Nadzemní nádrže na dešťovou vodu a malá jezírka mohou sloužit k zalévání a poskytovat vláhu drobným živočichům, voda se v nich ale bude rychle kazit. Klasické zahradní bazény mají spolehlivé systémy filtrace, i ty zapuštěné jsou ale pro oko krásné jen do chvíle, než je zakryjete polykarbonátovou kupolí. Bez zastřešení si v nich ale teplé vody moc dlouho neužijete. Také přírodní jezírka jsou vhodná spíše pro otužilce, voda v nich nejspíš nebude nikdy úplně průzračná, se zahradou ovšem splynou rozhodně přirozeněji než kryté bazény.
Otestujte u sousedů
Pokud uvažujete o pořízení zahradního bazénu, ale nejste si jisti, jak velký bazén (a s jakými funkcemi) si pořídit, doporučuje zahradní architekt Ferdinad Leffler navštívit některého z vašich přátel, který bazén má, vyzpovídat ho a bazén si u něj vyzkoušet. „Potřebujete-li ve vodě udělat alespoň pár temp, počítejte s délkou minimálně devět metrů,“ radí Ferdinand Leffler a dodává: „Protiproudy fungují podobně jako běžecký pás v obýváku; já osobně si jdu vždy raději zaběhat podél řeky.“
Další možností je pořízení nadzemního bazénu na sezonu na zkoušku: uvidíte, zda vás bude vlastní voda na zahradě ke koupání lákat. Můžete si také ověřit, zda místo, které jste pro bazén vybrali, bude to pravé.
Kam s ním
Rozhodnete-li se investovat do zapuštěného bazénu, dobře si rozmyslete jeho umístění. Mělo by to být slunné místo v blízkosti domu, zároveň v závětří, ideálně v návaznosti na terasu domu. Počítejte s dostatečným místem okolo bazénu na lehátka, myslete na zahradní sprchu, a pokud je to možné, dopřejte si v blízkosti i venkovní kuchyň.
Také si přečtěte: Jak na trvale udržitelnou vodu v bazénu – rady a tipy
Bazénáři rádi vidí bazén v patřičné vzdálenosti od listnatých stromů. Ferdinand Leffler naopak radí nadzemní bazény zahalit do zeleně; trčí-li do prostoru, podle něj zahradu hyzdí. „Myslete i na zázemí pro potřebné technologie a jejich hlučnost,“ připomíná. „Zařízení ideálně schovejte do suterénu domu nebo pod terasu a počítejte přitom se zvukovou izolací.“
Zastřešení v zeleni
„Pokud bude váš bazén zastřešený, neumisťujte ho před terasu ani francouzské okno obývacího pokoje, ale raději do míst, kde vás při každodenním pohledu do zahrady nebude rušit,“ doporučuje Ferdinand Leffler, který je spíše příznivcem nezakrytých bazénů a jezírek. I on však uznává, že velkou výhodou zastřešeného bazénu je, že se v něm při využití dostupných technologií dobře udržuje čistá voda a že se dá přihřívat i v chladnějších ročních obdobích. Pro zastřešený bazén ale platí dvojnásob, že by měl být obklopen atraktivní vyšší zelení.
A co takhle jezero?
Pro jezero mluví fakt, že nabízí výhled na proměnlivost vysázené pobřežní zóny. A ta krása, když hladina zamrzne a mezi ojíněnými orobinci prosvítá slunce! Díky pobřežní vegetaci tento vodní prvek citlivě propojíte se zahradou. Jezero také nabízí život mnoha živočichům. Voda v jezeře je chutná a voňavá, žádný chlor. Avšak pozor! Do jezera musíte být nadšenci. Pokud vás rozhodí občasné zakolísání průzračnosti vody, pak to není nic pro vás. Přírodní voda prostě nikdy nebude tak poslušná jako ta bazénová, sterilní. I tady jsou ale veliké rozdíly – na jedné straně to může být malé jezírko bez jakékoliv čisticí technologie, na druhé straně důmyslně propracovaný systém biologických čističek a ultrafialových lamp, které si nijak nezadají s komplikovaností čisticích systémů chemických bazénů. I jezero může být vybaveno vodními světly, případně protiproudem.
Nepřehlédněte: Zahrada s koupacím jezírkem v zeleni bez trávníku
Tvar a okolí
Jezero se nemusí nutně tvářit jako malý rybník, může mít jednoduchý geometrický, strohý pravoúhlý tvar. „Taková přírodní vodní plocha sedne do menších nebo moderních zahrad mnohem lépe. Naopak malé ledvinky a násilně organicky rozvlněné tvary jezer často v zahradách vypadají přinejmenším směšně a uměle,“ připomíná Leffler.
Nezapomeňte, že pohyb mezi domem a jezerem usnadní zpevněná plocha, přičemž přírodní materiály budou hrát prim. Jezeru bude také slušet dřevěné molo nad hladinou, na němž se v létě budete rádi opalovat.
Povrchy kolem bazénu |
Měly by pěkně vypadat, snadno se udržovat, být příjemné pro bosé nohy a především neklouzat. Na výběr máte od betonových či keramických dlaždic přes odolné dřevo až po přírodní kámen, záleží na vašich preferencích i na souladu s dalšími použitými materiály v zahradě i na domě. Chcete-li uchovat barvu tropického dřeva, musíte ho každoročně ošetřovat speciálním olejem. Nemusíte se ale bát nechat dřevo kolem bazénu či jezera zešednout. Díky tomuto zdánlivému detailu se vodní prvek ochotně propojí se zbytkem vzrostlé zahrady. Při projektování bazénu dbejte i na takové detaily, jako je napojení hrany bazénu na okolní povrchy, především terasu. Nepodceňte ani podvodní nasvícení bazénu, třpyt hladiny vám za dlouhých letních večerů vytvoří krásnou atmosféru. |
Tip pro vás: Abyste si mohli co nejlépe užívat bazén na své zahradě, je třeba nejen vybrat správně jeho typ, velikost a tvar, ale také najít pro něj to pravé místo a dobře upravit jeho okolí, aby se vám u něj příjemně relaxovalo. Podívejte se, jaké máte možnosti.