Náklady na dodatečné pořízení sprchového koutu nemusí převýšit 20 000 Kč a jeho využití je nedocenitelné. Myslete přitom trochu dopředu – pohodlnou hygienu ve sprše oceníte nejen ve starším věku, ale i po operaci, při zranění nohy nebo jiném omezení, které vás může postihnout kdykoliv. Navíc lze do sprchy instalovat i sklopné sedátko.
Jednoznačným trendem moderní koupelny je bezbariérové řešení. Rozhodně nejde jen o dnes upřednostňovaný minimalistický design. Kromě pohodlnějšího vstupu do sprchy je výhodou i jednodušší úklid. Cesty k bezbariérové sprše jsou dvě: nízká sprchová vanička nebo vyspádovaná podlaha s odtokem vody zabudovaným přímo v podlaze.
Výhody sprchové vaničky
Vanička se snadno instaluje i vymění, jednoznačně vymezuje prostor pro sprchování a zabraňuje vytékání vody na podlahu kolem. Lze ji položit na dlažbu (ploché typy o výšce 30–40 mm téměř splynou s podlahou), instalovat na nožičkách a obložit, případně naopak zapustit do podlahy. Je řešením všude tam, kde při budování koupelny nelze odpadem příliš zasahovat do hloubky podlahy. Někteří výrobci nabízejí i zcela ploché modely o výšce méně než 1 cm.
Můžete si vybrat z různých materiálů (keramika, akrylát, smaltovaná ocel, litý mramor) – všechny se vyznačují velkou trvanlivostí a odolností, liší se způsobem instalace, designem a některými dalšími vlastnostmi. Důležitá je protiskluzová úprava – řeší se plastickým reliéfem povrchu vaničky, speciální povrchovou úpravou materiálu (zpravidla na objednávku) či dodatečně nalepením protiskluzových pásků a podobně.
Sprchové vaničky – rozměry a tvary |
Na trhu najdete řadu výrobků čtvercového, obdélníkového, čtvrtkruhového, dokonce i kruhového či atypického tvaru. Pro pohodné sprchování potřebujete sprchovou vaničku (sprchový kout) o velikosti alespoň 80 × 80 cm, nebo čtvrtkruhovou 90 × 90 cm. Do větší koupelny se nabízejí obdélníkové vaničky v rozměrových řadách 80 × 90 až 100 × 120 cm, XXL velikost 80 × 160 cm pak bohatě postačí pro komfortní sprchování dvou osob současně. |
Sprchování bez bariér
Řešení bez vaničky, kdy dlažba přímo přechází do sprchového koutu, nabízí pohodlí zcela bezbariérového vstupu a snadného úklidu. Sprchový kout může mít i atypický tvar, takovéto řešení je výhodou zejména při rekonstrukcích starých domů nebo u atypických staveb, kde jsou někdy pravé úhly raritou. Voda je odváděna odtokovým žlábkem v podlaze, případně ve stěně – odtok vody je účinnější a lépe se čistí než klasický sifon.
Sprchování se ale neobejde bez trochy disciplíny – pozor na cákání a vytékání vody. Dbejte na to, aby v celé koupelně byla na podlaze krytina s protiskluzovým povrchem.
Dobrý tip:
K aktuálním trendům patří řešení zvané Walk in – bezbariérový sprchový kout, oddělený pevnou stěnou z bezpečnostního skla. Prostor koupelny zůstává napohled zcela volný, bez rušivých kovových rámů či kotvicích prvků. Důležité je ale umístit pevnou stěnu a odtokový žlábek tak, aby zabránily úniku vody ze sprchového koutu.
Čtěte také: Jak účelně zařídit koupelnu se sprchou