Skip to content

Liběna Rochová odmítá diktát trendů

S královnou českého oděvního designu Liběnou Rochovou se můžete běžně setkat v pražských ulicích. Svůj profesní a soukromý život dělí mezi Prahu a rodné město Brno. Rodinná vila s moderní skleněnou nadstavbou je pojata velmi osobitým způsobem jí vlastním. Možná i proto, že realizace proběhla pod taktovkou dcery slavné designérky Magdaleny Rochové a Radka Jarouška.
 

1-3 pokoje jednotlivých členů rodiny, 4 schodiště, 5 koupelna, 6 ložnice, 7 terasa, 8 obývací místnost, 9 schodiště, 10 kuchyň, 11 koupelna, 12 schodiště na skleněnou galerii, 13 jídelní stůl, 14 pokoj pro hostyPráce vás často zavádí do zahraničí. Jaké je vaše nejoblíbenější místo z hlediska architektury a bytového designu?

Není možné určit jen jednu lokalitu. Každé místo nebo město má svá specifika i odpovídající atmosféru. Mám ráda New York, Londýn, také Paříž. Našla jsem krásné stavby a design v Japonsku i na jiných místech.

LIBĚNA ROCHOVÁ

– oděvní designérka
– vystudovala střední školu textilní, obor oděv
– před rokem 1990 se účastnila vyhlášených výstav a přehlídek na Bertramce
– reprezentovala Československou republiku na světové přehlídce módy CPD IGEDO v Düsseldorfu, kde slavila velký úspěch
– své kolekce předváděla v Paříži, New Yorku, Lyonu, Los Angeles  aj.
– 1992 získala titul výtvarník sezony na veletrhu Styl Brno
– 1994 obdržela cenu Certifikát kvality udělenou Design Centrem ČR
– 1995 cenu Vynikající design udělenou Design Centrem ČR
– 2008 nominována na Czech Grand Design za kolekci „Homage To Glass“
– pořádá pravidelné letní workshopy
– v roce 1998 založila Studio LR
– v roce 2006 galerii „Studio LR“ na podporu mladých kreativních designérů
– od roku 2009 vede ateliér oděvu a obuvi na VŠUP

Mohla byste porovnat český a světový design?

Porovnávat je vždy těžké. Zde i ve světě je skvělý design.

Jakému stylu dáváte přednost?

Osobně se mi líbí puristický styl… Sklo, čistota, funkcionalismus, někdy s nádechem koloniálních prvků. Takové domy mě fascinovaly například v San Francisku.

Pomyslné další patro obytného prostoru tvoří skleněná galerie určená k relaxaciNavštívili jsme vaše brněnské útočiště. Jak dlouho žijete v této vile?

Bydlím zde od svých 6 měsíců. Dům leží ve vilové čtvrti Brna, je zde klid, dobrý vzduch a příjemné okolí. Ze své pracovny se například dívám na krásnou zahradu.

Jak byste dům charakterizovala z hlediska stylu a designu? A můžete ho blíže popsat?

Myslím, že stručná charakteristika zní „běžný rodinný dům z počátku 30. let, který díky drobným úpravám a zmiňované skleněné nadstavbě získal na zajímavosti a atraktivnosti“. Byt je funkčně rozdělen do dvou pater, v původním patře starého bytu se nacházejí privátní pokoje jednotlivých členů rodiny, v novém horním patře je vytvořena pobytová otevřená plocha obývacího pokoje, jídelny, kuchyně s propojením na terasu velkým posuvným oknem. V bočním bloku vymezujícím otevřený prostor je pak situován rohový pokoj pro hosty.

SLOVA ARCHITEKTA

– JRA
– Ing. arch. MAGDALENA ROCHOVÁ
– Ing. arch. RADEK JAROUŠEK

– Záměrem návrhu bylo maximálně propojit interiér horního patra s exteriérem kvůli výhledům do krajiny a na město. V kontrastu k tomu je spodní patro do sebe uzavřené. Otevřeli, prosvětlili a zvětšili jsme využitelnost horního prostoru průběžnými prosklenými vikýři. Hmota vikýře směrem do ulice reaguje na hmotu domu, vypichuje důležitost nároží a opakuje jej v průběžném vikýři. V části do zahrady je odstraněna část střechy a zde situována terasa. Důležitá je hra posuvných stínicích roštů předsazených před okna vikýřů, jak pro vnější různě se proměňující tvář domu, tak pro funkční zastínění vnitřního prostředí.

Rozhodla jste se, že v domě zůstanete. Osobní nároky na úroveň bydlení se přece jen s postupem času mění, byly nutné nějaké rozsáhlé stavební úpravy?

Celodenní hra slunečních paprsků zdůrazňuje propojení vnitřního prostoru s exteriéremCo se týče samotného domu tak ne. Vyhovuje mi takový, jaký je. Možná také proto, že jsem na něj za ta léta zvyklá. Došlo ale k rozšíření obytné plochy o skleněnou nadstavbu a během jejího dokončení byly nutné rozsáhlejší stavební úpravy.

Zařizovala jste interiér sama nebo jste si přizvala na pomoc designéra?

Interiér celého domu i skleněnou nadstavbu měl na starosti ateliér JRA, architekti Magdalena Rochová a Radek Jaroušek. Z konečného výsledku jsem nadšená, v prostoru se cítím velmi dobře. Jde v podstatě o skloubení čistých, technických prvků s přírodními materiály. Velmi hojně je v interiéru použit například bambus.

Vaše tvorba je velmi otevřená a dramatická. Je známo, že se nepodrobujete žádným trendům. Platí to i při výběru nábytku a bytových doplňků?

Když jsem vybírala interiérové doplňky, snažila jsem se o to, abych skloubila prvky současného designu s individuálním pohledem. Snažila jsem se do interiéru vložit nejen moderní design, ale také kus sebe. Chci, aby z něj byl patrný můj rukopis. Protože máme s dcerou stejné cítění, doplňky dotvářely ideu architekta.

Jídelní kout se skleněným stolem dokonale dotváří svěží a lehkou atmosféru kuchyněMěla jste nějaké konkrétní požadavky? Odkud jste čerpali inspiraci?

Ano, měli jsme jediný, zato však nezanedbatelný požadavek – jednoduchý, ale výjimečný prostor. Konečnou podobu a styl jsem nechala na architektech.

Máte zde nějaké oblíbené místo?

Ano, galerii nad obytným prostorem. Báječně se zde relaxuje.
 

Rekonstrukce proběhla před několika lety. Je něco, co byste v současné době ráda změnila?

Rozhodně ne, jsem nadmíru spokojená s tím, jak interiér i dům samotný vypadá nyní.