Při výběru grilu si především ujasněte, jak často a kde ho chcete používat. Důležité je také, pro kolik lidí budete grilovat. Pro čtyřčlennou rodinu je vhodný rošt o ploše alespoň 1 500 cm2. Obecně platí, že obdélníkové grily umožňují připravit více porcí naráz, s kulatým grilem však dosáhnete rovnoměrnější přípravy. Pokud vám většinou stačí plocha menší a větší využijete jen při občasných návštěvách, grilovací plochu jednoduše zvětšíte přídavným roštem.
Více článků o BYDLENÍ na www.mujdum.cz nebo www.modernibyt.cz. |
Táborákům odzvonilo
Dalším důležitým aspektem je také zdroj energie. Maso připravené na grilu na dřevěné uhlí se nejvíce blíží přípravě na ohni. Tyto grily bývají vyrobeny z plechu, a jsou proto velmi lehké, nebo z výrazně těžší litiny, která lépe drží teplo a gril z ní vyrobený je stabilnější. Plynové grily využívají plyn z propan-butanové lahve. Jejich výhoda je především bezpečnost, čistota, snadná obsluha i údržba a rychlost zprovoznění. Elektrické grily jsou vhodné na menší balkony nebo terasy, ale i do interiéru, při grilování totiž nevzniká žádný kouř.
Celý článek a více fotografií na www.modernibyt.cz. |
Elektrické a plynové grily mají oproti grilům na dřevěné uhlí také tu výhodu, že jejich výkon lze regulovat podle potřeby a zvolit podle počtu strávníků – pro rodinné grilování stačí výkon od 7 do 10 kW, pokud však počítáte s více než osmi hosty, vyplatí se vám výkon cca 20 kW. Dobře si rozmyslete také možnosti skladování grilu mimo sezonu a vyberte si jen takový gril, který budete mít kam uložit a se kterým se snadno manipuluje. Nejlehčí jsou grily na dřevěné uhlí a stolní elektrické grily, které můžou vážit i méně než 4 kg a nepotřebují tedy mít své stálé stanoviště. Naopak ty největší grily váží až 70 kg a hodí se tedy jen tam, kde budou mít své místo po celou sezonu, aniž by překážely.