(Komerční prezentace)
Typ sušičky a její umístění
Najít místo, kam sušičku umístit je asi největší kámen úrazu. Ideální je hned vedle pračky, případně přímo na pračku, je-li tomu uzpůsobena. Počítejte s místem nejen pro přístroj samotný, ale také se musí napojit na odpad.
Neméně důležitý je i typ sušičky, kde nejčastěji volíme sušičky s předním plněním, těch se na trhu vyskytuje největší množství, které se lépe umisťují na pračku. Při velkém nedostatku místa zvolte tzv. 2v1, tedy pračku i se sušičkou v jednom.
Vlastnosti sušičky
Když se rozhodneme ke koupi, musíme důkladně prozkoumat vlastnosti, které sušička má. Které jsou zásadní?
Účinnost sušičky
V tomto případě zjišťujeme, jak dobře sušička prádlo vysuší a kolik v něm zbývá vlhkosti. Jedná se o třídu účinnosti kondenzace (odstřeďování), což je značeno na stupnici výkonu odstředění A až G (A – nejlepší, G – nejhorší ). Najdete to na energetickém štítku, případně v recenzích.
Kapacita
Tzn. množství prádla, které budete potřebovat sušit. Většinou volíme stejný či větší obsah jako má pračka, aby bylo možné usušit stejné množství prádla, jaké vypereme. Například kondenzační sušička AEG T8DBE48SC má kapacitu bubnu až na 8 kg.
Energetická náročnost
To je důležité po stránce spotřeby elektrické energie, kdy nás zajímá energetická třída. Ty nejvýhodnější spotřebiče, které šetří nejvíce energie, patří do kategorie A+++ nebo A++. Od výrobce je také dobré vědět celkovou spotřebu energie za 1 rok (uvedeno v kWh).
Spotřeba také závisí na automatických a ECO programech. Navíc u kvalitnějších sušiček jsou tepelná čerpadla, která suší při nízkých teplotách a tím se ušetří mnohem více. Takové čerpadlo má třeba moderní sušička Bosch WTW87467CS.
Hlučnost
Není to sice nejdůležitější, ale pokud bydlíte třeba v panelovém bytě, určitě uvítáte co nejtišší chod. Hlučnost se měří v dB a většinou se pohybuje kolem 65 dB.
Programy
Nejčastěji používáme sice klasické programy, ale výhodou jsou i tzv. speciální expresní či automatické programy, které zvládnou sušení zkrátit až na 30 minut.
Napojení na odpad a objem kondenzační nádoby
Většinou pořizujeme kondenzační sušičku, která má nádobu na kondenzát. Jestli se sušička nedá napojit na odpad, musí se tato nádoba pravidelně vylévat, proto je skvělé znát před nákupem její objem (čím bude vyšší, tím nás čeká méně práce).
Více než 90 % sušiček napojení na odpad nabízí, takže je nutné dokoupit sadu na připojení, pokud není součástí základního balení.
Bezpečnost
Zejména u rodin s dětmi je vhodná dětská pojistka, aby nebylo možné spustit či otevřít sušičku dítětem bez vašeho vědomí, případně jakkoliv změnit nastavení.
Funkce a programy
Naše spokojenost se samozřejmě odráží v obsahu jednotlivých programů a funkcí, kdy například po usušení nebude potřeba prádlo žehlit a podobně. K nejlepším patří automatický program, ECO programy pro nízkou spotřebu, dále šetrné programy na sušení jemného prádla, vlnu či košilí.
Uvítáme také noční program s funkcí tichého provozu, program pro snadné žehlení, kdy v řadě případů ani žehlení prádla není nutné a samozřejmě možnost načasování a odložení startu až na dobu, kdy jste třeba v práci a chcete mít hotové prádlo, než dorazíte domů. Tuto funkci najdete u kondenzační sušičky Beko DPY 8506 GXB1.
Snadná obsluha a údržba
Dnešní uspěchaná doba nás nutí šetřit čas a usnadnit si co nejvíc vše, co děláme. To samé chtějte od své sušičky. Určitě se zaměřte na čitelnost displeje, zda jsou funkce a ovládání intuitivní, jak se dá obsluhovat kondenzační nádoby, jestli jdou dvířka snadno a hodně otevřít a podobně.
Cena sušičky
Vzhledem k velikosti investice je cena samozřejmě také velmi důležitá. Ovšem mějte na paměti, že levná sušička neznamená úsporu energie. Právě naopak, u nižší pořizovací ceny je většinou běžná i nižší energetická třída a méně důležitých funkcí, což ve finále zvýší náklady na provoz. Pokud má být sušička spolehlivá, úsporná a nadupaná funkcemi i programy, budete muset investovat více než 10 tisíc Kč.