Pobyt v koupelně již dávno překročil mez elementární hygieny a proměnil se v rituál relaxace. Cílem vývoje jsou co nejpříjemnější zážitky, přizpůsobené individuálním potřebám, náladě a samozřejmě velikosti a typu koupelny. Sprchování se stalo výsostně individuální a intimní procedurou, jejímž cílem je povzbudit tělo i ducha.
Výrobci nabízejí několik typů vodních proudů, které můžete libovolně kombinovat a spojit tak příjemné s užitečným. Oblíbená je zejména funkce „déšť“ z velké hlavové sprchy, který kompletně opláchne celé tělo, pro splachování šamponů a gelů je zase vhodný silnější koncentrovaný proud, případně proud imitující vodopád – tzv. kaskáda, která uvolňuje svaly.
Příjemné osvěžení poskytuje rozptýlený proud připomínající jemný deštík nebo mlhu. Maximální komfort představuje kombinace hlavové sprchy, ruční sprchy, která zacílí přesně na konkrétní místo, a bočních trysek s masážní funkcí.
Společnost Hansgrohe představila velké nástěnné hlavové sprchy s nastavitelným sklonem a konkávním povrchem, takže déšť můžete zacílit tak, aby vám nesmáčel hlavu a přizpůsobil se výšce vaší postavy.
Zajímavou novinkou jsou i dělené trysky, které rozptylují tok vody na jemné mikroproudy doslova hladící vaše tělo jako mlha v tropickém ráji. Praktickou novinkou jsou trysky, které se po dokončení sprchování automaticky zasunou do tělesa hlavové sprchy a zabraňují tak usazování vodního kamene, případně sprchové hlavice s povrchem z polyuretanu, který rovněž eliminuje vodní kámen.
Déšť na povel
V moderní koupelně budoucnosti jsou všechny tyto zázračné technologie instalovány pod omítkou, s jednoduchým ovládáním v klasickém nástěnném provedení nebo z displeje. Mezi aktuální novinky patří i bezdrátové digitální systémy – ještě než ráno vstanete z postele, můžete si nastavit svůj „sprchovací scénář“ na mobilu, a to včetně teploty vody, druhu a intenzity proudu, osvětlení, vůně, a pak už se jen oddat vodnímu představení. Zajímavou alternativu představuje modulární nástropní systém, kombinovaný z několika typů panelů – sprchové panely, stropní osvětlení a aromaterapie, který se rovněž ovládá elektronicky a lze jej rozšířit i do exteriéru – na terasu nebo lodžii.
Stále méně bariér
Bezbariérové řešení koupelen patří již léta k samozřejmostem. Výrobci doslova soutěží v tom, kdo vyvine sprchovou vaničku, která bude mít minimální výšku, skvěle vypadat a zároveň zajistí plynulý odtok vody. Díky vývoji nových vysoce pevných a odolných kompozitních materiálů (sklokeramika, kompozity z minerálů a pryskyřic apod.) dospěli k tenkostěnným vaničkám s neuvěřitelnou výškou pouhých 30 mm. Vaničky lze integrovat do podlahy nebo instalovat na dlažbu, rozšiřuje se paleta barev (oblíbená je zejména antracitová a jemné přírodní odstíny) a nabídka protiskluzových úprav, které jsou nejen praktické, ale dodají produktům inovativní design. Po provozní stránce jsou žádané jak sprchové kouty typu walk-in, tak i kabinové sprchové kouty s různým typem otvírání dveří. Atraktivní a nové je provedení walk-in s posuvnou skleněnou stěnou (Sanswiss).
Černá elegance
Zeptáte-li se designérů a architektů na jejich oblíbené barvy, 90 % z nich ve svém výběru uvede šedou a černou. A právě černá barva nyní dobývá koupelny útokem. Vidíme ji na bateriích, nábytku, na sanitární keramice i na konstrukčních prvcích včetně rámů a lišt u sprchových koutů. Subtilní, ale výrazné černé profily vyniknou zejména v kontrastu s jednoduchými bílými či světlými obklady a dodají koupelnám zajímavý industriální ráz. Designéři je doplňují tmavě tónovanými skly, skly s černým dekorem nebo černými doplňky. Estetický zážitek se stává nedílnou součástí relaxace v koupelně.
Další informace na Messefrankfurt.cz