Typ dřezu je třeba vybírat podle toho, jak jej budete využívat. Jednodřez se hodí do menší domácnosti, kde se mnoho nevaří nebo je vybavena myčkou. Nejpoužívanějším typem pro vícečlennou rodinu či vášnivé domácí kuchaře je dřez s přídavnou vaničkou na mytí ovoce a zeleniny a s odkapem. Ve velkých domácnostech, kde chybí myčka nebo se vaří opravdu hodně, se uplatní dvoudřez. Máteli v kuchyni jen trochu volného místa, určitě nezapomeňte na odkapávací plochu. V menší kuchyni s rohovou linkou se dobře uplatní kulatý tvar nebo rohový dřez, který dokáže účelně vyplnit někdy obtížně využitelný kout.
Kam s ním |
Správné umístění dřezu velmi ovlivňuje plynulý provoz v kuchyni, a tak si nejprve položte otázku: Kam jej umístit a pak teprve: Jaký vybrat? V provozní linii kuchyně náleží dřezu místo přímo mezi chladničkou (spížní skříní) a pracovní plochou a zároveň pokud možno vedle myčky. Ve dřezu budete omývat zeleninu, ovoce a další suroviny určené k dalšímu zpracování, ale také oplachovat některé kousky nádobí před uložením do myčky. V kuchyni s kuchyňským ostrůvkem je, vzhledem k nutné přípojce vody a odpadu, technicky jednodušší a levnější umístit mycí zónu u stěny a varnou naproti na ostrůvku. Pokud preferujete elegantnější řešení, lze samozřejmě zvolit dřez v ostrovní pozici a instalace vést v podlaze. Vždy je však nejdříve nutné prověřit technické možnosti – výšku a konstrukční řešení podlahy. |
Rozměry a tvary
Nejčastějším a nejpraktičtějším tvarem vaničky je čtverec, případně obdélník, rozměry dřezů se pohybují od cca 34 x 40 cm (minimalistický jednodřez), s okapní plochou cca od 48 x 60 cm, do cca 50 x 116 cm (dvoudřez s okapem). Velké hrnce a pánve zvládnete umýt ve vaničce hluboké alespoň 18 cm, na mytí zeleniny stačí hloubka menší (cca 14–16 cm).
Čtěte také: Nejlepší materiály pro vaši kuchyni
Při nákupu dřezu myslete i na spodní skříňku a její minimální rozměry (najdete je v technickém listu každého výrobku). Pod dřezem se ukrývá sifon (bývá součástí výrobku) – může být vybaven odbočkou pro myčku nebo pračku. Mycí zónu je vhodné řešit komplexně včetně nakládání s kuchyňskými odpadky. Na trhu najdete speciální ploché sifony, které šetří místo, takže do dřezové skříňky lze umístit i velké odpadkovékové i výsuvné sestavy košů na tříděný odpad. Tím se velmi zracionalizuje práce v kuchyni.
Dřez a pracovní deska |
Výběr dřezu se odvíjí i od způsobu osazení a montáže. Osazení musí zabraňovat pronikání vody a nečistot do nábytku. |
Od nerezu k high-tech materiálům
Tradičním materiálem pro výrobu dřezů je nerez ocel. Hodí se ke každému stylu i barvě kuchyně, má výborný poměr ceny a kvality, nabídka sahá od levnějších až po luxusní designové modely. Jsou subtilní, ale odolné proti mechanickému namáhání, vysokým teplotám i chemikáliím, snadno udržovatelné, stálobarevné. Splňují nejnáročnější hygienické požadavky. Při nákupu nerezového dřezu je důležité prověřit tloušťku použitého plechu. Určitou nevýhodou může být fakt, že ocelový plech přenáší hluk.
Velice odolné, pevné a trvanlivé jsou také dřezy z granitu, kompozitního materiálu imitujícího kámen. Vyrábí se z kamenné drti, syntetických pojiv a barviv, tvaruje se za vysokých teplot. Podle složení se nazývá také fragranit nebo silgranit. Tyto dřezy mají matný vzhled, velkou odolnost a dlouhou životnost, snadno se udržují, jsou na omak „teplé“ a tlumí hluk. Zaplatíte o něco více než za dřez z nerezu a při nákupu je třeba se informovat o odolnosti proti agresivním chemickým látkám. Široký výběr barevných variant umožní dřez dokonale sladit s kuchyňskou linkou. Elegantní je zejména antracitová, krémová nebo písková barva.
Dalším z kompozitních materiálů vhodných do kuchyně je Tectonit. Tectonitové dřezy se do jisté míry vlastnostmi i vzhledem podobají granitovým. Vyrábějí se v různých barevných variantách, ale barva není zapuštěná do hloubky.
Zařizujete-li si domov v rustikálním či retro stylu, i v této oblasti máte na výběr, a to v nabídce keramických dřezů. Odolností, životností a hygienickými vlastnostmi se vyrovnají moderním materiálům, jen jejich hmotnost je vyšší.
Dřez, baterie, atd. |
Kvalitnímu dřezu schází k dokonalosti už jen dobře vybraná dřezová baterie. Nejpraktičtější je instalace přímo do dřezu (s otvorem pro baterii) – není třeba zasahovat do pracovní desky nebo do obkladu na stěně. Ověřte si, zda baterie má vhodnou konstrukci, výšku a délku raménka, aby dosáhla, kam je potřeba, aby ovládací páka nikde nepřekážela a aby se vám s ní dobře pracovalo. K mytí velkých hrnců se hodí baterie vyšší, u typu s výsuvnou sprškou pro mytí zeleniny budete zase potřebovat trochu více manipulačního prostoru. Renomovaní výrobci nabízejí také řadu praktických doplňků. Do velké vaničky můžete vložit například vyjímatelnou nádobu na praní ovoce a zeleniny, krájecí prkénko, odkapávač a podobně. I jednoduchý dřez umí být variabilní s snadno se přizpůsobí vašim konkrétním potřebám. |
Mohlo by vás také zajímat: Vybíráme kuchyňskou baterii: Preferujte hlavně kvalitu