![]() |
K tomu, aby se u jídelního stolu příjemně a pohodlně sedělo, slouží židle. Proto bychom měli tento typ nábytku vybírat velmi pečlivě. Stejně jako při nákupu lůžka je důležité i židli řádně vyzkoušet. I když bývá při volbě nábytku prvním vodítkem jeho vzhled, u židle by mělo rozhodovat to, jak je pohodlná. Zda vám určitý typ vyhovuje, ale zjistíte až po několika minutách. Proto se při výběru nerozpakujte, pohodlně se posaďte.
Pohodlně i zdravěVaše pocity ovlivní konstrukční řešení židle, její tvar i sklon sedáku a opěráku. Ergonomie sedacího nábytku daná tvary, rozměry a jejich vzájemnými vztahy se řídí parametry a omezeními lidského těla. Součástí správného ergonomického řešení není jen hledisko maximálního pohodlí, ale i to, zda nutí při sezení ke zdravému vzpřímenému držení těla.
|
Posez ovlivňuje sedák, výška židle i tvar a velikost opěráku. Téměř vodorovný a poměrně pevný sedák židle by měl být přibližně 45 cm nad zemí, s mírným sklonem k bederní páteři. Pohodlnější je takzvaná sedací mulda, která představuje mírné prohloubení středu sedací plochy v kruhovém nebo podkovovém tvaru. Zvýšený komfort poskytuje také čalounění. Správná výška sedáku by měla zajistit v ohnutých kolenou optimální devadesátistupňový úhel. | ![]() ![]() |
![]() |
Držení těla je opěradlem jemně nuceno ke vzpřímenému sezení, přičemž opěrka nemusí nutně podepírat celá záda. Stejně kvalitní posezení poskytne i opěrák v horní polovině. Pro individuální pohodlí je důležitý jeho tvar a sklon. Důležitou roli při pohodlném sezení hraje také hloubka sedu, která představuje vzdálenost od opěradla k přední hraně sedáku. |
„Sedí“ i ruceVýznamnou relaxační funkci představují u židlí opěrky neboli područky. Kromě toho, že na nich mohou během sezení ruce příjemně spočinout, pomáhají jako opora při vstávání i usedání. Opěrky podtrhují styl židle a svým tvarem vytvářejí dojem nábytkového solitéru. Pokud jsou područky umístěny ve správné výšce, umožňují přirozené a pohodlné položení paží ohnutých v lokti. Opěrky u dřevěných židlí bývají většinou z masivu se širší plochou sloužící k opření, vyrábějí se ale i z ostatních materiálů – z kovu, plastu, ratanu, dokonce i ze skla. Určitou nevýhodou židlí s opěrkami je jejich robustnost, která může bránit usazení většího počtu stolovníků. Pevně a bezpečněJako u ostatního zařízení i u židlí bychom měli při volbě dát pozor na to, aby byly dostatečně bezpečné. Dvojnásobně to platí u rodin s malými dětmi. Předpokladem bezpečného užívání je pevná a stabilní konstrukce. Tu rozhodně nezajistí extravagantní model se třemi nohami. Nebezpečné pro malé děti, ale i pro člověka se zhoršenou pohyblivostí jsou židle skládací. Jejich přednosti – snadné skladovatelnosti – lze ale využít k náhradnímu doplňkovému vybavení pro výjimečné případy větších návštěv.
|
|
Moderní i klasickéKlasiku představuje dřevěná konstrukce židle s dřevěným nebo čalouněným sedákem. Současný trend ale využívá hlavně odlehčené kovy a plasty. Výhodou těchto židlí je jejich nízká hmotnost. Židle z lehkého hliníku působí subtilně a elegantně, extravagantnější pojetí představují barevné židle z plastu. Hitem posledních let jsou plastové židle vytvořené z jednoho kusu, jejichž ergonomicky zaoblené tvary poskytují překvapivě pohodlné sezení.
|
![]() |
Kontakty:
Žitná 566/18, Praha 2,
tel.: 224 919 140, fax: 224 918 127,
e-mail: shop@abitare.cz ;
AMBER INTERIER,
Jungmannova 20, Praha 1,
tel.: 221 969 791, fax: 224 947 620,
|
CESARE INTERIER, Dukelských hrdinů 47, Praha 7
objekt Veletržního paláce,
tel.: 296 326 146,
DAK INTERIÉRY,
Bayerova 6, Brno,
tel./fax: 549 216 051,
e-mail: danklima@volny.cz
|