Začalo to dopisem, ve kterém nám Pavlína poděkovala za časopis a pochlubila se několika záběry svého nově zrekonstruovaného bytu. Z fotek bylo na první pohled jasné, že na tenhle útulný byteček se musíme jet podívat a zdokumentovat ho. Pokračovalo to několika věcnými, ale milými telefonáty o tom, jak to bude všechno probíhat.
U sebe doma v Náchodě nás potom přivítala veselá hezká slečna, která na naši počest a také jako rekvizitu upekla i lákavě vypadající a voňavou bábovku. Všechno šlo jako po drátkách, protože Pavlína byla vzorně připravená a byt pečlivě uklizený a dekorovaný.
Kdo tu žije |
Pavlína, 33 let, pracuje v cestovní agentuře jako letenkářka, miluje cestování po světě, má ráda sportovní aktivity, které se dají provozovat venku – běh, jízdu na kole, turistiku |
Starší zděný činžovní byt s rozlohou 64 m2 má majitelka v osobním vlastnictví a bydlí v něm něco málo přes jeden rok. Stav po původních majitelích byl dispozičně i funkčně nevyhovující, a tak se rozhodla upravit si jej podle svých představ. Do svých plánů se nebála zahrnout i stavební úpravy, protože věděla, že jí bude při rekonstrukci velkou oporou tatínek, který pracuje ve stavebnictví.
Ve všem jí byl také odborným poradcem a společně s Pavlíniným známým se podílel i na stavebních úpravách. Odvahu a zapálení pro věc tedy získala Pavlína od otce, inspiraci čerpala dlouhá léta z časopisů, kterých prý bylo doma vždycky dost. Předplatila si i náš časopis a později si ho chodila půjčovat do knihovny. K časopisům se postupně přidal i internet, a to už bylo k spřádání plánů na budoucí bydlení naprosto dostačující. Důležité bylo samozřejmě i to, že má Pavlína vkus a cit pro zařizování.
Rekonstrukce na dálku
Díky spolehlivým lidem kolem sebe a možnosti pracovat on-line, řídila Pavlína rekonstrukci celé tři měsíce z exotických krajin. Než ale odletěla do Thajska a na Bali, nakoupila veškeré zařízení a tatínkovi a kamarádovi, kteří se ujali stavebních prací, dala přesné instrukce, co kde zbourat, přistavit a namontovat.
Jako první bylo potřeba zbourat část zdi mezi kuchyní a obývacím pokojem a zazdít původní dveře z chodby do pokoje. Tím se otevřela dispozice a vznikl otevřený vzdušný prostor s kuchyní, jídelnou a obývákem.
Pak přišel na řadu razantnější zásah v podobě vybourání umakartového jádra koupelny a vyzdění nové koupelny a toalety. K tomu byly použity Habito desky, do kterých jde pohodlně vrtat a instalovat nábytek bez hmoždinek.
Do koupelny si z prostorových důvodů majitelka pořídila asymetrickou vanu značky Ravak. Jejím snem pak bylo oválné umyvadlo, které získalo místo na desce umyvadlové skříňky. Jako obklad vybrala neutrální bílé obkládačky značky Rako s jemným dekorem a doplnila je miniaturní mozaikou použitou na obklad vany.
Dále se snižoval strop v kuchyni, aby se dalo do sádrokartonu zapustit stropní bodové osvětlení a zachovalé parkety v obýváku a ložnici se doplnily vinylovými dílci s dekorem dřeva.
Když se Pavlína vrátila z cest, přiložila také ruku k dílu a natřela staré litinové radiátory, pomáhala montovat kuchyňskou linku a další nábytek. Největší radostí prý bylo pozorovat, jak se z těch všech nakoupených krabic postupně „vybaluje“ její budoucí byt.