Nejprve se musíme rozhodnout, zda zvolíme spotřebiče plynové nebo elektrické, případně kombinované. Oba druhy energie mají svá pro i proti. U plynu si uživatelé cení rychlost a menší finanční náklady (ale to se může změnit), u elektrických spotřebičů jejich větší bezpečnost, čistší provoz, větší variabilitu funkcí.
Více článků z rubriky KUCHYNĚ na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Samostatně stojící či vestavěné
Dále musíme zvážit, zda si vybereme klasický sporák nebo varnou desku a k tomu troubu, ať již normální, horkovzdušnou nebo mikrovlnnou. A posléze, zda si zvolíme samostatně stojící spotřebiče či vestavěné. A ještě jinak se bude rozhodovat ten, jehož kuchyň rozměry připomíná malý sál, a jinak majitel kuchyně malé.Ty budou patrně volit ti, kterým vyhovuje klasické uspořádání - hořáky, případně plotýnky nahoře, ve spodní části trouba. Vyrábějí se převážně v rozměrech 50 x 60 x 85 cm, ale na trhu najdeme i sporáky se šířkou 90 cm, které jsou v zahraničí velmi oblíbené. Se sporákem z časů našich prababiček mají společný jen tvar, ale i ten se mění v závislosti na módních vlnách. Poslední typy jsou vybaveny výkonnou elektronikou, takže stačí zadat základní údaje o připravovaném pokrmu a spotřebič sám si nastaví a pohlídá teplotu, délku a kvalitu přípravy.
Výrobci myslí na naši bezpečnost. O sporák vybavený bezpečnostním sklem se nemůžeme spálit, pojezdy v troubě jsou upraveny tak, aby nám při manipulaci nemohla nádoba vypadnout na podlahu, při uhašení plamene překypělou tekutinou se hořáky automaticky vypnou atd. Samozřejmě jsou konstruovány tak, aby jejich údržba byla stále snazší.
S přibývajícím počtem jednočlenných a dvoučlenných domácností se výrazně změnily požadavky na vybavení kuchyně. Zvyšuje se zájem o varné desky doplněné samostatnou troubou (pečicí, horkovzdušnou, parní, mikrovlnnou), která se montuje do výše úrovně očí. Obsluha takto umístěné trouby je snazší a bezpečnější. V souvislosti se změnou našich stravovacích návyků (stravujeme se přece jen zdravěji, inspirujeme se zahraničními kuchyněmi) se v našich kuchyních zabydlely speciální hořáky pro pánve wok ad.
VÝHODY HORKOVZDUŠNÉ TROUBY |
1. především úspora energie (až o 20 % méně) 2. možnost připravovat i tři jídla současně, aniž by se vůně navzájem promíchaly 3. díky rovnoměrnému přívodu horkého vzduchu je příprava jídla šetrnější a zdravější |
Trouby, grily, lávové kameny
Na mikrovlnné trouby jsme si zvykli velice rychle. Už dávno neslouží jen k ohřevu potravin. V nejmodernějších typech můžeme vařit, péct, rozmrazovat i hluboce zmrazené potraviny. Oblíbené jsou i grily. Stále více příznivců si získává horkovzdušná a parní trouba, v nichž se potraviny upravují opravdu šetrným způsobem a podstatně rychleji. A v poslední době do našich domácností pronikají lávové kameny (v obchodech je k dostání maso speciálně připravené pro úpravu na nich).
VÝHODY PARNÍ TROUBY |
1. Připravované pokrmy si uchovávají správnou chuť, barvu i vůni. A všechny potřebné minerály a vitaminy. 2. Je možné současně připravovat několik jídel, přitom však nedochází k promíchání jejich vůní. 3. Jídlo se připravuje bez tuku. 4. Je ideální pro ohřev dětské stravy. 5. Snadná údržba - jídlo se nepřipaluje ani neprská. |