Skip to content

Důmyslné artefakty z mosazi a chromu

Umyvadlové baterie patří k těm zařizovacím předmětům v domácnosti, jejichž používání je pro nás naprostou samozřejmostí a o kterých prakticky nevíme. Alespoň do té doby, než se porouchají.

Obsah článku

Přitom s bateriemi je to podobně jako s automobily – čím vyšší řadu si vyberete (a náležitě zaplatíte), tím větší komfort dostanete. Ovšem i u levnější řady je důležité vsadit na osvědčené výrobce a vyvarovat se no name výrobků, kde nemáte šanci uplatnit záruku nebo sehnat náhradní díly.

Umyvadlová páková stojánková baterie Grohe Atrio s odtokovou soupravou push-open a příslušenstvím v podobě držáku skleničky a mýdelníku téže řady, prodloužená záruka 5 let (GROHE)

Baterie na mnoho způsobů

Podle umístění a způsobu instalace si můžete vybrat umyvadlové baterie určené k umístění přímo na umyvadlo (do otvoru v těle umyvadla), na desku nebo na stěnu. Z hlediska ovládání můžete mít baterie kohoutkové, pákové, joystickové nebo bezdotykové. Kolekce JK21 italské značky Zazzeri vznikla jako redesign baterií Junko Mix, které navrhl v 70. letech minulého století japonský designér Junko Enomoto (foto vpravo). Průtok vody se ovládá otočným tlačítkem, tělo z nerez oceli může mít různé povrchové úpravy (na výběr je broušený nerez, černá, antracitová, měď, bronz, koňak nebo bílé zlato). Barevný prvek umožňuje individualizaci koupelny (www.zazzeri.it)Pákové baterie umožňují mnohem přesnější regulaci teploty a průtoku vody, kohoutkové baterie oproti nim vykazují vyšší spotřebu vody, a to dokonce až o 40 %. Proto jsou kohoutkové baterie nejvhodnější u van, kdy při napouštění vody tolik neřešíte poměr studené a teplé vody, otočíte kohoutkem a napouštíte přímo horkou. v dnešních koupelnách se nejčastěji setkáte s pákovými bateriemi, ale čím dál více uživatelů vyžaduje termostatické nebo dokonce i bezdotykové baterie. Od chromu k černi

Podomítková baterie Taormina v provedení broušené zlato odráží aktuální trendy v designu koupelen. Dodává se i ve stojánkové nebo nástěnné variantě (www.ritmonio.it)

Klasickým a stále oblíbeným způsobem ošetření povrchu baterií je lesklá vrstva odolného a tvrdého chromu nebo leštěného niklu. Tato lesklá klasika je doplněna nejrůznějšími matnými, kartáčovanými či gravírovanými povrchy, v poslední době se těší oblibě i barevné lakované baterie, včetně antracitově černé.

Vanové baterie

Konstrukčně nejstarším typem k napouštění vany jsou nástěnné kohoutková baterie, dnes jsou nejrozšířenější baterie pákové.
V posledních letech se objevilo množství inovativních řešení, což souvisí s rostoucím významem koupelny pro život moderního člověka. Vanové baterie slouží k napuštění vany a zároveň mají i vývod na připojení sprchy. Mezi napouštěním vany a sprchou lze volit pomocí přepínače. Relativní novinkou je podomítkové provedení vanových a sprchových baterií, u nějž je tělo baterie schované ve zdi. Výhodou je elegantní vzhled a jednodušší údržba koupelny. Ve sprše je možné v jedné podmítkové baterii připojit více sprch, například ruční a hlavovou.
K žádaným modelům patří i baterie zapuštěné do okraje vany nebo do niky vytvořené v přilehlé stěně. Pro solitérní vany stojící volně v prostoru jsou určeny podlahové modely, k novým řešením patří napouštění vany přepadem.

Automatická umyvadlová nerezová baterie SLU 46 s?elektronikou ALS pro teplou a?studenou vodu, napájecí napití 24 V, cena bez DPH 7?880 Ke (SANELA)

Termostatická baterie

Jsou vybaveny ventilem, jenž smíchá vodu do požadované teploty během pár sekund, a toto nastavení zůstává stabilní. Integrované bezpečnostní tlačítko po stisku zamezí nastavení teploty vyšší než bezpečných 38 °C. Podomítková nástěnná baterie GROHE SmartControl vystupuje ze stěny pouze 43 mm a vyniká jednoduchým a intuitivním ovládáním, k dostání je i v hranaté verzi (GROHE)Pro dosažení vyšší teploty, maximálně však 50 °C, je tlačítko nutné odblokovat. Nastavení stabilní teploty usnadňuje ovládání a zamezuje plýtvání vodou. Baterie hlídá zvolenou teplotu s přesností plus minus 1 stupeň a při výpadku studené vody se zcela uzavře.
Mezi hlavní výhody termostatických baterií patří bezpečnost (malé děti nebo lidé se zhoršenou motorikou se neopaří), snadné a rychlé ovládání, udržení teploty i při kolísání tlaku vody a okamžité zastavení při přerušení dodávky studené vody. K dalším výhodám patří i pohodlná obsluha i úspora vody, protože teplotu vody už není třeba nastavovat při každém puštění.

