Skip to content

Radka Kubková: Chtěli jsme nadčasovou vilu

Radka Kubková patří mezi ikony českého odívání, které se nebály rozvířit vody módního průmyslu 90. let. Se skromností a nadhledem, s nimiž pohlíží na své pracovní úspěchy, přistoupila i k rekonstrukci svého bydlení. Neuvěřitelných 335 m² zařídila společně se svým mužem nezávisle na aktuálních trendech, ale tak, aby vnesly do jejich života pohodlí, komfort a tolik potřebné zázemí.
 

 RADKA KUBKOVÁ     

RADKA KUBKOVÁ

 

– narozena v roce 1955 v Ústí nad Labem
– 1976-1979 – studium Školského ústavu umělecké výroby v Praze
– 1980-1987 – restaurátorka textilu ve Státních restaurátorských ateliérech
– od roku 1980 se věnuje vlastní tvorbě, specializuje se na šitou krajku a doplňky z kůže
– 1993-1998 – otevření butiku DOK č. 5 v Týnské ulici
– 1998-2004 – dvě kolekce ročně
– 2003 – účast na workshopu Liběny Rochové „Tolerance materiálů“ v Olšanech
– od roku 2004 pravidelná účast na akci Prague Fashion Week
– od roku 2005 – spolupráce s architektonickým studiem Mimolimit na interiérových zakázkách
– aktuálně tvorba textilních doplňků, kabelek a interiérových doplňků

Žijete v klidné části Prahy 6, v jedné z nejoblíbenějších lokalit hlavního města. Proč právě finančně náročná, pozemkově těžko dosažitelná Horní Šárka?

S manželem jsme velkou část života prožili v bytě v jednom typicky činžovním domě v Dejvicích. Z této části Prahy se nám odcházet nechtělo, nicméně jsme se rozhodli vyměnit podnájem za něco vlastního. Nejdřív jsme nemířili tak vysoko. Hledali jsme byt v této lokalitě, nejlépe s terasou. Bohužel většina nabízených bytů, i přestože jsme se výběru věnovali několik let, měla nedostatky. I ceny se pohybovaly dost vysoko. Proto jsme se rozhodli, že za cenu koupě dejvického bytu s nedokonalostmi jsme schopní postavit si dům podle našich představ. Shodou okolností se v té době objevila nabídka od našich známých koupit si pozemek v Šárce.

Dostatek světla v hlavním obytném prostoru je zajištěn francouzským oknem, kterým se vchází do zahrady, atypickým rohovým oknem s orientací na jihozápad a originálně vybraným osvětlením. Koule z ručně foukaného skla jsou od firmy Vitosi, levitující světelní ptáci nad jídelním stolem od výrobce Oligo      Pohodlí domova zajišťuje domácí krb, který v chladných zimních měsících pomáhá vytopit místnost s vysokým členitým stropem. Hlavním zdrojem tepla je podlahové topení a nenápadně zavěšené radiátory vyrobené na zakázku. Část podlahy pokrývá podlahový materiál PanDomo (cementová tepelně odolná hmota). Ten je doplněný tropickým dřevem ipe

 

Dům stojí na stráni. Neměli jste obavy z případných komplikací se stavebním úřadem nebo z technických problémů při stavbě?

Ani zarostlá příkrá stráň nás neodradila. Když jsme se přijeli podívat na pozemek, věděli jsme, že nepůjdeme snadnou cestou. Chtěli jsme s manželem vybudovat architektonicky zajímavou vilu, která osloví i za pár let a která zároveň splyne s okolní krajinou.

Jaké nástrahy jste museli překonat?

Například hned na začátku při výběru architekta, který by respektoval naše požadavky a současně nařízení požadovaná stavebním úřadem, jsme trochu zaškobrtli. Architekta Jana Hruschku jsme si vybrali až na třetí pokus. Ten díky zkušenostem s projektováním průmyslových staveb k práci přistoupil prakticky a velmi racionálně. I realizace interiéru probíhala na několik etap.

     Kuchyňský stůl z dubového masivu mořeného načerno je vyrobený na zakázku. Zajímavým detailem jsou zapuštěné boxy uprostřed jídelní desky, ty lze využít k odložení kořenek a dalších nezbytností

Dům je prostorný a nezvykle členěný – složený z mezaninu a mezonetu. Jak je koncipován?

Dům obýváme ve dvou lidech, i přesto máme vyhrazenou část, kterou využíváme k běžnému životu, a tu, která je k dispozici například pro návštěvy nebo pro rodiče, až nás budou potřebovat – pro ně je v mezaninu připravená garsonka s terasou. Na vybavení tohoto prostoru zatím pracujeme. V nejvyšším patře mám svůj vlastní ateliér.

Radka využila svého kreativního ducha při zútulňování ložnice, na hnědou zeď nalepila různě velké mušle. Interiér doplnila záclonami a závěsy z vlastní dílny      Součástí interiéru jsou staré kusy nábytku. Ty se dostaly Radce do vlastnictví zcela náhodou

Pracujete z domova. Je těžké oddělit osobní život od toho pracovního?

