Manžel i já se dostáváme do věku, kdy se chystáme na odchod do důchodu, navíc naše děti jsou již dospělé a žijí samostatně. Obě tyto skutečnosti ovlivnily náš životní styl tak, že máme více volného času, zvolňujeme pracovní tempo a zdržujeme se víc doma. Rádi cestujeme a máme spoustu přátel, se kterými se potkáváme, proto je pro nás pocit příjemného domácího prostředí velice důležitý. Náš původní byt, jeho dispozice i vybavení bylo poplatné době, kdy jsme si jej s manželem jako novomanželé rekonstruovali a zařizovali. Rozhodli jsme se proto pro radikální změnu jak dispozice, tak stylu zařízení, aby celý byt více odpovídal našim současným potřebám.
KDO TU ŽIJE… |
PAVEL
|
IVANA
|
Proč jste se oslovili designéra Marka Obadala?
Marek navrhoval již dříve interiér bytu našeho syna, navíc jsou se synem přátelé. Tím, že jsme viděli Marka přímo při práci a prošli si některé z jeho realizací, bylo rozhodnuto. Přesvědčil nás jeho přístup ke každému detailu a hlavně komplexnost, se kterou ke svým realizacím přistupuje. Navrhl pro nás nejen nové uspořádání dispozice bytu, každý kus nábytku, ale i dekorace, takže celý byt teď působí vzdušným a příjemně zabydleným dojmem.
Nastaly při rekonstrukci nějaké nečekané komplikace, které vedly k jinému řešení, než bylo původně zamýšleno?
Protože Marek vypracoval projekt na návrh interiéru a ve spolupráci se stavební firmou koordinoval taky stavební projekt a následně dozoroval i stavební práce, vyhnuli jsme se v podstatě jakýmkoli komplikacím a změnám v řešení. Tím, že jsme již dříve znali Markovy práce, ve kterých je vždy patrný jeho rukopis, věděli jsme, co můžeme očekávat. Rozhodli jsme se proto do projektu i realizace zasahovat minimálně.
V bytě převládá dřevo. Je vám tento materiál blízký „pouze“ z estetických nebo také z praktických důvodů?
Používání dřevěných obkladů stěn s integrovanými dveřmi je spojovacím prvkem Markových interiérů, takovou jeho značkou. V našem bytě však šlo kromě estetiky především o ryze praktickou záležitost, protože se o náš byt dělíme se dvěma velkými psy. Díky vhodnému ošetření povrchů je údržba zcela bezproblémová. Dokonce i v koupelně pod volně stojícími umyvadly máme dřevěnou komodu, a protože vrchní deska je opatřena několika vrstvami odolného laku, dřevo zůstává stále stejně krásné.
Celý článek a více fotografií na www.modernibyt.cz. |
Interiér působí zabydleně a útulně, ale ne překombinovaně. Jak lze takového efektu dosáhnout?
Myslím, že nejdůležitější je spolupráce s designérem. Pokud se běžný člověk věnuje své práci, nemá možnost sledovat všechny trendy a novinky. V podstatě nemá až na výjimky ani představivost, jak kombinovat barvy nebo nábytek. To byl i náš případ. Tím, že jsme Markovi důvěřovali a dokázali jsme se společně naladit na stejnou vlnu, dostal od nás úplnou volnost k práci. Výsledkem je, že přestože je v bytě všechno nové a změněné, cítíme se tu příjemně a jako bychom tu žili už několik let.
V bytě převládají přírodní odstíny. Nechybí vám barvy?
Ne, barvy nám určitě nescházejí. Tím, že celý byt je laděný do přírodních odstínů, má útulnou atmosféru, kterou lze podle potřeby měnit třeba barevnou kyticí nebo dalšími doplňky.
Co zde nejvíce oceňujete po praktické stránce?
Je to asi hlavně nenáročnost na údržbu. Výběr povrchů, materiálů a barev - to všechno způsobuje, že provoz bytu je daleko snadnější, než jsme byli dosud zvyklí. Nemusíme přemýšlet, jestli tu s námi žijí psi nebo zda kapky z podlahy půjdou utřít… Všechno jde tak nějak snadno.
Více článků z rubriky INTERIÉR na www.modernibyt.cz nebo www.mujdum.cz. |
Marek Obdal: Interiér, který lze měnit pouhým pohybem
V původní bytové jednotce se jednalo o členitou a po funkční stránce na sebe nepříliš šťastně navazující spleť čtyř pokojů a příslušenství. Pokoje byly většinou menší, a protože je zde nízká světlá výška stropů, působily stísněně. Probouráním příček vznikla bytová jednotka 3 + kk. Hlavní obytná místnost je rozčleněna do čtyř funkčních zón - kuchyně, jídelny, obývacího pokoje a vstupní haly, čímž se celý byt stal vzdušným a světlým. Členění této místnosti je provedeno pomocí příček, které odstiňují pohled do jednotlivých místností, ale přitom je nechávají otevřené pro komunikaci. Také posuvné příčky ve stěnách mohou jednotlivé zóny separovat a jejich uzavřením vznikají samostatné pokoje. Částečným posunutím, uzavřením nebo otevřením některých příček vzniknou zajímavé průhledy do interiéru a možnost regulovat intenzitu denního světla v jednotlivých zónách. Vzniká tak dojem, že interiér není statický, ale dá se pouhým pohybem stěn různě měnit.