Stojánková umyvadlová směšovací baterie SLU 83 s elektronikou ALS, jednoduchou regulací teploty a napájením pomocí modulu 24 V, cena bez DPH 8 960 Kč (SANELA)

Bezdotykové baterie

Umyvadlové směšovací baterie s automatickým provozem zaručují dlouhodobý komfort a spolehlivou funkčnost. Díky senzoru řízenému mikroprocesorem reagují bezdotykové baterie na přítomnost rukou ve snímané zóně a citlivé infračervené spínače okamžitě spouští vodu. Většina baterií je vybavena páčkou pro nastavení optimální teploty vody.

Sprchový termostat Avital AVON, provedení chrom s přihrádkou. Páčka pro regulaci teploty má bezpečnostní závěrku při 38 °C, záruka 10 let, cena 2 290 Kč (HORNBACH)

Parametry kvality

Chcete-­li koupit opravdu kvalitní baterii, preferujte výrobky s keramickým směšovačem vody. Výhodou je také průměr kartuše nejméně 35 mm, protože větší keramické kartuše vydrží mnohem déle a nezanášejí se tolik vodním kamenem. Velké cenové rozdíly (až 15 000 Kč) mezi konstrukčně a materiálově srovnatelnými bateriemi mohou být dané převážně věhlasem značky. Důležité je vybrat spolehlivého dodavatele s dostatečně dlouhou zárukou, pak dosáhnete onoho kýženého stavu, kdy o své baterii nebudete vůbec vědět.

Novinka společnosti RAVAK, kolekce vodovodních baterií Puri

Žhavá novinka

Zbrusu novou kolekci vodovodních baterií Puri představila společnost RAVAK na letošním Designbloku. Určujícím prvkem nové řady vodovodních baterií od designéra Kryštofa Nosála je kruhový profil válce. „Inspiruje mě styl oproštěný od všeho nepodstatného. Propojení válců, které tvoří tělo baterie, je proto strohé, aby vynikla čistota jednotlivých prvků a vznikl minimalistický celek,“ vysvětluje autor Kryštof Nosál.

V rámci uceleného setu nejpoužívanějších typů baterií (dva druhy umyvadlových baterií, termostatická sprchová baterie a vanová baterie) představil RAVAK unikátní technické řešení vanové baterie. Ačkoli ji lze přepínat na napouštění vany i k použití se sprchovou hadicí, vizuálně rušivý přepínač zmizel z vnějšku těla baterie a je integrován dovnitř. Baterie se tak velmi snadno přepíná na vanu/sprchu a teplou/ studenou vodu pouze jednoduchým pohybem páky vlevo a vpravo. „Zjednodušené ovládání je nejen uživatelsky příjemnější, ale i krásnější a na trhu naprosto ojedinělé,“ dodává manažer projektu baterií Jan Vágner.

ZEPTALI JSME SE, JAK NEJLÉPE V KOUPELNI ŠETŘIT VODU, ANIŽ BYCHOM PŘÍLIŠ OMEZOVALI SVOJE POTŘEBY?

Odpovídá Pavel Rybka ze společnosti SANELA, výrobce sanitární elektroniky:

Nejčastějším nešvarem bývá spuštěná voda po celou dobu čištění zubů a holení. Průtok klasické pákové baterie může být až 12 l/min., takže během 2minutového čištění zubů zbytečně proteče okolo 24 litrů. Prvním krokem je pořízení pákových baterií se spořicí kartuší, které mají zarážku na 40 % průtoku vody a pro většinu použití stačí baterii otevřít do první polohy. Dalším krokem jsou úsporné perlátory (koncovky kohoutků), které při zachování pocitově stejného proudu dokážou vodu provzdušnit a snížit průtok na 5–8 litrů za minutu. Maximálních úspor dosahují baterie bezdotykové, které oproti těm běžným spoří až 60 % vody. Dodávají přesně takové množství vody, které je nezbytně nutné pro aktuální potřebu, přitom svým snadným ovládáním uživatele nijak neomezují. Podle potřeby je možné nastavit i zpoždění vypnutí vody. Dále je samozřejmě dobré používat sprchu namísto vany, též kapající kohoutek nebo protékající WC jsou peníze spláchnuté do kanálu.

Text: Adam Krejčík/Foto: archiv firem