WC řazené vedle sebe proto počítejte s prostorem dlouhým 80 + 80 (60) + 80 cm a širokým 160–170 cm. Na dvojumyvadlo nebo WC a bidet vedle sebe budete potřebovat šířku cca 140 cm.
Nejmenší koupelny, které si pamatujeme z panelových domů, mívaly rozměry 150 × 160 cm (umyvadlo + vana + malá skříňka nebo úzká pračka), v rodinném domě byste si ale měli dopřát větší komfort a více místa. Počítejte také s vytápěním (většinou se dnes používá žebříkový radiátor na vytápění nebo alespoň na sušení ručníků) a s úložnými prostory. Je velký rozdíl mezi koupelnou pro dva lidi a pro celou rodinu.
V koupelně v rodinném domě by nemělo chybět okno, dobře přístupné a snadno otevíratelné, případně francouzské okno s výstupem na terasu, což se také promítá do prostorových nároků.
Dobrá rada |
Nabídka zařizovacích předmětů na trhu je nepřeberná, velikost koupelny a jejich výběr vždy přizpůsobte vašim individuálním podmínkám a požadavkům. V rodině dlouhánů či osob „prostorově výraznějších“ určitě nebudou vana 75 × 160 cm a sprchový kout 80 × 80 cm pohodlné a dostačující, o toaletě a bidetu nemluvě. Budete potřebovat i více volné obslužné plochy. U domu „na celý život“ myslete dopředu – více místa potřebují i starší osoby nebo osoby s omezenou pohyblivostí. |
Radíme čtenářům: Atypické řešení sprchového koutu