Většina lidí se domnívá, že práce z domova je velice pohodlná, s tím souhlasím. Jen to chce hodně silnou vůli, aby se člověk k práci donutil. Je pravda, že když se mi blíží uzávěrka a nestíhám, pak manžel nachází špendlíky a jiné věci i v posteli. To se stávalo obzvlášť v dobách, kdy jsme bydleli v bytě a já měla dílnu o rozloze 16 m². To se pak občas změnil celý byt v jeden velký ateliér. Dnes se snažím většinu práce realizovat ve své části domu.

Povrch schodů je obložený dřevěnou mozaikou, která se běžně používá v průmyslových budovách    
Extravagantním místem domácnosti je koupelna. V ní naleznete kromě vany i sprchový kout, na zdech je betonová stěrka, na zemi je žula Nero Assoluto. Radka si nechala poradit od svého známého a koupelnu ozvláštnila bambusovými kmeny

Kdo vám pomáhá s úklidem domu a údržbou zahrady?

S domácností mi pomáhá paní na úklid, která chodí pravidelně jednou v týdnu. Díky ní ušetřím čas, který můžu věnovat svým pracovním povinnostem. Se zahradou nám tak dvakrát do roka pomůže zahradník. Jinak se celé léto staráme s manželem o údržbu sami, a většinou s radostí.

 

V základu minimalisticky zařízený interiér je doplněný moderními kusy nábytku v kombinaci se starožitnými solitéry. Pomáhal vám nějaký odborník se zařízením interiéru?

Já se řídím heslem – každý by měl dělat svou práci, v které je dobrý. S interiérem jsme si nechali poradit nejdříve od architektky Radky Zedníkové (Ateliér Oooox), později od Dagmar Štěpánové (architektka z týmu Báry Škorpilové). První verze interiéru, na níž jsme spolupracovali s Radkou, byla modernější. Výrazným starožitným kusem nábytku byla knihovna, kterou zdědil manžel po dědečkovi. Ta kdysi patřila Vladislavu Vančurovi. Považujeme ji za rodinný klenot. S postupným zabydlováním jsme se rozhodli změnit dispozice hlavního obytného prostoru. Šlo sice o změnu obytných zón, ale zásah byl náročnější, než jsme čekali. Koncept přesunutí a změn v interiéru vymyslela Bára Škorpilová, která byla v té době pracovně vytížená, proto nám s realizací pomohla Dagmar z Bářina ateliéru.

 

Pohovka v obývacím pokoji je kožená a navíc barevně výrazná. Když se člověk podívá na vaše pracovní portfolio, zjistí, že zpracováváte zejména přírodní materiály – kůži, len, vlnu, hedvábí. Tyto materiály lze vidět i v interiéru. Patříte mezi milovníky kůže?

V posledních letech se zaměřuji především na navrhování a tvorbu doplňků. S kůží pracuji ráda, je věčná. S koženou pohovkou to už tak jednoznačné nebylo. Vybral si ji manžel. Jednou přijel z nákupu s nadšením, že objevil krásnou pohovku ve stejné barvě našich okenních rámů a za zajímavou cenu. Tenkrát to byl z mé strany spíš kompromis, dnes jsem za ni ráda.

Obdivuji vaši prostornou kuchyň. Jen mi tady schází větší množství kuchyňského nábytku.

Na kuchyňský prostor a vybavení jsem měla hned několik požadavků. Jedním z nich bylo minimalizovat kuchyňský nábytek. Tím, že máme  kuchyň spojenou s obývacím pokojem, jsem nechtěla mít pocit, že jsem víc v kuchyni než právě v obývacím pokoji. V kuchyňské sekci mám skutečně jen to nejpotřebnější. V rohu v kuchyni jsou dveře, za nimiž naleznete tři malé místnosti. V jedné je lednice, v druhé chladná spíž a poslední místnost je vinný sklípek, zčásti zakopaný do stráně.

V koupelně, v ložnici i jinde máte mnoho etno doplňků. Inspirujete se na cestách?

S manželem rádi cestujeme. Věnujeme se potápění, když není pěkné počasí v Evropě, vypravíme se s knižním průvodcem na delší cesty. Z nich si přivážím nejen doplňky, ale i mnoho inspirace.

Žijete v přírodě, v klidu a na čerstvém vzduchu, ale věnujete se i své kariéře. Co vás čeká v nejbližších měsících?

Léto bylo pracovně náročné, důkazem je chaos v ateliéru. Podle zářijových výsledků na českých a zahraničních veletrzích se bude odvíjet náplň dalších měsíců. Čeká mě buď příprava kolekce na další sezonu, nebo si dám kratší odpočinek a dodělám resty, které odkládám už několik měsíců.

     Koupelna nabízí krásný výhled do zeleně. I zde architekt použil neobvyklé rohové okno. Sanitární keramika má zajímavě oblé tvary (design Alessi)
Půdorys: 1/ hlavní obytný prostor spojující obývací část s jídelnou a kuchyňskou částí, 2/ ložnice, 3/ koupelna + WC, 4/ WC pro hosty, 5/ šatna, 6/ kuchyňská komora, 7/ spíž, 8/ vinný sklep, 9/ terasa směrovaná na jih, 10/ schodiště, 11/ garsonka v mezaninu         

Kontakty:

 

MIMOLIMIT,

http://www.mimolimit.cz/;

 

OOOOX,

http://www.oooox.com/;

 

RADKA KUBKOVÁ,

http://www.kubkova.cz/